Electro Gitar çalan kızlar ve Electro Gitar a başlama?

Merhaba, öncelikle ben metal müzik delisiyim bu yüzden electro gitar çalmayı zaten senelerdir kafama koydum. Fakat öncelikle arkadaşlarım, gitar çalan kızları itici buluyorlarmış.. Beni onların düşüncesi pek etkilemiyor gerçi ama sormak istedim, sizce itici mi? İkinci olarak ben gitar çalmayı bilmiyorum.. İki tane müzik hocasına gittim. Biti metalden gidiceksen direk electroyla başla dedi. Diğeri ise önce bir klasik gitarı öğren sonra electro öğrenirsin istersen dedi. Sizce ne yapmalıyım? Benim gönlüm direk electro ile başlamakta çünkü müzik kulağım çok iyi bence başarabilirim, ayrıca boşuna iki farklı gitar, iki farklı hoca falan.. Öyle bir masrafa girmemeliyim gibi geliyor.

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 6

• Şimdi ben de naçizane klasik gitar çalıyorum ( Amatörün amatörü seviyesinde, kötü yani baya :D) ve elektro gitar da çalmayı istiyorum Şimdi koskocaman hocaların fikrine saygı duyalım ama aynı zamanda kendi düşüncelerimi de söyleyeyim sana. Bence elektrodan başla.

Klasik çalarak başla diyen hocanın neden bundan başla dediğinin sebebini sana açıklayayım. Klasik gitar bildiğin gibi 3 naylon ve 3 demir telden oluşur. Elektro ve Akustik gitarda alttaki 3 tel demirdendir. Elektroda alt 3 tel sarımsız, üst 3 tel sarımlıdır. Sarımlı teller parmaklarını acıtmaz ama alttaki sarımsız olan teller yeni başlayanların canını çok yakar. Başladığın zaman çok çalışma yapacağın için parmakların baya acıyacak. Bundan dolayı klasik gitarın naylon telleri olduğu için bundan başlanması önerilir. Ayrıca klasik gitara oranla elektro ve akustik gitarlardaki tel aralıkları biraz daha dardır. Bunlar tabi sadece fiziki farklılıklar.

Bunların yanında ek olarak ton farklılıkları ve çalma ve tutuş şekillerinde dahi farklılıklar vardır. Klasik gitar tırnak ile çalınırken elektro ve akustik penayla çalınır. Tabi pop gitardan bahsetmiyorum. Ayrıca müzik ile ilgili şeyleri öğrenmek içinde klasik faydalıdır. Bu kısımda @KARNIVOR arkadaşımızın yazdıklarını örnek gösterebiliriz.

Eğer iradeni yüksek tutar ve gitarı bir köşeye bırakıp unutmazsan elektro ile başla derim ben. Çünkü çok farklı şeyler bunlar. Ayrıca hocanın dediği şeyleri sana zor geliyor diye başka şekle getirip kolaylaştırma. Hocan ne diyorsa onu uygula, yanlış yaptığın birşeyi kendine alışkanlık haline getirirsen ondan kurtulman zor olur. Sürekli parmak alıştıması yap, gitarı eline aldığında yapacağın ilk şey olsun. Ardından etüd yapıp, eser çalabilirsin. Ayrıca sürekli metronomla çalış, metronomla yürü, metronomu kardeş bil :D Naçizane düşüncelerimdir efenim, başarılar dilerim. Yanlışlarımı mazur görüp, düzeltebilirsiniz efenim :D

1|0
    0|0
  • Metal icrası ve eğitmenlik yapmış biri olarak öncelikle şunu söyleyebilirim. Metal müzik öyle göründüğü gibi bodoslama pat küt çalınan bir tür değil. Klasik gitar eğitimi kesinlikle şart. Pop gitar demiyorum klasik gitar. Aradaki fark hep karıştırılıyor. Bu sayede gam geçişleri arpej solo tremolo tekniklerini kaparsın. Sonra pena teknikleri ve elektro egzersizleri. Aceleye getirme, sabırla çalış ki olsun. Benden nacizane bir tavsiye.

1|0
    0|0
  • Öncelikle elektro hocası bul.
    Yani her gitar hocası elektromanyetik anlamaz.
    Hatta unforgiven veya Nothing else matter çalabiliyor mu ona bak.
    Direkt elektroyla başlayabilirsin. Ama hiç deneyimin yoksa düzle başla. Şu 200 tl'lik bişey alırsın.
    Elektro çalan hoca zaten klasikde çalar.

1|0
    0|0
  • Hiçte bile ağızı yüzünü deldirip saçını kazıtmadığın sürece sorun yok. :) Bence gayet çekici oluyorlar. Mesela ben Speed Metal e bayılırım ama çalmak işin o makineyle bütünleşmek lazım adeta :D. Seviyorsan direk elektro ile başla bence. Onda öğren hiç uğraşma düz gitarla.

1|0
    0|0
  • rakçı kızlar toplanıyor heyooo :D

1|1
    0|0
  • Akustikle başla ilk. Arpej atmayı ögren.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...