En sevdiğiniz? (+1 düzgün cevap yazan herkese)?

En sevdiğiniz...? (+1 düzgün cevap yazan herkese)?
İstanbul hatırası/ Ahmet Ümit

Olasılıksız / Adam Fawer

En sevdiğiniz bir şiirden ya da kitaptan alıntı yapıp yazar mısınız?
Kısa kısa?

Güncellemeler:
Sana gitme demeyeceğim.
Üşüyorsun ceketimi al.
Günün en güzel saatleri bunlar.
Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.
Gene de sen bilirsin.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,
İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, Lavinia.
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.

Özdemir Asaf

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• öyle Buyurdu Zerdüşt: Herkes ve Hiç kimse için Bir Kitap' (Orijinal adıyla Also sprach Zarathustra), Alman filozof Friedrich Nietzsche

Bizi en çok görünmeyen eller eğer ve üzer.
    s. 45

Çocuk ve Evlilik Üstüne
    Sen gençsin , evlilik ve çocuk arzu ediyorsun. Fakat sana soruyorum ; çocuk istemeye ehil bir adammısın?
    Yoksa arzun , hayvanlıktan ve zina ihtiyacından mı? Kendinle geçinememekten mi
    geliyor?

İşin yalnız üretmekten ibaret olmamalıdır. Kendinden üstün bir varlık yaratmalısın. Bu
    iş için sana evlilik bahçesi yardım etmelidir.
    Zerdüşt böyle dedi.

Dağdaki Ağaç Üstüne
    Zerdüşt, altında delikanlının oturduğu ağacı kavradı ve şöyle buyurdu: 'Bu ağacı
    ellerimle sallamak istesem, sallayamam. Oysa bizim görmediğimiz yel, onu dilediği
    gibi üzer ve eğer. Bizi en çok, görünmeyen eller eğer ve üzer. '
    -insan da ağaca benzer. Ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o denli yaman kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinliğe -kötülüğe.'

En Son Olarak.

Ben bu kulaklara göre ağız değilim.

der kapatırım. kısa kısa olmasa da güzel güzel anlatıyor filozofumuz.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• "Zaten mutluluk icin calisip durmak da yoruyor beni. Doktor Carcel bu konuda ne der bilmem ama mutluluga bu kadar cok kafayi takmak, bu caga ait salgin bir hastalik olsa gerek. Bu hastalığın tek kazanani da bizim Carcel ve meslektaşları gibi görünüyordu. Ha bir de yazdıkları kişisel gelişim kitaplariyla bir tek banka hesaplarinin gelişmesini sağlayan cokbilmisler. Halbuki bu mutluluk takintisina ifrit oluyorum ben.
    Heralde insanları yakinlastiranin mutluluklardan cok mutsuzluklar olduğunu dusundugumden. Sevinci paylaşmak kolay ama kederi öyle mi?"
    rüyalar anlatılmaz- nermin yıldırım

1|0
    0|0
    • Bide bu var;
      "Onlar başka bir hikaye biliyorlar çünkü, biz başka. Onların bildiği hikaye ülkeyi sevmenin ölmek ve öldürmek demek olduğunu yaziyor. Hikayeleri ayrılınca insanların etleri de kesilir birbirinden en keskin bıçaktan bile daha keskin yarar insanları hikayeler, bütün yeryüzünde insanlar birbirlerini aslında en çok hikayeler için öldürürler.
      Hikaye toprağın hikayesidir. evvelin ve ahirin kanla kırılan toprağın kanlı toprakta kırılan insanın hikayesi. buğdaylar gibi çoğalan buğdaylar gibi biçilen hep aynı hikaye ile biçilen insanların hikayesi. belki de gerçeği bir tek bu toprağı bin yıllardır boydan boya geçen kuşlar biliyor. hakikat bir tek kuşların gözlerinde birikiyor. bize sadece birbirimizi öldürmeye yarayan hikayeleri ezberletiyorlar. o yüzden bu toprağın başına kan revan hikayeler geldiğinde sakın sorma, "daha kaç kurban gerek?" diye. sakın sorma, "daha kaç kişi ölmeli?" sorusunu. çünkü ezberlediğimiz bir hikaye var ve bu hikaye kana doymuyor"
      Ağrının derinligi

Erkekler Ne Diyor 8

• aşkta eşitlik yoktur, birliktelik vardır. iki kişi eşit sevemez birbirini. bir taraf mutlaka ya eksik kalır, ya fazla gelir. bunun bir terazisi yok ki ölçülebilsin. en doğru cevabı ayrılık söyler. o gösterir hangi tarafın daha az sevdiğini. bunu öğrenmek bir aşka mal olur. demişler.

2|0
    0|0
  • Olasılıksız ı okuduysan bunuda bilirsin..

O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece ‘isteklerinizin’ tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

1|0
    0|0
    • Az cok hatirliyorum 2 yil falan oldu okuyali

• Peki :) Fawer ın kitaplarını daha dikkatli okumanı öneririm çok beğendiğim bir yazar. Neyse sana ii akşamlar polemik çıkmasına gerek yok

• Unutkanim

• 2|0
    0|0
  • Ezberden diyemeyeceğim, ancak Adam Fawer'in Empati kitabında Benjamin Libet'in özgür irade üzerine yaptığı deneylerden bahseder.
    Kitabı daha da inandırıcı hale getirir.
    Adam bir dahi, kitap da harika zaten...

1|0
    0|0
  • Bize Herkül heykelindeki gibi kas yığını vücut, küçük bir kafaya sahip gençler değil, Sokrates büstündeki gibi içeride beyin olduğunu gösteren geniş alınlı gençler lazım.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigoriy Petrov

1|0
    0|0
  • Olasılıksız'ı sanırım herkes okudu. Çok efsane bir kitap. İstanbul hatırasını okumadım o yüzden olasılıksız

1|0
    0|0
    • Yorum dememistim

• Bir kutuya bir kedi, siyanür gazı dolu bir şişe, bir atom reaktörü ve herhangi bir enerji algılamasında harekete geçip şişeyi kıracak olan bir çekiç koysan; ve kutuyu kapatsan.

Kutu kapalıyken ne olur?
      Kutu kapalıyken ya çekiç bir enerji algılayıp şişeyi kıracak ve kedi ölecek, ya da enerji algılamayacak ve kedi yaşayacak.

Fakat kutu kapalıyken her ikisi de olasılık dahilindedir.
      Kutuyu açıp kediyi gözlemlediğin zaman ise kedi ancak bir durumda olabilir.

Olasılık hesaplama şeyleri var kitapta büssürü

• Olasililsoz kapagina bakmistom :D

1|0
    0|0
  • Çok var da üşengecim uğraşamıycam

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Neden yaptığınızı söylüyorlarsa şayet, düşmana karşı savaş diyor ayet.

1|0
    0|0
Yükleniyor...