Örümcek Ağı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Örümcek Ağı Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Yaşlanan örümcekler, Fransa’daki Nancy Üniversitesi’nden Mylène Anotaux gibi bilim insanlarının ilgisini çekmeye başladı.

Anotaux: “Alzheimer gibi insana özgü nörolojik hastalıkların incelenmesinde sirke sinekleri kullanıldı. Örümcekler neden olmasın?:

Avrupa’da yaygın bir örümcek türünün birbirinin aynı iki çerçeveye ördüğü ağları inceleyen Anotaux, ilginç bir şey fark ettti.

Gençlerin (20 günlük) çalışmaları net ve geometrik, yaşlıca örümceklerin (5 ay ve üstü) ağları düzensiz ve delikli.

Anotaux, örümceklerin de insanlar gibi fiziksel becerileri etkileyen nörolojik gerilemelerden mustarip olabileceğini öne sürüyor ve "Şayet öyleyse, sekiz bacaklı dostlarımız kendi yaşlanmamızla ilgili sırları çözmemize yardımcı olabilir" sözlerini ifade ediyor.

Hemen hergün, heryerde karşınıza çıkan bu yapının aslında bir sanat şaheseri olduğunun farkında mısınız?

Eklembacaklılar sınıfının bir üyesi olan örümcekler, bu şaheserleri yapmayı öğrenmezler. Küçük bir örümcek daha önce hiç nasıl yapıldığını görmese bile, kendi ağını örebilir.

Bir kapan olarak örülen ağ, sanılanın aksine, bütün örümcek türlerince kullanılmaz.

Ağ kurmayan kimi avcı örümcekler, ağlarını rüzgardan korunmak için kullanırken, erkekler, dişileri bu ağlar sayesinde bulur.

Örümceklerin karınlarında üç ağ üretici organ bulunur. Örümceğin arka bacaklarıyla bu organlarına yaptığı baskıyla ağ salgılanır ve havayla temas edince sertleşir.

Örümcek ağını oluşturan her bir iplik, aynı kalınlıktaki çelik bir telden çok daha dayanıklıdır.

Sağlamlığı, örümceklerin avlarını kaçırmamasına yardımcı olsa da, ağları, örümcekler için bir ulaşım aracı olarak da kullanılır.

Ağlarını bir noktaya bağlayıp, kendilerini hava akımına bırakan örümcekler, bu sayede karada 5 km, denizde ise kilometrelerce sürüklenebilirler.

Kimsenin yaşamadığı ıssız adalarda bile örümceklerin varlığı bu sayede açıklanabiliyor.

Ağlarını genelde geceleri ören örümcekler, bu işi sadece 60 dakika içerisinde tamamlarlar.

Örümceğin ağı, ipekböceğinin ipeğinden de daha dayanıklı ve güzeldir.

Ancak ne yazık ki, örümceğin ipeğini üretmek oldukça pahalıya malolmaktadır.

İpekböceklerinin aksine, birarada çok sayıda örümcek bulundurmak mümkün değildir, zira örümcekler birbirlerini yerler.

Esen Kalın.

#SerKan1923

@mehcab @Bakırköylüm @BOOOOOOOO @mertlord10 @NikotinKolik @TerazininHúznù @üçdeyincegülüyorz124 @pilav_ustu_az_kuru_2

@adıyook @Bordopanter @çikolatacı_- @Diferansiyel @ismiyook @minik_şirine @obsessively

0|0
10|7

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyanın en sağlam salgısı.. Eğer o ip kalınlığında yapılabilse her halde bir gökdeleni bile boşlukta taşır.. Tanrının bir muhteşem eseri.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Alzheimer hastalığı önleyen bir eylem aslında ince motorigi çalıştıran eylemler - örgü dikiş yap boz yapma. Biz örümcekler gibi ağ yapsaydık hayatta Alzheimer vakası olamazdık.
    Paylaşım için sağol zevkle okudum

0|1
    0|0
  • Örümceklerin ördükleri ağlardan nefret ederim. Benim anlamadıgım türk bilim adamları olarak neden birçok şeyi keşfetmede ön sırada biz deiliz?
    Ya da öndeyiz de ben mi bilmiyorum?

0|1
    0|0
  • Serkan ya paylaşma şöyle şeyler 😱 :(

0|1
    0|0
  • Tüm hayvanlardan korktuğum için genel olarak ilgimi çekmez ve araştırmam. Öğrenmiş oldum bunu da..

0|1
    0|0
  • O ağın bu kadar sağlam olduğunu bilmiyordum 😱😱

0|1
    0|0
  • Iyy bir şey bilmek istemiyorum =/

0|1
    0|0
  • Evet örümcekler hep en ilgimi çekmiş hayvanlardır.

0|0
    0|0
  • Serkan ilk fotograf yüzünden keyfim kaçtı :D

0|1
    0|0
  • Biliyodum bu kadar sağlam olduklarını ama yaşlı örümceklerin ağlarını düzensiz yaptıklarını bilmiyodum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Örümcekler pek ilgimi çekmiyor abi yinede sağol örümcek adam olmak isterdim ama

1|2
    0|0
  • Allah ne büyük Allah

0|1
    0|0
  • Tüy kadar hafif, ejderha derisi kadar sağlam biliyorum :)

0|1
    0|0
  • Spider-man izleyince ben (temsili) .

0|1
    0|0
  • Okul Bitsin Çalışayım Biraz Param Olunca Avustralyaya Gideceğim, Size Tüylü Tarantula Getireceğim.

0|0
    0|0
  • Yaşlılık her canlıya koyuyar yahu o kadar garip mi örümceklerde nörolojik bozuklukların olması belkide sinir sistemleri bizden daha basit olduğu için önemsiyorlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...