Osmanlı gerçekten çocuk kaçakcısı mı?

Osmanlı sarayı, yeniceri ve cariye icin azinlik milletlerden cocuk kaciriyormus ya da zorla alı koyuyormuş. dogru mu?

0|0
5|16

En İyi Kız Görüşü

• Osmanlı da çocuk kaçırma vs yoktu devşirilme yöntemi ile ailesi olmayan ya da fakir aileler tarafından verilen ya da gönüllü gidenler vardı birde başka beyliklerden vs şerden hediye edilenler Osmanlı'da çok güzel bir eğitim sistemi vardı devşirilen kızlar nakış yapar dikiş yapar kaideleri öğrenimde haremi Hümayun da güzel bir eğitim görür akabinde sultana gözde seçilir sadrazama beylere vs ye zevce olurlar Ve yine haremdeki düzende yaşamaya devam ederlerdi erkekler ise küçüklükten asker olarak yetiştirilir ya da devletin bekası için çalışan mimar hoca vs yanında çalıştırılırlardı vs vs o kadar uzun bir konu ki kısaca bu şekilde

0|1
    0|0
    • hurrem sultan ve kösem sultan da hediye miydi?
      alikonulmadi mi?

• yav o dedigin eksisozluk.. wikipedi de sen ben yazamiyoruz. wikipedi bir internet ansiklopedisi.

• Yanlış bir bilgi içindesin orda herkes fikrini beyan ettiği bir başlık açıp altını doldurabilir gönüllü yazarlar vardır be uzman olmaları gerekmez Google vikipediyi kim yazıyor yazarsan cevabı alırsın iyi geceler

En İyi Erkek Görüşü

• Millet tarihinle övünür yaptıkları ile göğüsleri kabarır ki bizden başka herkez sömürü imparatorluğu kurmuş şu an bile avrupa o sömürüleri ile ayakta biz gitmişiz her yere huzur refah getirmişiz bugün bile adamlar İyiki Türklerin elindeyiz demiş al bak... Macararistan Cumhurbaşkanı Schmitt, 1541-1686 yılları arasında Türkler tarafından idare edilen Macaristan'ın, çok şanslı olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Schmitt, ''Türkler tarafından 150 yıl boyunca idare edilmemizi şans olarak tanımlıyorum. Ülkemiz Türkler değil de başka bir millet tarafından alınsaydı, dilimizi ve dinimizi değiştirmemizi isteyeceklerdi, biz de asimile olacaktık. 150 yıl boyunca Macaristan Türkler için stratejik bir yer oldu'' demiş ben daha bir şey demiyorum...

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Hayır cariyeler başka ülkelerin esirlerinden satın alınırdı. Yeniçeriler de gayri Müslim ailelerin eğer birden fazla oğlu varsa ailenin rızası ile alınırdı.

0|2
    2|1
    • sen riza olur muydun? bir ortodoks olsaydin cocugunu verir miydin. cocuk musluman yetisecek ve turk olacak. yorumunda biraz torpil var..

• Tabii canım, biz zaten 'İstirham ederim efendim ne çocuğu, ne kölesi' diyorduk, hiç istemiyorduk yan cebimize koyuyorlardı.

Yeniçeri mesela, hiç talan, yağma falan istemiyordu, sırf 'Oturdurken bacak eklemlerimiz sıkışıyor, sefer yapak da bacaklarımızı açak' diyorlardı, yoksa ele geçen şehirlerdeki yağma falan ilgilendirmiyorlardı hiçbirini, yağma yoktu zaten, karşı taraf yenilince 'O kadar fethettiniz alın bunlar malımız, altınlarımız, şu benim küçük kız da sizde kalsın, hem belki sultan olur, büyük yerlere gelir' diyordu.

• @Ragnar_Lodbrok Olayı çarpıtmayın. Savaş meydanında kalan ganimetler diye bir şey var. Cidden cahilsiniz ben size ne anlatayım? Kendinize bir tarih öğretmeni tutun. İyi geceler. Görüşmemek üzere.

• Doğru değil. Cariyeler zaten esirler zamanin hizmetcileri idi. Devsirme dersen de bunun kuralları var tek çocuklu ailelerden alınmıyor fakir aileler ve gönüllülerden alınıyordu. Insanlar kendi istekleri ile veriyorlardı. Fakir olan çocuk ne kadar ilerleyebilirdi ne yapabilirdi ama Osmanlida cariye de devsirme cocuk da baya ilerliyordu

0|0
    0|0
    • dileyim ki bir ortodoks rum olsan. musluman olacagini bile bile sen verir miydin cocugunu?

• Dogru

0|1
    1|3
  • 14 yy yeniçeri sayısını arttırmak için zorla Balkan devletlerinden çocukları alı koyuyorlar. Hatta o zaman çoğu erkek çocukları 12 yaşlarında evlenmeye başlıyor bu cahillikten kurtulmak için.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 15

• Dogru? Osmanli'nin millete gul dagittigini ki saniyordun?

Bizim buyuk fetih, islamin zaferi diye yere gore sigdiramadigimiz Otranto'nun fethinde 10 000 kisi oldurulup 5000 kadar esir alinmis.

Tabii tarih derslerinde falan bahsetmezler bundan.

3|2
    1|3
  • Yanlış bilgi...

0|3
    0|0
  • Çamur at izi kalsın..

Bu söylediklerinizin var mı bir dayanağı?

0|2
    0|0
  • Cariye; Cariye ya da halayık, yabancı ülkelerden kaçırılıp özgürlükten yoksun bırakılan, alınıp satılabilen, her konuda efendisinin isteklerine bağlı bulunan genç kadın. Savaşta esir edilen kadınlar için karavaş ismi de kullanılırdı.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Cariye

1|0
    0|1
  • yok olay öyle değil çocuklarını gönüllü bir şekilde gönderiyordu aileler çünkü sarayda yetişen çocuklar zengin ve güçlü oluyordu ilerde

0|0
    0|0
    • gayrimuslim ailelerden bahsediyorum. dinini töresini ırkını degistiriyorlar.. sen gonderir miydin bir ortodoks olsaydin?

• aslan kimse cocugunu vermez. cocuklar zorla alikonuluyordu. biraz mantik...

• aynen dostum kimse bilmiyor ama sen okumadan araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle biliyorsun aferin sana
      sen milletin çocuğunu zorla alsan analar babalar dünyayı yakar bölgede silahlanır iç savaş çıkar ama sen haklısın diyeli silah zoruyla osmanlı çocuk kaçırıyor

• Kaynak gösterir misin?

0|1
    0|0
  • Şimdi ecdadımız öyle şeyler yapmaz diyenler damlar

0|0
    0|0
  • Alıp kendine yetiştiriyor yani zorlama var mı yok mu bilmem ama olmadığını düşünüyorum ve zaten küçük yaşta alıyorlar ve onlara iyi bir eğitim veriyorlar cariye için değil de bir ordu da görev yaptırmak için diye biliyorum teşekkürler.

0|0
    0|0
  • Savasta ailesi ölmüş cocuklar getirilir enderun mektebinde yetistirilirdi. Akilli gorulenler devlette ust duzeye gelebilirdi.

0|0
    0|2
  • konu Osmanli olunca her turlu gorus her turlu iftira normal karsilaniyor.

.

0|0
    0|0
    • iftira degil ki bu dostum. bizim gerceklerimiz.

• cevabina kendini inandirdigin bir konuyu soru olarak sorman cok ilginc.

bizim gerceklerimiz gecmisini kotulemeye iftira atmaya, turkiyeyi turklugu kotulemeye dayali.

bizim gerceklerimiz gecmisimizdir aslinda bir bakima evet. sahip cikamadigimiz kotuledigimiz ifitira attigimiz, unutturulmaya calisilan gerceklerimiz dogru olandir.

• Cocuk kacakciligina kadar neler var osmbalida

0|0
    0|0
  • doğrudur

0|0
    1|2
  • Niye kacırsın zamanının buyuk devletlerinden biri.. soyle dusun, simdi kim memur olmak istemez... bayan veya erkek, saraya alinan cocuklarinda yenicerilerinde hayatlari kurtuluyor, kim istemez bunu..

0|1
    1|0
    • 4-5 yasinda ki cocuklardan bahsediyorum. alinip musluman yapiyorlar. kizlar cariye erkekler asker..

• 4-5 derken nerden aliniyo 4-5 yasinda cocuk? Yok oyle bisey.. adi aklimda degil tam , ama unlu paşalardan biri, alındıgında 18 yasinda... sonra yeniceri ocagina veriliyor... cariye derken haremde sonucta sarayin bir parcasi, ordada bir yasam var, herkesin sorumlulugu var..

• Osmanlı memurarı kendi vatandaşından seçmemeye özen gösterir, esir çocukları eğitip onlardan yönetim sınıfı oluştururdu.

Sanıyor musun ki türkmenlerden paşa yapmaya meraklıydılar, aksine karşıydılar, istemiyorlardı.

• savaş ganimeti

0|0
    0|1
  • Osmanlı Padişahları Türk bile değil anaları ya sırp ya rus.

2|1
    1|3
Yükleniyor...