En Sevdiğiniz Divan Şairleri

Soru gayet açık. En sevdiğiniz divan edebiyatı şairi veya şairleri kimlerdir? Ankete de en bilinenlerini koyuyorum sadece. Aklınızda ki başka şairleri ve ankette hangisini seçtiğinizi cevaplayabilirsiniz.

• Fuzuli
    46% (12)79% (15)60% (27)Oy Ver
  • Baki
    12% (3)0% (0)7% (3)Oy Ver
  • Nef'i
    23% (6)11% (2)18% (8)Oy Ver
  • Nedim
    19% (5)10% (2)15% (7)Oy Ver
  • Hoca Dehhani
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
20|20

En İyi Erkek Görüşü

• Hayatımda bir kez şiir okuyayım dedim kanka oda divan şiiriymiş okumaya çalışırken bende ''Error'' Hatası verdi o.0

3|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 20

• taşlıcalı yahya

0|2
    0|0
  • Fuzuli,Nedim

0|1
    0|0
  • fuzuli dili çok iyi kullanıyor şiirlerinde müthiş bir ahenk var fakat onun şiirlerini anlamak biraz daha maharet istiyor. Bana nedim daha yakın geldi. :D

0|1
    0|0
  • süleyman çelebi,şems,fuzuli,vecdî

0|1
    0|0
  • Hepsi çok değerli ama divan edebiyatının sıkıcılığını geçirmiyor bu.

0|0
    0|1
  • fuzuli ve baki

0|1
    0|0
    • Ruhi: Bak şu köpeğe ne kadar fuzuli.

Fuzuli: Bas kıçına çıksın ruhi.

=)

• Nef'i,Fuzuli,Şeyh Galip falan filan diye gider. Hayali yi pek bilen yok ama onu da severim.

0|1
    0|0
    • Sultan Süleyman döneminde yaşaması belki çok parlak olmamasına vesile oldu. Zamanında Fuzuli ve Baki yaşamıştır. Fuzuli'nin fakirliği olmasaydı, belki Hayali hiç olmayacaktı.

• Aslında birçok şair sonradan ondan etkilenerek yazmış, çok güzel beyitleri de var ama işte..

• HAFIZ-I ŞİRAZİ

0|1
    0|0
    • İranlı şair... Osmanlı divan hayatını etkilemiş bir isimdir. :=)

• hafiz kendisinden sonraki saiirlerin hepsini etkilemis ,Goethe , Nietzsche gibi saiirler hafiz icin siir yazmislar

• Fuzuli,hayali,Nedim.

0|1
    0|0
  • Şems ve fuzuli

0|1
    0|0
  • hiçbirisi okulda zorla öğrettiler adlarını alayının :)

0|1
    0|0
  • okusam da anlamıyorum hayır hayır okuyamıyorum da anlayamıyorum da ama fuzuli'yi duymuştum daha önce

0|1
    0|0
    • Bize kelb demiş Tahir Efendi

İltifatı bu sözüyle zahirdir

Maliki'dir benim mezhebim zira

İtikadımca kelb, tahirdir... --Nef'i--

kelb: köpek

Tahir Efendi: Zamanın şairlerinden birisi

tahir: temiz

Şair burada Maliki mezhebinden olduğunu vurgulayarak kelbin tahir olduğunu, yani köpeğin temiz olduğunu vurgular. Tabii ki Tahir Efendi'ye büyük bir gönderme vardır. Her şey de anlaşılmayacak türde değil ki :)

• kleb'in ne demek olduğunu bilmem ilk defa işe yarayacaktı :)) bu şiiri hatırlıyorum 9.sınıftayken dil ve anlatım dersin de miydi ne hoca bize bu şiiri açıklamıştı hepimiz aslında aklıma gelmedi değil tavrı takınmıştık :)

• =) Bende lisedeyken duyduğumda garipsemiştim. Ama anlamı gerçekten iyi yani divan edebiyatının diss kralı Mc Nef'i :D

• ...

ne yanar kimse bana âteş-i dilden özge

ne açar kimse kapım bâd-i sebâdan gayrı ...

Fuzuli

0|1
    0|0
  • Fuzuli

0|0
    0|0
  • Nef'i gerçekten iyi ama Fuzuli üst bir insan..

0|0
    0|0
  • Nef'i

Fuzuli

0|0
    0|0
  • Baki dedim. Şeyhülislam olmak için az emek sarfetmedi ama olamadı ne yazık ki

0|0
    0|0
  • Fuzuli.

0|0
    0|0
  • Mehmet Akif Ersoy

0|0
    0|1
    • Divan Edebiyatı şairlerini sordum BEYİN kardeş :)

• Divan tarzında yazıyor , zaten doğru düzgün de okumadım dur bi kitaba bakıyım, even haklısın , aşk acısı çekiyorum asdfghj

• Cumhuriyet dönemi de değil Milli Edebiyat şairi :))

• yapma allah aşkına okulda şairler burada şairler öldüreceğim kendimi yahuu

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Bir edebiyat mezunu olarak divan edebiyatına karşı olduğumu belirtmek isterim.

Şu kesindir ve tüm dünya da bunu kabul eder: edebiyat sanatı hiçbir zaman bu divan edebiyatı dönemi kadar güçlü olmamıştı. Bu yazdığın şairlerin her biri sanatında zirvelerdedir. Fakat hepsi şekilde, üslupta, mazmunlarda boğuldu. Belki biraz Fuzuli istisna tutulabilir. Nef'i bu işi aralarında en iyi yapandı. Baki ve Nedim birbirlerine çok benziyorlar, diğer divan şairleri de onlara çok benzer. Hoca Dehhani'nin orada olmasına da sadece gülüyorum. Herhalde aklına başka şair gelmedi de divan şairi olup olmadığı bile tartışılan birini şıklara koydun. Herşey bir yana; bana göre gerçek bir şair -ki kendisi yazdıklarını şiir olarak görenleri şiiri bilmemekle itham eder :) - Mehmed Akif'tir. Evet, o benim dünyada gördüğüm gelmiş geçmiş en büyük şair.

0|0
    0|1
    • Divan edebiyatı, Türk edebiyatının baş tacıdır. Öyle ki; dünya edebiyatını bile geride bırakabilecek şekilde dile sahiptir. Kullanılan kelimelerin anlamlarıyla aruzun buluşması çok önemlidir. Yani her baba yiğidin harcı değildir o zamanda şiir yazmak. Şayet, yazılan şiirlerle Şairler Meclsi'nden geçmeniz lazımdır. Burada padişah bile ikinci sınıftadır. Hoca Dehhani ile kendimi bilgisiz gösterme arasında gidip gelmişsin. Ama bunu benden iyi biliyorsun ki Hoca Dehhani, divanı başlatan büyük şairdi

• Mehmet Akif, Türk edebiyatının parlayan yıldızıdır adeta. Lakin, sorduğum soru ile verdiğin cevap birbirine zıttır. Sen divanı, tanzimatı, servet-i fünunu, fecr-i atiyi geçip milli edebiyata dayandın. Soruların soru ile verdiğin cevap tamamıyla zıttır. Edebiyat bölümü mezunu olarak, bir Fuzuli gibi 'Su Kasidesi' kalitesinde şiir yazabiliyorsan, bu şekilde eleştirmeye hakkın doğabilir.

• Gokten nazire indi sihami kazasina'

Nef-i diliyle ugradi hakkin belasina=)

Baki ile nefi yi severim. Ama fuzulinin daha iyi bir sair oldugu asikar.

0|1
    0|0
  • Buydan hoş rengden pakizedir nazük tenin

Beslemiş koynunda guya kim gül-i ra'na seni

Narin sevgilim ! Gül desenli ipek kumaştan elbise giydin ama korkarım ipekli kumaşın gülündeki dikenin gölgesi seni incitir.

FUZULİ.

0|1
    0|0
  • Enderunlu Vasıf, Ziya Paşa, Nef'i, Fuzuli, Şeyh Galip

0|1
    0|0
    • Ziya Paşa, tanzimat dönemi sanatçılarındandır. Burada ki bir hatayı düzeltelim.

• ben de hemen senin hatanı düzelteyim, ne yani ne şairi sorması ayıp ziya paşa? :))

elbette divan şairi ziya paşa

• Muhalif olmak bilgili olmak değildir

Paşa ise tanzimatın mürididir.

--Himmler--

• A dedim

0|1
    0|0
  • kemal sunal ( inek saban ) - faulatun mefulun anasini bilmem napicam bu gudugun seklindeki dortlugu super

0|1
    1|0
  • Ben hep halk ozanları sevmişimdir ama Fuzuli halk edebiyatına çok yakın bir "divancı" ve Beni Candan Usandırdı'yı okumak bile hayran olmama yetmişti. Hatta Azerilerin Fuzuli Kantatası vardır, o daha bir enfestir

0|1
    0|0
  • fuzuliye sormuşlar : sevmek mi daha güzeldir, sevilmek mi ? -sevmek demiş... çünkü, sevildiğinden hiçbir zaman emin olamazsın !.

0|1
    0|0
  • hangisi karıdan kızdan bahsetmiyosa o.

0|1
    0|0
    • Karıdan kızdan, ağzından eksik olmayan şaraptan tek bahseden bir divan şairimiz vardır. Damdan kaçarken düşüp hayatını kaybettiği rivayet edilir. İsmi ise Nedim'dir.

• Karıdan kızdan bahsetmeyi, genel evde ilişkiye girip, kadeh kaldırma olarak göstermek büyük bir hatadır. Divanın öyle bir özelliği vardır ki; şiirlerde bahsedilen her bir kadın, tek kişidir. Selvi boyludur, siyah sırma saçlıdır, beyaz tenlidir, gamzeleri vardır, al yanaklı, bal dudaklıdır. Nedim bunun dışına çıkarak, yaşayan bir bayana karşı şiirlerini yazmıştır. Necip Fazıl gibi har vurup harman savurup da, 50'sinden sonra dine yönelmedi hiç biri. Divan şairi olmak ayrıcalıktır.

• uzun zamandır girmiyordum yeni gördüm cevaplıyım

o dudakları yisinle

her neyse. karının tek veya çok olması birşey değiştirmez. sadece tarzı şekli şemali yüklenen belki ustaca ama bence saçma sapan belki de hiçbir işe yaramıyan anlamlar yüklemek, yükleyenleri okumak hoşuma gitmiyor.

• 1.) Sanma şahım/ herkesi sen/ sadıkhane / yar olur

2.) Herkesi sen/ dostum sandın/ belki ol/ ağyar olur

3.) Sadıkhane/belki ol/ alemde/ dildar olur

4.) Yar olur/ ağyar olur/ dildar olur/ serdar olur

Selimî

0|1
    0|0
  • Sümbülzade Vehbi Efendi

0|1
    1|0
  • Nef'i'nin tarizleri ;)))

0|1
    0|0
  • Azeri şair Fuzuli.

0|1
    0|0
  • fuzuli türkmen geleneğinden geliyor bu yüzden fuzuli

0|1
    0|0
    • Türkmen yada Acem geleneğinden gelmesi fark etmiyor divan için bence. Her bir sözleri ayrı güzel.

• Türkmen olması ayrı güzel :)

• eh fuzuli biraz ...

0|1
    0|0
  • Hûn-i cigerle memlû câm-ı zer olmadansa

Bî-inkisâr-ı hâtır-şikeste sâgar olsun

0|1
    0|0
  • Fuzuli'den üstün olan şair yoktur. Asıl adı Mehmet'tir.

0|1
    0|0
  • Nef'inin taşlamaları güzel.Divan edebiyatında taşlamaya ne deniyordu unuttum.

0|1
    0|0
  • Hayali bey

0|0
    0|1
Yükleniyor...