Dostoyevski mi? Tolstoy mu?

Dostoyevski mi? Tolstoy mu?
Kurgu, betimleme vs.
Hangisi daha samimi geliyor size?
Gogol mu Puşkin mi isimli anketimizi de bekleyin :/

• Dostoyevski
    58% (40)61% (45)59% (85)Oy Ver
  • Tolstoy
    42% (29)39% (29)41% (58)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Ölü doğmuş insanlarız biz :/

0|0
13|41

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 40

• İkisde mükemmel yazarlar mukayese etmek son derece yanlış.. Çünkü ikisininde edebiyata verdikleri eserler farklı..
    Dostoyveskinin, suç ve ceza ile kromozof kardeşleri. Tolstoyun Anna Kararina sı ile dirilişi muhteşemdir..
    Bence birini birine tercih etmek haksızlık olur...

1|1
    0|0
  • Rus edebiyatının çağdaş ik yazarı hep karşılaştırıldı. Hatta Tolstoy'un kendisine bile soruldu. Yine de illede seçmek gerekirse Lev Tolstoy derim. Tabi bu Dostyevski'nin bendeki değerini düşürmez...

2|0
    0|0
    • Tabbi ki. Yerleri ayrı, bakış açıları farklı. Hangisi en iyi yazar diye sormuyorum siz hangisini seversiniz diyorum. Aksi ne haddime :)

• Hocam bu konuda kitaplar çıktı. Çok fazla karşılaştırılan iki kişilik. İkisini de beğenmemek pek mümkün değil

• Aynen öyle :) Sürekli üzerlerine konuşulur ya.

• tolstoy, sistemle beraber büyüyen, o zamanki milli, manevi ve toplumsal değerlere sonsuz saygı gösteren ve bu nedenle yaşadığı toplumda devlet ve sermaye sınıfı tarafından her zaman sevilen, sayılan ve desteklenen ve hiçbir şekilde kendisine çizilen sınırların dışına çıkmayan ve bu maddi ve manevi değerleri savunduğunu her eserinde bizlere göstermekten bıkmayan ve edebi maharetlerini bu yönde sergileyen bir yazardır. bence tolstoy, direkt olarak sadece yaşadığı zamana ve topluma hitap eder. zaten genel olarak eserlerinde üst sınıfı incelemiş ve kullanmış, böylece onların gönlünü daha bir hoş etmesini bilmiştir. zaten zenginlik ve şatafat içinde başladığı hayatını yine aynı şekilde sonlandırmış, fikir ve hayat kavgasını bence şöhretine nazaran asgari düzeyde çekmiştir.

dostoyevski ise sisteme, insanlara, kurallara, insanlığa isyan eder. aşağılık ikiyüzlülüğümüzü, kurduğumuz sisteme ne kadar yabancılaştığımızı, ahlaksızlığımızı, sistemdeki mantıksızlığı, gelip geçici sistemlere ve değerlere ne kadar sıkı sıkıya bağlanabildiğimizden dem vurur. dostoyevski'nin sınırı yoktur. maddi, manevi, milli, dini inanç ve sistemlerin hepsine sınırsızca saldırır. bunların gelip geçici sistemler olduğunu ve bu sistemlerin kölesi olarak kendi insanlığımıza yabancılaştığımızı eserlerinde bıkmadan, usanmadan işler. sistem tarafından kötülenen ve çok zor durumlarda bırakılan bir üstattır. hayatı sefalet, sürgünlük, hapishane ve hastalıklarla geçmiştir. bir de bunun üstüne sorgulama sevdası, eleştirel bakış açısı, yoğun fikir ve hayat kavgası eklenince ve bunu üstün zekasıyla harmanlayınca ortaya dünyanın en iyi yazarlarından birisi çıkmıştır. sürekli eleştirdiği insanlığın kısır döngüsü, sistemlerin yetersizliği ve maddi ve manevi değerlerin kölesi olma durumları şüphesiz ki her çağda her toplumda görülen şeyler olduğundan dostoyevski, tolstoy'un aksine bulunduğu zamana ve topluma değil; insanlık var oldukça tüm insanlığa hitap edecek bir yazar statüsüne kavuşmuştur. eserlerinde de genel olarak halktan sıradan insanları işleyerek, bu sisteme ve insanlığa karşı isyanını daha güzel ve doğru şekilde ifade edebilmiştir.

1|0
    0|0
  • Dostoyevski tabi ki :)

1|0
    0|0
  • Bukowski derim ben. :):

2|0
    0|0
  • İkiside değil
    galeri.uludagsozluk.com/.../...in-ati_116414_m.jpg
    Bunun üstüne tanımam hırs şehvet ihtiras duygu ne var ne yok hepsini bir araya toplamışlar.

1|0
    0|0
  • Aslında Dekabrist olmasından dolayı son döneminde çok da politik olarak sevmesem de Dostoyevski. Çünkü onun 1800lerin sonunda yaptığı hareketlerin ve şehirli hikayelerin olması. toplumsal gözlemi sağlam yapması ya da cephelerden bahsedebilmesi etki tepki sebep sonuç ilişkisindeki doğruluk vicdan mı gerçeklik mi gibi sorularla işlemesi fark yaratıyor bence. Tolstoy ondan eksik mi hayır en az onun kadar yaratıcı ve gerçekçi ama Dostoyevski'de fark biraz daha farklı

1|0
    0|0
  • tolstoy daha başka, sevdiğim bir kafadan yazıyor. ama yine de cevap vermeyeyim. ikisi de ayrı bir önemli isim

1|0
    0|0
  • Dostoyevski

1|0
    0|0
  • tolstoyevski

1|0
    0|0
  • Tolstoy tabiki

1|0
    0|0
  • Dostoyevski okumadım daha ilk romanımı okuyorum bu yazardan ama Tolstoy'un Anna Karenina benim için bir epic. O yüzden ne kadar muhteşem Dostoyevski eserleri okusam da, Anna Karenina'nın yeri bende değişmeyeceği için Tolstoy diyorum :D

1|0
    0|0
  • Tam önüne bakan başını vurur. Tam havaya bakan ayağını.

Tolstoy.

gerçi karşılaştırmak saçma bana göre, biz kimisizki iki ustayı karşılaştırıcaz

1|0
    0|0
  • Tolstoyu daha bir deha olarak görüyorum hayat tecrübesi çok yüksek ve herşeyden önemlisi o bir müslümandı. Ve Azerbaycanlı olarak Ruscayı övünmek gibi olmasın ama çok iyi bilirim ikisinide orjinalinden okudum bana Tolstoy daha iyi geldi

1|0
    0|0
  • Her ikisi de çok severim.
    Ama Tolstoy yazılarında kitaplarında Hristiyanlığa olan güçlü imanını anlatması ile Fyodordan daha çok ilgimi çeker

1|0
    0|0
  • kavgayı tekrar alevlendırme sımdı :)
    http://i.hizliresim.com/n2ak3V.jpg

1|0
    0|0
  • Dostoyevski

Hiç bir zaman doğru insan çıkmaz karşına

ya zaman yanlıştır ya da insan

1|1
    0|0
    • Her zaman bir acı çekiş içindedir. İnsanlar ona acır. O da kendini onlardan soyutlar çok sefil bir hayat sürer hep.
      Dostoyevski bir başka. Bir kez alıştın mı bırakamıyorsun :)

• Valla cok haşır neşir değilim ama okuyorum sözlerini

• rusların eskileri baya baya güzel insanlarmış lev amcayı seçiyorum ben :)

1|0
    0|0
  • Dostoyevski

1|0
    0|0
  • Tolstoy daha büyük bir edebiyatci ama ben Dostoyevski nin romanlarını severim

1|0
    0|0
  • Tolstoy

1|0
    0|0
  • Dostoviski

1|0
    0|0
  • Of course Tolstoy

1|0
    0|0
  • valla sadece suç ve cezayı radyo tiyatrosundan dinledim onun için pek bir fikrim yok

1|0
    0|0
  • Dodtoyevski

1|0
    0|0
  • her ikisinde şahane ama Dostoyevski ağır basıyor

1|0
    0|0
  • ikiside sarmıyor desem? :) ama seçmek zorundaysak ikisi arasında dostoyevski derim

1|0
    0|0
  • dostoyevski tabi

1|0
    0|0
  • Tolstoy müslüman yazar derim ama Dostoyevski de muhteşem

1|0
    0|0
  • Neredeyse tüm kitaplarını okudum Dostoyevski diyorum.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 13

• Tolstoy daha devasa bir yazar - cok samimi ve halkı anliyordu. Çünkü kendisi köylü gibi yaşardı. Sevdiğim roman Savaş ve barış. Bazı savaş uzun anlatımları beni sıkıyordu ama

1|0
    0|0
  • Bu karşılaştırma çok gereksiz, ikisi de kendi alanlarının en iyisi.

Dostoyevski, Suç ve Ceza falan, anladık da..

Lev Nilolayeviç Tolstoy un kurgu olarak bi' Anna Karerina'sı, Sanat Nedir? ; Din Nedir? gibi sorgulayıcı yapıtları kendi alanının en iyilerindendir.

1|0
    0|0
  • Tolstoy bana daha yakın geliyor ilk onun kitabı savaş ve barışı okumuştum yani dünya eserlerinde ilk okuğum kitaptı belki de bu yüzden

1|0
    0|0
  • Dostoyevski 'ye saygım var ama Tolstoy ile bir tutamam :)

1|1
    0|0
  • kuşkusuz Lev Tolstoy..

1|1
    0|0
  • İkiside farklı kesimlere hitap eden sanatçılar ama bir ayrım yapamadım 🙊

1|0
    0|0
  • Tolstoy :)

1|1
    0|0
  • Dostoyevski