#KEDİLER Bir Yılda Milyarlarca Hayvan Öldürüyor! Biliyor muydunuz?

#KEDİLER Bir Yılda Milyarlarca Hayvan Öldürüyor! Biliyor muydunuz?

Yeni bir çalışmanın bulduğuna göre kediler Birleşik Devletler’de her yıl milyarlarca kuş ve hatta daha fazla kemirgen ile diğer memelileri öldürüyor.

Nature Communications dergisinde 29 Ocak 2013’te yayınlanan bir araştırmaya göre kediler 1.4 milyar ile 3.7 milyar arasında kuş ve 6.9 milyar ile 20.7 milyar arasında ova faresi ve çizgili sincap gibi küçük memeli öldürüyor.

Birleşik Devletler’de ne kadar kuş yaşadığını tam olarak bilmek zor olsa da, Smithsonian Koruma Biyolojisi Enstitüsü’nde bir hayvan çevrebilimcisi ve çalışmanın yazarı olan Pete Marra’ya göre kuş ölümlerinin şok edici sayısı toplam kuş nüfusunun yüzde 15 kadar fazla bir kısmını kapsayabilir.

#ŞOKEdiciPay !

Marra ve meslektaşları yeldeğirmenlerinden cam pencereler ve bitki öldürücülere kadar ülkedeki kuş ve vahşi yaşam ölümlerindeki insan kaynaklı sebeplere bakıyorlardı.

Fakat önce Marra ve takımı ülkedeki kuş ölümlerinin en büyük sebeplerinden biri varsayılan kedi nüfusunun etkisine baktılar.

Marra’ın LiveScience’a söylediğine göre geçmiş çalışmalar kediler tarafından katledilen kuş sayısını tahmin etmek için hayvan kameraları veya sahip beyanlarını kullanırken, bu çalışmalar genellikle küçüktü ve tüm ülkeye uygulanamazdı.

Daha geniş olan bu tahlil için takım önce kuş ölümlerindeki tüm önceki çalışmalara baktı ve ülkede yaklaşık 84 milyon sahipli kedi yaşadığını tahmin etti, çoğunun da dışarı çıkmasına izin veriliyordu. Marra şöyle devam ediyor:

“Bu kedilerin birçoğu dışarı çıkıyor ve 10 farklı eve gidiyor, fakat evlerine geri dönüyorlar gece Bay Smith’in kucağında yatıyorlar,”

Araştırmacılar geçmiş çalışmaların bir tahliline dayanarak bu kedilerin her birinin yılda dört ila 18 kuş ve sekiz ila 21 küçük memeli öldürdüğünü hesapladı.

Fakat vahşi yaşam için başlıca felaketler bu serbest dolaşan sahipli kediler değildi, onun yerine sokaklarda yaşayan vahşi ve sahipsiz kedilerdi. Bu kediciklerin her biri -ve takım Birleşik Devletler’de bunların 30 ila 80 milyon tanesinin yaşadığını düşünüyor- Marra’nın dediğine göre yılda 23 ila 46 kuş ve 129 ila 338 küçük memeli öldürüyor.

Ve görünen o ki, kediler tarafından yakalanan küçük kemirgenler Norveç fareleri veya apartman parazitleri değil, kır sıçanları ve çizgili sincaplar gibi doğal kemirgen türleri.

#KolayÇözümlerYok !

Marra’nın dediğine göre kedicikleri içeride tutmak, kitlesel vahşi yaşam ölümlerini azaltmak için atılacak açık bir adım.

#EsenKalın.

#SerKan1923

@mehcab @aerolite @Bakırköylüm @CeyCess @NikotinKolik @TerazininHúznù @pilav_ustu_az_kuru_2

@adıyook @Anthemiss @Bordopanter @Geldedindegelmedikmi @ismiyook @LaLkiLaL @livni @minik_şirine @narin_narin @obsessively @zynpzeynep

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

4 Yavrusu ve Kocasıyla Beraber ( Yavrular Dışarıda Ölmesinler Diye) Evimin Terasında Elimden Gelenin Fazlasını Yaparak Beslediğim Anne Kedi Konuşan Papağanımı Yediği (Her Ne Kadar Bıyıklarını Kesmek Suretiyle Cezalandırmış Olsamda) Günden Beri..

Dünyada Sevmediğim Bir Hayvan Varsa Oda 1 Kedidir.

Sevmediğim İkinci Bir Hayvan Varsa Oda 2 Kedidir..

Sevmediğim Üçüncü Bir Hayvan Varsa Oda 3 Kedidir...

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

  • Kedileri Sevmem Canları Cehenneme!
    A seç
  • Kedileri Severim! (Canları Sağ Olsun!) => Barbarlar Nerede Kaldı Hayvan Hakları? :D
    B seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
179

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 16

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor...