Latin alfabesi yanı bugün kullandığımız turkcdnin temeli hangi ülke irk veya bölgeye dayanıyor?

Latin alfabesi yanı bugun kullandığımız turkiye turkcesinin temeli nerden geliyor? neden osmanlıca latinceye çevrildi

0|0
1|2

En İyi Kız Görüşü

• cunku latin harfleri öğrenmesi ve öğretmesi en kolay olandi. turkcenin kokenini kendin arastirman lazim, sumerlerden baslayip japonlardan bile etkilenerek olusmus, hala varligini sürdürebilen en koklu dilden bahsediyoruz. osmanlica islamiyet kabuluyle oldu, ondan cok cok onceden turkce zaten vardi.

0|0
    0|0
    • Bir kere latinca roma diliymis 2. si ilber ortaylı murat bardakçı hatta ismet İnönü bile Latincenin kolay olmasının sadece bir bahane olduğunu söylüyor sen bir tarihciden daha mu iyi bilcen

• latinceyi bana öğretme o dilin tarihini okuyorum. tabiki de romadan cikti. alfabe baska sey, dil baska sey. ben olani anlatim. dikkat edersen kisisel bir gorus yok.

En İyi Erkek Görüşü

• Latince yunan coğrafyasında yeşerip roma ile dünyaya yayılan bir dil olarak tarif edilir. Fakat burada batı tarafından fazlaca anlatılmak istenmeyen bilgilerde var. Örneğin adalet mimari kültürel anlamda italyan şehir devletlerinden ileride olan Etrüksler'i yıkan Roma, imparatorluğa dönüşürken devlet yapısını bu devletin öğretileri üzerine kurmuştur. Etrüsklerin İtalya'ya Orta Asya'dan göçtüğünü iddia eden bilimadamlarıda mevcut, Anadolu'dan geçtiğini söyleyende

Ayrıca Anadolu'da bazı mezar taşlarının biçim olarak Etrüsklerde sembolizm olarak mevcut olması, Atatürk'ün bu konuda açıklanmamış fakat olduğunu iddia ettikleri çalışmaları olduğu ve Latincenin Orta Asya Türkçe'sinden türediği için Arapçadan Latinceye dönüşümü seçtiği, Latince'nin Türkçe ile birçok ortak özelliğinin olması Batının pekte açıklamak isteyeceği türden bilgiler değil. Hele ki böyle zamanlarda.

1|0
    0|0
    • Kafamu karistiran osmanlıcada zor bir diil hem osmanlıcada arapçada var hem eski turkce çok daha rahat anlayabilir herkes ülke dilden bu halde birazda okullarda seçmeli olsada osmanlıca eğitimi verilse müthiş olur

• Nokta koymanın zamanı gelmiş..

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 1

• bir kere osmanlıca diye bir dil yok aslında türk milletinin türkçesi var osmanlıca sadece yazı dilinde o da arapça farsçanın karmasıdır türk diline yatkın olmadığından osmanlı döneminde bile onlarca defa düzeltme yapılmaya çalışılmıştır latin harfine geçilmesinden gocunan yanlış yapıldığını geçmişe saygısızlık olduğunu düşünenler de hatalıdır eğer bu yanlışsa osmanlı daha büyük yanlış yapmış eski türk alfabelerini arap alfabesiyle değiştirmiş ona farsça türkçe katıp iyice arap saçına döndürmüştür osmanlının yaptığına doğru türkiye cumhuriyetinin yaptığına yanlış demek objektif olmaktan çok uzaktır

0|0
    0|0
Yükleniyor...