Muhteşem yüzyıl mı muhteşem hakaret mi?

sizce bu dizi tarihimize atılmış bir çamur mu yoksa sadece rayting amaçlı yapılmış bir çalışma mı?

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Olmayan şeyleri tarih diye halka yutturmaya çalışıyorlar. Yanlışlarını saysak off en az 1000 hatası var.

Her şeyden önce çoğu şeyi kurgulamışlar mesela piri reis de iftira attılar dizi de.

4|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Karı ve kızlarla çekilmiş saçma bir yapıt.

Haremi göremedim daha sanki bir ev ortamında çekilmiş ve bir azgın teke nin peşinde koşan kızları anlatan basit bir aşk filmi gibi,tarihi hatalarıda var elbet,birkere hürrem sultan hareme kanuni padişah olmadan çok daha evvel girmişti.Bir ikincisi yanlış hatırlamıyorsam evlendiklerinde hürrem 15 yaşında kanuni ise 50 yaşının üzerindeydi.Buda sübyancılığın bu kadarı artık dedirtiyor.

Sonuç olarak saçma bir yapıt,güzel kızlarla reyting ancak Türkiye gibi ülkelerde kırılıyor.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Tarih üzerine senaryo yazılmıştır.Belgesel değil dizi olduğu için tabi ki reyting kaygısı birinci sıradadır.Bu sadece bir dizi izleyenlerde bu bilinçle izlerlerse sorun teşkil etmez.Tarihi bilgileri eksik olan insanlar dizide geçenleri gerçek sayabilirler.Padişahın hafızalarda bu şekilde yer etmesi mümkün olabilir.Dediğim gibi sadece bir dizi,belgesel değil.

0|1
    0|0
  • Sorunuzu çok beyendim hiç izlemedim izlemeyide düşünmüyorum..

0|1
    0|0
    • sorun izlemeyenlerde değil zaten izleyip gercektede öyle zannedenlerde

• Ben beğenerek izliyorum :))

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Şu diziyi sırf harem ve karı kızlar olduğu için sevmeyen insanları sevmiyorum. Tamam bu diziyi bende izlemem ama dizinin asıl ismi Aşk-ı Derun... Hürrem ile Süleyman arasındaki aşk esas tema. Saray entrikaları, politik kaygılar bunları ele alıyor...

Yanlış birşey yok, sadece bana uymuyor teması o kadar. Harem'i anlatıyor diye bu diziyi sevmeyen insanları anlamakta güçlük çekiyorum. Osmanlı'nın ipliğini pazara çıkarıyorlar harem konusunda. Haremdeki kızlara eğitim verildiğini iddia edenler var mesela. Yanlız ocakbaşı padişahları vardır 20 küsür karısı olan haremden.

Hanedanın erkek üyesi kalmadığı için ocakbaşı denir zaten onlara. Bu basit bir örnek. Dekoltelere de abartı diyenler var, halbuki saray içinde o dekolte normal. Boşuna hadım edilmiş adamları almıyorlardı. Zaten bu diziyi hazırlayanlara yardımcı olanlar Osmanlı tarihi üzerine akademik eğitim almış insanlar.

Kısaca bence falsosu yok dizinin. Diziyi savaş dizisi, politik dizi gibi izlemek hata esasında. Çünkü dizinin asıl ismi "Aşk-ı Derun" aşk dizisidir bu dizi. Bir Ridley Scott performansı beklememek lazım bizim yönetmenlerden.

0|0
    0|0
  • 1 kere bile izlemedim

2|0
    0|0
  • Her dizi reyting kaygısıyla yapılır elbette. Ve gündemde tutmak için abrtılar, sansasyonel olaylar olacaktır. Dizinin kostümleri gerçeğine çok yakın fakat bazı şeyleri de çok abartmışlar. Mesela İbrahim Paşa'nın haremde elini kolunu sallayarak gezmesi, padişahın göğüs dekolteli cariyleriyle muhabbet etmesi gibi..Fakat dizinin danışmanlığını tarihçi Erhan Afyoncu yapmaktadır..o yüzden çok fazla tarihi kopukluk yoktur..

0|0
    0|0
  • İzlemedim ve yorum yapmıcam.

0|0
    0|0
  • Basit bir dizi olarak görmek gerek o kadar önemsememek gerek. Zaten tarihteki olaylardan esinlenilmiştir deniyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...