Kapat

Edebiyat ı iyi olanlar bir bakabilir mi?

Tanzimat Edebiyatında ilk özel gazete Ceridei Havadis mi? Yoksa Tercüman ı Ahval mı?
Farkları ne anlamadım?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Tercüman-ı Ahvâl, Agah Efendi ve Şinasi tarafından çıkarıldı.(1860-1866 arasında)
    Şinasi'de Tanzimat Edebiyatının kurucularından! Yani Tanzimat edebiyatı dediği için bu gazete! Tanzimat Edebiyatı 1860-1895 yıllarını kapsar.
    Ceride-i Havadis, ''Osmanlıda'' İlk özel gazete olarak İngiliz misyonundan William Churchill tarafından çıkartılmıştır. Ceride-i Havadis, Türk basın tarihinin yarı resmî olan ilk Türkçe gazetesi olarak kabul edilir ayrıca. (1840 yılında çıkarılmaya başlanmıştır. Tanzimattan önce )

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 8

• Tercüman-ı Ahval diye hatırlıyorum.

0|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim

• Lisede edebiyattan bütünlemeye kalmıştım. 2-3 haftam divan edebiyatıdır halk edebıyatıdır servetı funundur fecrı atıdır bunlarla gecmıstı sonuc olarak ozellıklerını degılde sanatcıları agırlıklı cıkmıstı ve kalmıstım :)

• İlk ceride i havadis çıkıyor. Osmanlıca çıkarılan ilk gazeteler. Tercümanı qhvalden 20 yıl önce çıkmaya başlamıştır. Ama o yabancı asıllı. İngiliz birisi çıkarıyordu. Diğeri şinasinin çıkardığı. İstanbul'da çıkarıln ilk gazete 1860 dı yanlış hatırlamıyorsam

0|0
    0|0
  • Tercüman-ı Ahval olması lazım, aralarında ki fark birinin ittihat ve terakki yanlısı, diğerininde monarşi yani saltanat yanlı olmasıydı.

0|0
    0|0
  • tercümanı ahval olması lazım ceridei havadis yarı özeldi bildğim kadarıyla

0|0
    0|0
  • Tercüman-ı Ahval. ilk defa hiç bir etki olmadan yayınlanmış batılı anlamda gazetedir.

0|0
    0|0
  • tercümanı ahval

0|0
    0|0
    • İnternete ceridei havadis diye yazdığımda ilk özel gazete yazıyor?

• karar senin ceride i havadis devlet destekli olduğu için yarı resmi kabul ediliyor

• Aaa çok teşekkür ederim, vikipedinin azizliğine uğramışım :) :)

• Tercümanı ahvaldir ceridei havadis yarı resmidir.

0|0
    0|0
  • Tercüman-ı Ahval

0|0
    0|0
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...