Sanat toplum için midir, yoksa sanat sanat için mi?

0|0
4050

En İyi Erkek Görüşü

• Sanat sanat içindir bence.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Sanat sanat icin anlayisinda olunca, daha guzel eserler veriliyor.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 49

• Sanat toplum için ama şu an sanat para için başka bili değil

2|1
    0|0
  • Bir Yunan Heykelini ya da Leanardo nun bir başyapıtını hala aynı perspektifle ve güzel intibayla gözlemleyebiliyorsam sanat sanat için olmalı. Bayburta giden flermoni orkestrasının (Bayburt Bayburt olalı böyle işkence görmedi Nidasına tez olarak ) her toplum belli sanat kollarından anlayamaz ki o sanatın gereksizliğini göstermez bu.

1|0
    0|0
  • fecri aticileri unutma :)
    serveti fununcularla tanzimatçılar çok kapıştı şimdi edebiyat bir kapışmaya yetecek kadar güçlü değil :)

1|0
    0|0
  • Sanat, eseri ortaya koyan kişinin ruh halini, toplumsal duruşunu yansıtır. Bu aslında bir yerde diğer insanlara kendisini ifade tarzıdır sanatçının. Bir şey üretiliyorsa, bu insanlara ulaştığınca anlam ve değer kazanır. Açıkçası bana saçma gelen bir soru bu. Çünkü ben bu güne kadar toplumdan soyutlanmış bir sanat ya da sanateseri görmedim :)

1|0
    0|0
  • Sanat nedir ki kime gore nedir sanat

1|0
    0|0
  • Sanat hem toplum hem de sanat içindir

1|0
    0|0
  • Herşey boş bu dünyada.. Kendimize oyalanacak şeyler icat ediyoruz...

2|0
    0|0
  • Eskiden bu dönemlere göre ayrılmıştır 2 dönem arasında bir dönemde sanat sanat için bir dönemde sanat toplum için olmuştur genel olarak bakarsak hepsi için görüşler bu konuda farklı...

1|0
    0|0
  • Sanat sanatı yapan kişi içindirki neticeside paradır toplum için olamaz ne yani kadın sanat için dötünü açacak bu benim içinmi ya da itin biri tvde ağız dolusu küfür edecek toplum içinmi ne vermişler toplumada toplum için olsun grup zeks yapan bir güruh o güruh :/

0|0
    0|0
  • sanat toplum içindirrr

1|0
    0|0
  • Sanat seks içindir

1|0
    0|0
  • sanat kendi yapan kişi içindir..

2|0
    0|0
  • Yapan kişinin düşüncesine göre yaptığı şeyde değişir

1|0
    0|0
  • sevgili içindir

1|0
    0|0
  • sanat sanat içindir ama toplum sanattan yararlanıyor bu engellenemez

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir.

1|0
    0|0
  • O sanatçıya bağlı.

1|0
    0|1
  • Toplum icindir bence.

1|0
    0|0
  • Toplumun olmadigi yerde sanat olmaz dogal olarak sanat toplum icindir

1|0
    0|0
  • Benim için olmadığı kesinde.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    29

Kızlar Ne Diyor 39

• Bu sorunuz 1900 ler de ortaya atılmış bir sorudur ve malesef bunun bir cevabı olamaz. Görecelidir cevapları. Marx estetiği ve onun kuşağından olan DADA sanatı topluma yön verici bir niteliğe büründürmeye çalışmıştır. Ancak sanata anlam ve mana yükler salt benliğini bu şekilde kurarsak bu afiş olacaktır. Sovyet empresyonistler ise Stalin korkusundan sürekli Rus halkının eziyetini konu alan işçi sınıfı temalı resimler yapmışlardır.
    Ancak sanatın tabiatında özgürlük vardır.

Sanat sadece kendisi için var olmalı, süreç ve tarih onu gerekli gediğine koymalıdır. Ancak bu şekilde sanat sanat olabilmelidir. Örneğin Picasso'nun Guernica'sı.

3|2
    2|0
    • Sen ne düşünüyorsun bu konuda :) 2 tane eksi almışım sanırım görüşüm beğenilmedi :)

• Birini ben sana gicik olduğum için vermiştim. :-) eskiden tabi.

Ve bence sanat, toplum içindir. :-) Ben halka çok değer veriyorum. İnsanlara birşeyler verebilmek güzel. Mesela bana gore yemek yapmak da bir sanattir. Yemeği insanlar için yapmak var, birde sanat için yapmak var. Ben yaptıgim yemeği insanlara sunardım.

• Sanat toplum için olduğu zaman , eğer toplumun seviyesi yüksek sanat kalitesini idrak edebilecek düzeyde değilse sanatın kalitesi düşebiliyor. Ancak sanat sanat için olduğu zamanda da toplumdan soyutlanmis aristokrat bir sanat zümresi oluşuyor. O yüzden önce toplumun eğitim ve zevkleri yükseltilmeli , sonra da sanat sanat için demeli...

Tabii bu benim görüşüm...

1|1
    0|0
  • Sanat sanat için olsa bile topluma psikolojik olarak faydası var bu yüzden sanat sanat içindir fikrimce..

1|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir kimse bişey anlamıyorlar karşındakini bir şeyler veremiyorsa verimsiz olur

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir. Zaten toplumun yüzde kaçı sanattan anlıyor ki...

1|0
    0|0
  • sanat sanat içindir... toplum için yapılırsa bu "eğitim" olur.

ama bana soracak olursan.. sanat en çok onu icra eden kişi içindir.
    sanatçı bencildir. sanatını dünyayla paylaşırken bile egosunun tatmin edilmesini, kendi düşünce ve duygularının değerlendirilmesini, dikkate alınmasını ister

0|0
    0|0
  • O zamanki toplumun yapısına bağlı bence. ya da yazarın yapısına
    Bence sanat sanat için olmalıdır

1|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir. bu yüzden toplum sanattan bir haber sanat toplumdan bir haber bu bir kısır döngü olsada sanat sanat için 😂

1|0
    0|0
  • Vaay seni gidi liseli 😀😀 bizde lise zamanında şeey etmiştik bunları. Birinci Tanzimat ve ikinci tanzimat döneminin görüşleriydi bunlar 😁 bana göre ama sanat sanat içindir.😆

1|0
    0|0
  • toplum

1|0
    0|0
  • Sanat Toplum içindir çünkü toplumun bilinçsiz olduğu konularda edebi bir dille uyarılması gerekir. Sanat sanat içindir çünkü içimizdeki onca duygunun bir şekilde kağıda dökülmesi, anlatılması içimizi rahatlatır, estetik bir duygu kazandırır.

0|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • Sanat kimse için değildir. Sanat sanatçının kendi içinde bulundurduklarini yansitmasidir.

1|0
    0|0
  • Sanat her şey içindir

1|0
    0|0
  • sanat sanat için :)

1|0
    0|0
  • Sanat benim icindir patlat bir türkü

0|0
    0|0
  • sanat sanat icindir

0|0
    0|0
  • Bunu edebiyatcilar kendine gore degerlendirmis zaten :)

0|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir!!!1

0|0
    0|0
  • Toplum için

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    19
Yükleniyor...