Akıl hastalarını konu alan filmlerde, duvardaki böcekler

İsimlerini şu anda hatırlamadığım, akıl hastalarının gösterildiği filmlerde, hastalar hep duvarda böcek görüyor. Aklıma takıldı, internetten bulamadım. Belki bilen birileri çıkar.

Bu filmlerde hastalar duvara baktığında neden böcekleri görüyorlar ?

Gizlicik, seni de hasta kabul edip aramıza almıyoruz.

0|0
15|11

En İyi Erkek Görüşü

• Konu böcek hissetmek ya da görmekle kısıtlanırsa, bu madde ve alkol bağımlılarında ortaya çıkan yoksunluk anı tablosudur.

Madde ve alkol , vücudun sinir sistemi üzerinde başkalaştırıcı bir tahrip oluşturur. Rutin olarak alınan madde veya alkol bütün duyu sistemlerini uyuşturur ve sinir uçlarında değişim yaratır, alınmadığında da bu uçlarda sanki birşey var gibi (fantom) denen uyarılar alır.

Daha çok eroin ve alkol bağımlılarında, bunları alamadıkları dönemlerde veya tedavileri esnasında bu fantom hisler vücutta birşeylerin gezindiği zannına sokar, algılara görsel yanılgılar da eşlik edince normal bir gölgeyi veya masum bir çiziği hareket eden böcek olarak görür ve krizin şiddetine göre de bunları çok var sanır. Bu hissi yenmenin tek yolu maddeye devamdır ve bu şekilde bir kısır döngü devam eder.

Tedavi esnasında bu sanmalar ile kendine zarar vermemesi için , bağımlı olunan madde giderek azaltılarak ancak ilaçla da desteklenerek bir yol izlenir ve madde en sonunda hiç verilmez, hisler de baskı altına alınır.

Diğer grup ise kişilik bölünmeleri , yani psikoz gruplarıdır, bunlar kafalarında bir dünya ve onun insanları ile bizi beraber yaşatırlar. Biz onların kafalarındaki dünyada misafirizdir, kendi insan ve durumları vardır kendilerine göre. Paranoid türlerin kendine yada başkasına zarar vermemesi için , aşırı kontrol ortamlarına alınırlar

2|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• hepsi bunları görmez. hezeyanlar ortaya çıkıyor. bunlar şizofrenlerde görülür genelde.

0|2
    0|0
  • Metamfetamin denen kristal bir uyuşturucu vücutta böcek geziyormuş illüzyonu yapar, hastalar da bu farazi böcekten kurtulmak için cildine zarar verir. Cilde ve yüze aşırı zararı olan bu uyuşturucu yüzyılın en zehirlisi ve tehlikelisidir.

Şizofreni akıl hastalığı olmamakla birlikte o da bu duruma sebep olabilir. Akıl hastalığının bir çoğu beyin kimyasallarının alt üst olmasıyla ilgili bir durum, bence çok normal.

0|0
    0|0
  • çünkü böcekler insanların kafasında pislik ve iğrenti olarak kodlanmış artık. suratları olmadığı için insanlara daha yabancı ve korkunç geliyo. korkularını gitgide çoğalan,kapkara,küçücük, vızzvızzz sesler çıkaran hayvanlara atfediyolar o yüzden sanrılarında böcekler görüyolar bencede çok sevimsiz hayvanlar eğğyk :I

0|0
    0|0
  • o filmde sadece böcekleri görenleri konu almıslar demekki normalde cok cesit hastalar var ablam pskoloji bölümünde calışmıstı anlatıyodu arkama bakıyo konusuyo dyodu bitaneside küçük cisimlerin burnuna agzına kacıcanı zannediyomus kalemin kapagının baksan bi burnuma kactı gbi geliyo dyomus biri uzaylıları görüyomus istila etcekler dye bagırıyomus falan

0|0
    0|0
  • Kendileri de orada bir böcek gibi yaşadıklarından kendi gibi şeyleri görüyor olabilirler :P Psikolojik filmlerde bu tür şeyler olağan. Neden aramadan izle :D

0|0
    0|0
  • Biz boyut atladık mutfakta fare görüyoz :(( O böcekler boşluk dolduruyor bence yoksa bi işe yaradıkları yok kanımca =)

1|0
    0|0
  • Tam emin olarak söylemiyorum ama yanlış hatırlamıyorsam Sleep Tight filminde bu anlattığına benzer bir sahne vardı. Çok emin değilim ama onu söyleyebilirim. Yanılıyorsam da affola.

0|0
    0|0
    • Filmde sebebini söylüyor mu ?

• böcekler tiksinç,çirkin yaratıklar.bununla bi ilgisi olmalı.

0|0
    0|0
  • Bende görüyorum duvarda böcekler

0|0
    0|0
  • bende ara ara görüyor gibi oluyorum delimiyim aneyyyyy

0|0
    0|0
  • bu tur şeyler gorduklerı icin akıl hastası dıyorlar zaten :-)

0|0
    0|0
  • Ben rastlamadım hiç öyle filme.

0|1
    0|0
  • böcekler tiksindirici hayvanlar ondan olabilir

0|0
    0|0
  • Ya ne olacağdı? Daha iyi fikrin varsa onu görmeye çalışırız kısmet.

0|0
    0|0
  • Korkularını ön plana çıkartıyorlar. Böcek akrep bu tür şeylerden korkarlar. Ölümden.

0|0
    0|0
    • Evet, ölümle alakalıymış. Mezarda çürüme vs.

• Şizofren malesef. Neyse ki yaşla beraber etkisi azalıyor. Önceleri çok zordu. Şimdi nadiren kötü etkiliyor. İkimize de geçmiş olsun.

• Evet, teşekkürler :/

Erkekler Ne Diyor 10

• Genelde akıl hastaları bad trip yaşar uyuşturucudaki gibi . En çok korktuğu şeyleri görür yani . Örümcek böcek fobiside en çok görülen korkulardan biri bu sebeple sinemada bu kadar çok örümcek böcek görüyor olabilirler . Ama olmayan insanları görmek hayal etmek daha çok karşılaşılan bir durum . Bizim pederde kısa süreliğine psikiyatri servisinde yattı ben refakatçısı oldum . Kızın birtanesi 18 yaşlarında ygs lys sınavına çalışırken kayışı kopartmış hastaneyi okulu bizi öğretmeni sanıyordu . Çok var böyle örnekler . Yazık valla hem bu insanları bunaltan ailelere hemde kendilerine ben kazandım bıraktım noldu 1 senem gitti sadece yaşım genç daha gideceğim açık öğretime paşa paşa okuyacağım . 3 günlük dünya hiçbirşeyi takmaya gelmiyor .

0|0
    0|0
    • Doğru diyorsun. Benim de kafama takıldı işte. Farklı farklı film ve dizilerde hep böcekleri gösterince dedim bir şey mi var bu böceklerde. Sınav sistemi öyle malesef. Benim de sınıf arkadaşım 2 sene üst üste sınavda bayıldı. 3. de kazanabildi ancak.

• Halisünasyon gördüklerindendir. Indiana Jones'un filmi aklıma geldi. Kadının her tarafı böcek oluyordu. Senin dediğin film hangisi?

0|0
    0|0
    • Filmleri hatırlamıyorum malesef. Dizilerde de ara ara oluyor. Şimdi durduk yere kafama takıldı benim de.

• Bilemedim hafız sadece tahmin yürüteyim, kapalı bir oda; insan veya hayvan yok.. İzin verilmeyen bir ortamda kaçak olarak giriş yapan sadece böcekler. Akıl hastalarının da direkt dikkatini çekmesiyle sonuçlanabilir.

2|0
    0|0
    • Mantıklı bir tahmin. Bilinçaltında buraya sadece böcekler girebilir diye düşünce oluşabilir.

• Genellikle psikozlarda bazen de nevroz vakalrında olur. ama genelde kişinin içinde yaşadığı suçluluk duygusundan ileri gelir. böcek, kendini değersizleştirmenin metaforu olabilir çoğu durumda. Erhan Bener'in "Böcek" romanını öneririm

0|0
    0|0
  • Hastanın türettiği aslında var olmayan akıl ürünü.

0|0
    0|0
  • en son behzat ç. de vardı bu. halisünasyon heralde belki kortukları şeyleri görüyorlardır. attım bunu :) ben de merak ettim.

bu arada kırmızı yakışmış :)

ama eski avatarın algıda seçiciliğimize yardımcıydı bilgin olsun bro.

0|0
    0|0
    • Ben de en son Behzat Aga'da gördüm. Sonra eski filmlerdeki görüntüler aklıma geldi.

Farklı kişilerde aynı görüntü oluşunca kafama takıldı benim de. Biri fil biri böcek görse neyse :)

Sağ olasın bro. Kerkentekele aseksüel gösteriyor dediler. Gerçi bu avatarın da seksilikle alakası yok niye koyduysam :D

• ahaha behzat aga rules ! :D

aseksüel gösteriyor dedilerse dinlemelisin bence. biz o kadar anlamıyoruz bro :D

ama bunu da değiştir bence sana gitmemiş.

pollux yazınca bak ne güzel şeyler çıkıyor. hikayesini anlatmıştın zaten bir kez nick'inin

link

• Yıldızım bile var. Gururlandım :) Avatar arayışına giricem artık :)

• akıl hastaları çoğu zaman zaten hayali şeyler görür. en çok olanı küçük ve zararlı olarak düşündükleri şeyler zihinlernde görülür. böeckleri de standart tüm filmler yapıyor zaten.

0|0
    0|0
  • şizofren hastalar ölümden çok korkarlar. böcekler akrepler onlara mezarlıkları dolayli olarak ölümü animsattigi icin kafalarinda kurarlarmis.sadece bocek degil hareketli nesneler gorurler. filmlere boceklerin konu olmasinin sebebi budur.

0|0
    0|0
  • Hocam Bug diye bir film vardı. Bir ona bak istersen.

0|0
    0|0
    • Filmde sebebini söylüyor mu peki ?

• Hocam Jean-christophe Grange aslında bir gerilim-korku yazarıdır. Ancak kitaplarında ağız psikozlara örneklemeler verir. Kendisi hakkında yazı yazdığım zamanlar araştırmıştım. Mesela son kitabı (Türkiye'de çıkan) Sisle Gelen Yolcu için 6 aylık bir süre zarfında akıl hastalarıyla iç içe yaşamış. Oradan bir cevap bulabilirsiniz kanısındayım. Ancak sizin bahsettiğiniz sıkıntıyı kitaplarında hatırlamıyorum.

• Kitap olarak okuduğum bir tarz değil açıkçası. Lakin konu olarak akıl hastaları ilgimi çeker. Kitap listem biraz kabarık şu anda. Onları bitirdikten sonra ona da bakabilirim. Sağ olasın.

• ölümü çağrıştırır.. ölüm de, yok oluşun başlangıcıdır, zihin için.. ekzistansiyalizmi incele

0|0
    0|0
    • Evet, ölümle ilgiliymiş. Sağ ol.

Yükleniyor...