Bir forum platformunun felsefe bölümünde denk geldim. Vakti olan okuyup, fikrini söyleyebilir mi?

Mihail Bakunun kullanıcısının "Anarşizmin Faydaları" başlıklı yazısından alıntıdır arkadaşlar. Biraz uzun ama çok ilginç bir bakış açısı var anarşi üzerine. Vakti olanlar okuyup, görüş belirtebilir mi? Herkese iyi akşamlar.😊

"Anarşinin sözlük anlamı da basit ifadeyle devlet, hükümet karşıtlığıdır. Burada söz konusu olan belirli bir devlet ve hükümet karşıtlığı değil, bir organizma olarak devletin kendisidir. Karşıtlık sözcüğüyle de kastedilen, devletin varlığını daim ve meşru kılarak, ona muhalefet etmek değil, devletsiz bir yaşamı savunmaktır. İlke olarak anarşizm ise, hiyerarşik bir otoritenin gereksiz olmaktan öte içsel olarak insanoğlunun kapasitesinin azamileştirilmesine bir engel olduğunu savunur. Anarşistler genel olarak insanların kendi işlerini yaratıcılık, birlikte çalışma ve karşılıklı saygı temellerinde idare edebilme yetisine sahip olduklarına inanırlar. İşte özgürlük, eşitlik gibi kavramlar üstüne oturan, kaynağını bireysellikten alan ve insan merkezli bir biçim olan anarşizm, gelecekte dünyada geçerliliğini koruyacak tek ahlaki felsefe ve siyasi biçim olacak."

"Evet ne yazık ki anarşiyi kargaşayla eşitleyen, sorumsuz bireyciliği ve örgütsüzlüğü savunan anarşistler vardır. Fakat bu tür anarşizmin, anarşist geleneğin bütünü içinde son derece küçük bir yer tutar. Ayrıca şunu da vurgulamak gerekir ki; anarşist geleneğin geçmişi de pirüpak değildir. Örneğin terörü savunan ve uygulayan anarşistler vardır. Yalnız terör anarşizmle ortaya çıkmadığı gibi, milliyetçilikten sosyalizme çok geniş bir yelpazeye yayılan siyasal gelenekler içinde teröre en az prim veren hareket gene de anarşizmdir."

0|0
2|6

En İyi Kız Görüşü

• öncelikle böyle bir yazıyı bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. çok güzel bir anlatım olmuş kesinlikle katılıyorum ama tabi ki de kurulmuş düzende anarşizm kendi benliğini bulamaz çünkü insanlar yozlaşmış durumda..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• şu an bizler gözle görülemeyen ama bizi kontrol eden sistemin gözetimindeyiz. Mesela sabah 08:00 de iş başı yapıp akşam 17:00 de paydos gibi günlük rutinimizi belirleyen bir sistemin parçasıyız. Bu rutini biz kendimiz değil sistemin kendisi belirliyor. Aynı şekilde bu sistemin bilgisiyle büyütülüp hayalleeimizi de yine bu sistemin bilgilerine göre kuruyoruz. Mesela herkesin hayalinde lüks bir ev, lüks bir araba, güzel bir iş, güzel bir eş olması gibi. Mesela kadın diyince 90-60-90, erkek deyince üçgen vücut sistem tarafından aklımıza sokularak bize empoze edilir. Reklamlarda bilinçaltımıza hitap eden bazı mesajlar olur. Tüm bunları sistem bize karşı kullanıp bizi kontrol altına almak için kullanır. Yaptığı reklamla bize istediğini satar, kurdurduğu hayallerle bizi iş dünyasına bağımlı yapar. Ama neden Havai adalarına ya da Madivler'e tatile gidemeyelim ki. Neden yılda bir kez Antalya'ya tatile gitmekle yetinelim ki. :) İşte malesef sistem biz insanları robotlaştırıyor. Ben böyle düşündüğüm için belki bana anarşist diyebilirler. :) Ama bunlar gerçek. Sistemde ise bize vadedilen hayali yaşıyoruz aslında. :)

0|0
    0|0
  • Hocam tanımlar anarşizmin tanımları ama yeterli değiller. Anarşizmin evrildiği kısımları atlamışlar biraz.

1|0
    0|0
  • Yazıyı okuduktan sonra hümanizmin bir yansıması olarak canlandı gözümde.

1|0
    0|0
  • Ben anarşistim... ve okudugum bu yazı akademik veya altyapili bir yazi degil... anarşizme azcik sempati duyan "şekilci" birinin, wikipedia destekli yazmış olduğu bir yazı bana göre... hangi felsefe forumunda okudun bilmiyorum ama bana "felsefecilik" oynayan yeni yetme heveskar toyların doldurduğu bir yer gibi geldi...

0|0
    0|0
    • Sen nasıl bakıyorsun? Yani kendini neden "anarşist" diye tanımlıyorsun?

• Kafamda netleşmeyen şeyler var ama daha fazla okumam gerek galiba.😊 iyi geceler..

• V-for vendetta yi oku... iyi geceler

• okumadım

1|0
    0|0
  • Anarşizm bir insanoğlunun fıtratına terstir diye düşünüyorum.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Cok tarafli bir yazi. boyle olmadigini ve olmamasi gerektigini dusunuyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...