Atasözlerini genel olarak doğru buluyor musunuz?

Ben bazılarını doğru bazılarını çok saçma buluyorum.
Mesela kadını aşağılayarak saçı uzun aklı kısa deyimi hiç hoş değil.
Üstelik erkekler zekasını anneden alıyor, babadan alması imkansız ;)

Güncellemeler:
Ayyy herkes takılmış yok deyim bu atasözü değil sanki bir tek bu var kızını dövmeyen dizini döver de var üstelik karının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etme de var hep bir muhalefet

0|0
11|34

En İyi Kız Görüşü

• Ataerkil toplumun da ataerkil atasözleri oluyor. Hayır doğru bulmuyorum ve kabul etmiyorum.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 34

• Bencede mesela kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin demek saçma değil bir kadına yüz verirsen astarını ister.

1|0
    0|0
  • Her insanın hepsi akıllı olmadığına veya iyi niyetli olmadığına göre, Ata sözlerindede saçma ve mantıksız olanları var helbet... Anlatılan doğru yöntem değil, sadece yapman gereken yöntemlerden birine bir örnek atasözleri. Biraz düşün belki başka yöntemler ve yollar bulursun... :)

0|0
    0|0
  • Bilimsel olarak erkeklerin zekası kadınlardan üstün oldugu için söylenmiştir
    Aşağılamak için söylemedim.

0|0
    2|0
    • Ama bunu annelerinden alması ne kadar enteresan dimi üstelik dünyanın en zeki insanı da bir kadın.

• copy rıght yapıp gelme bana lütfen araştır. yazdıklarını okumadım

• Saygısız

• Benim Doğru Bulduğum ATA Sözlerimiz Var Pek Duyulmamış Şimdi Yazarım Bir Kaçını Nitekim Şkayet Ederler.

1|0
    0|0
  • Eğer yoksa kısmetin koy gtune ismetin
    Bence çok doğru

0|0
    0|0
  • bazıları yerinde olsa bile bazıları günümüz dünyasında geçerliligini yitirmiş sözler

0|0
    0|0
  • Sadece kadınlarmı saç uzatabiliyor? ya da Sadece kadınların saçımı uzuyor? ya da saçlarını sadece erkekler mi kısa kestirebiliyor
    Saçma olan senin bakış açın :)

0|0
    0|0
  • Atasözleri ve deyimlerimizi seviyorum ve de doğru buluyorum...

''Boş başak dik durur'' ...

0|0
    0|0
  • Eğer kadınlar olmasaydı erkekler olamazdı.
    Gelipte erkekleri üstün görmek kadınları küçük düşürmek. Cinsiyet ayrımı yapmak gerizekalı işidir.

Yahu senin varlığın bile kadına bağlı sen nasıl kendini kadından üstün görebiliyorsun? 😁

0|0
    0|0
    • İşte geçmişten gelen salaklardan ötürü

• Baya bir bilimsel araştırma yaptın herhalde zeka üzerine

0|0
    2|0
    • Takip ediyorum evet.

• Bir baba zeka genlerini oğluna asla aktaramıyor. Bir erkek, zekiyse bunu annesine borçlu. Kıt anlayışlı bir erkek ise sorumlu yine anne.
      “Babasının Oğlu” şeklindeki övünme zeka bakımından tarihe gömülüyor. Kültür bakımından ise babalar övünmeye devam edebilirler.

Zeka bakımından artık “Anasının Oğlu” söylemi geçerli. Bir başka tanımlamayla, erkekler kendi zeka genlerini asla ve asla oğullarına aktaramıyorlar. Sadece kız evlatlarına en çok % 50 oranla aktarabiliyorlar.
      Erkekler zeka bakımından "Anasının oğlu"; kızlar zeka bakımından "Hem anasının hem babasının kızı" olmuş oluyor.

Böylece bilim erkeklerin “İllaki bir erkek evlat isterim!” dayatmasının bu bakımından da ne kadar boş olduğunu kanıtlıyor.

Genetik Mühendisliği kaynaklı bu araştırma raporları dünya bilim literatürlerine girmiş durumda. Raporlara göre erkek çocuklar zeka genlerini kuşaktan kuşağa sadece ve sadece annelerinden alabiliyorlar. Zeka genlerinin şifreleri sadece X kromozonunda bulunurken Y kromozonunda ise zeka

• yeterli mi?

• Biraz Teşbih yapın. Her söylenen ile anlatılmak istenen aynı olmayabilir.

0|0
    0|0
  • buluyorum

0|0
    1|0
  • hayır.

1|0
    0|0
  • çok gezen papuç b@k getirir diede bir söz vardı :D

0|0
    0|0
  • Zaten o deyim bende her atasözünü doğru bulmuyorum ama deyimler durumu ifade için kullanıldığından bir sürü saçma deyim var onlara takılmamak lazım

0|0
    0|0
    • aynen ya ama doğru olanda var

• Genelini doğru buluyorum.

0|0
    0|0
  • kabul etmiyorum kötü niyetli olanlar yaymıştır hiç ilgisi ve alakası yoktur benim anamda bacımda kızımda kadın kesinlikle yalan dolan inanma kafana takma

0|0
    0|0
  • Üstelik erkekler zekasını anneden alıyor, babadan alması imkansız. Sen genetik bilimcisi misin :D

0|0
    0|0
  • Saçı uzun aklı kısa demek bütün kızlar aptaldır demek değil ki kardeşim

0|0
    0|0
  • Anne zekasımı baba zekasimi tabiki baba zekası tabi o dediğin de bir talih sizlik

0|0
    0|0
    • hmm sanırım annenin zekasından şüphen var

• Yok şükür çok iyi bakmadan emekli ama baba zekası daha pratik daha işlevsel kendisi malulen emekli :-)

• anasına bak kızını al :D kesinlikle doğru mesela :D anasıyla tanışmadan bir kızla evlenmek kadar büyük bir kumar yoktur

0|0
    1|0
  • Tam yerinde ve tam zamanında söylenince doğru buluyorum :) :D

0|0
    0|0
  • Genel olarak bana göre doğruları anlatıyor

0|0
    0|0
  • Ehh kısmen

0|0
    0|0
  • Evet doğru yerinde kullanilmis sözler

0|0
    0|0
  • Hepsi çok dogruu

0|0
    0|0
  • Damlaya damlaya col olur

0|0
    0|0
  • kesinlikle

0|0
    0|0
  • bazıları saçma sapan

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 10

• saçı uzun aklı kısa atasözü değil deyim. deyimlerde aşağılama, alay vardır ve saçı uzun aklı kısa deyimi eski zamandan geldiği için o dönem görüşü hakkında bilgi verir, sana bir öğüt vermediğine göre o konuda gocunacak bir şey yok genel bir halk görüşü değil yani. boyu uzun olanın aklı kısa olur diye de bir deyiş var ayrıca.

atasözleri yol gösterici, öğüt vericidir. ve evet atasözlerini genel olarak doğru buluyorum. damlaya damlaya göl olur, su akar yatağını bulur gibi çok güzel öğütler var.
    bence bir şeyi yargılamadan önce araştır, çoğu deyim ya da atasözü yanlış da bilinebiliyor: azimli sıçan duvarı deler gibi.

0|0
    0|0
  • Saçı uzun erkekleri görüyoruz :D

1|0
    0|0
  • Atasözlerini severim bazen öyle bir cuk oturuyo ki ne demişse doğru demişler.. Kadını aşağıladıklarını nerden çıkardın ya

1|0
    1|0
    • Örneğe bir göz at istersen

• "karının sırtıntan sopayı karnından sıpayı eksik etme" buna katılmasam da atasözlerini GENEL olarak seviyorum.

• Saçı uzun aklı kısa deyimi erkekler için söylenir. Küçük yaşta bir erkeğin saçının uzun olması zihinsel gelişimini de etkiliyormuş.

0|0
    0|0
  • saçı uzun aklı kısa zaten atasözü değil. Atasözlerini çok mantıklı buluyorum hepsinin gerçek hayatta karşılığını görüyorum

1|0
    0|0
  • Bazıları dogru

0|0
    0|0
  • isime geldiginde kullanirim

0|0
    0|0
  • Hayır bulmuyorum:)

0|0
    0|0
  • Bazen evet bazen hayır

0|0
    0|0
  • Atasözü değil, deyim olabilir anca. Aslında deyim bile değil söylediğin. Halk arasında denmiş bir şey.

0|0
    0|0
Yükleniyor...