İlim sizce nedir? Düşünceleriniz nelerdir?

İlim; bir veya daha fazla üniversite bitirip diploma sahibi olmak mıdır yoksa hayatta yasanmıslıklardan, hatalardan alınan dersler, tecrübeler sonucunda daha mantıklı hareket edip akıllıca davranmak, hayat okulunda kendimizi olabildigince gelistirmek midir?

(Umarım anlasılır bir sekilde sorabilmisimdir.)

Güncellemeler:
Cevaplara devam yarın puan vericem (saka) :) cogunuzun düsünceleri cok güzel arkadaslar. Olabilse bir kac kere artılardım.

Simdi uyuyorum herkese iyi geceler...

0|0
1|10

En İyi Erkek Görüşü

• ilim bilginnin mevcut olduğu heryerdedir, üniversitede uzay teknolojisi okuyan adamda ilimle uğraşır, hangi otun hangi derde deva olduğunu bilen şamanda, demir döven usta da. önemli olan total edinilen beşeri tecrübedir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• ilim, hangi yolla öğrenilmiş olursa olsun, bilgi birikimidir. yani ister üniversite ister gezerek veya kendi kendine araştırarak ilim sahibi olabiliriz.

örneğin benim babam ilkokul mezunu olduğu halde, ingilizce öğrendi, fizik öğrendi, kimya öğrendi ve kimya üzerine sertifika aldı. bu ilim değil de nedir?

2|0
    0|0
  • bir baba oğluna sen adam olmazsın demiş...oğluda çalışmış çabalamış ülkenin kralı olmuş babasını ayağına çağırmıs bak adam oldum gördün mü demiş. ben sana kral olamazsın demedim ki adam olamazsın demiştim demiş... umarım anlasılabilir sekilde anlatabilmisimdir :) ALLAH(C.C) ben isteyene ilim istediğime mal mülk veririm diye bir yerde bir yazı okumustum buda bir farklı yaklasım..

1|0
    0|0
    • çalışarak ülkenın kralı olunmazkı, ailece secılır :)

• ztn bu da gerçek olay ondan bi anda kral olmus pufff yapma sunu ya :D kısasakısas

• İlim: Bilimin diğer adıdır bana göre. Aralarında Fark varsa da çok ince görünmüyor. Kişinin belli bir konuda Bildiğini, Gördüğünü, Duyduğunu ve Düşündüğünü harmanlayarak bunların içindeki doğruyu ortaya çıkarma durumudur. Bunu iyi yapabilene de ilimadamı denir.. Bilim adamı Da İsviçrede Moku-Püsürü araştırıp 10 yıl sonra bulduk diyenlere deniyor...

0|0
    0|0
  • ilim ilim bilmektir,

ilim kendin bilmektir,

sen kendin bilmezsen,

ya nice okumaktır.

1|0
    0|0
  • kendini bilmektir diye yerinde bir tespit var.

1|0
    0|0
  • üniverste sadece bir araçtır, bilgisayrda bir araçtır mesela, kitaplarda bir araçtır.. önemli olan bu araçlardan herhangi birisi ile bilgiye ulaşman, bu bilgileri içselleştirip, bir sonraki bilgi seviyelerine yükselebilem. Günümüzde bilgiye ulaşmak okadar kolayki, isteyen alim olabilir, ama istemeyende içi boş bir insan olabilir...

0|0
    0|0
  • ünv şunda kız arkadaş bulmak isteyen kızların 360 derece değiştiği açık hava müziksiz bi disco

0|0
    0|0
  • Nosce te ipsum.Vera cognitione.

Dili bulun ilim neymiş görün :)

0|0
    0|0
  • Okumak cehaleti alır , eşeklik baki kalır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Gerçekten dikkate alır mısın yazdıklarımı bilmiyorum.. Ama ben içtenlikle ve sorunuzu dikkate alarak yazıyorum...

Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım..

demiş Hz. Musa..

Rabbim İlmimi artır ... diye bir dua var mesela Kuran'da...

Evet okumak elbetteki ilime ilim katar. Fakat asıl mesele, kalptedir diye düşünüyorum.Günümüzde üniversiteli olmak,master yapmak,doktora yapmak gibi sadece diplomaya bakılıyor ilim diyince..İlimin tam karşılığı;Bilgidir...Bilgi ise kalple yoğrulmadığı sizi ağırlaştırmadığı olgunlaştırmadığı sürece kitap yüklü eşek olmaktan ileriye gidemeyeceksinizdir...

Hiç okumadan da evet tekrar yazıyorum ve çok ciddiyim hiç okumadan da cehaletten uzak bir kimse olabilirsiniz... Ve Dünyanın kitabını(üniversitesini) okuduğunuz halde hiç bir anlamı olmayan bir insan olarak kalabilirsiniz...Hayatınıza anlam katmayan bir nükleer bilimin mesela, ya da atom mühendisliğinin ne anlamı vardır...Bu anlamda cehaletten uzak olmak demek, kendini anlamak, kendini bilmek, insanı anlamak insanı bilmektir... Görmektir...Hissetmektir.. Körmüşçesine sadece isteklerinin ve tüketme arzusunun peşinden koşan insan her halükarda cahildir kendine yazık edendir.

0|0
    0|0
Yükleniyor...