Tanrı neden sizi rahatsız ediyor?

İlk öncelikle şöyle bir Türk kültürü verelim arkadaşlarımıza. Biliyorsunuz ki bir çok topluluk Tanrı ya farklı hitap etmiştir god, dei, allah, elohim, deus, kami vs vs bu liste böyle uzar. Araplar el ilah ki demis zaten farketmissinizdir araplar allah kelimesini farkli telaffuz ederler bu türkçe ye geçtikten sonra allah olarak pekişmiş ve bizde böyle kalmış. Peki Tanrı kelimesi nereden geliyor? Eski Türkler daha müslüman olmadan önce bizi gözeten, kolluyan, kaderimize yollar sunan bir gücün olduğunu dusunmusler ve yukarıya gökyüzüne bakarak tengri demişler 'okunuşu tenridir ' zamanla buda tanrı olarak pekişmiş. Yani tanrı kelimesi sizi bu kadar zorlamasin bence arap kültürü bize Osmanlı döneminde yapıştığı için garibinize gidiyor biliyorum ama rahatsız olmayın hersey aynı kapıya çıkıyor. Ne siz Arapsınız ne de Arap Türk.

Güncellemeler:
Ilk öncelikle hakarete gerek yok. Böyle bir bilgi biliyorum ve paylaştım begenmezseniz yorum yapmazsınız ama bazı kisilere bu konuda yardımcı olabildiysem ne mutlu
Birisi soruda belirtti inanışa göre şekilleniyor tanrı allah kelimesi diye ama sizinlede paylaşmak isterim halka yani dile göre şekilleniyor... Mesele kuran da geçen 99 isim i Türk dili bilgilerine versek bize türkçe ye çevirerek verebilirler
ainatar: elfçe
yah: drowca
jumala: fince
yahweh: ibranice,
elohim: ibranice
gud: norsk,
gut: norsk
theos : yunanca *·
mısırda amun,
sümerde jabe
asurda adad,
iranda sire,
tatarlarda itga,
yahudilerde yhvh.
kami: japonca

0|0
3|19

En İyi Erkek Görüşü

• Ne mutlu ki Türk'üz..
    Bizler İslamiyetten önce de tek olan Yaratana tapıyorduk.
    Cengizhan'a helen müslümanlar ihlas süresini okuduklarında Cengizhan onlara gülerek " siz bunu yeni mi öğreniyorsunuz biz bunu bin yıldır biliyoruz " der.
    Türk Kağanı Atilla Roma'ya girdiğinde hıristiyanlar Tanrı'yı baba, oğul kutsal ruh diye üçlerkenn Atilla " Siz şaşırmışsınız Tanrı ' nın oğlu mu olur? Tanrı tektir " demiştir.
    Çok şükür ki bizler tek olan Yüce Yatatan'a inanan ilk kavimlerdeniz.
    Kuran'da da bir ayette " geçmiş kavimlerden helak olanlar olduğu gibi halen yaşayan bazı yolluğu kar vardır " diye
    Atatürk biz Türklerin Anadolu'ya son kez Orta Asya'dan geldik peki Orta Asya' ya nereden geldik diye araştıma yapıp 59 bin yıl önce yer yüzünü en büyük uygarlığı Mu ile Türk bağlantısı kurmuştur.
    Okumuş olduğum uzaylı bağlantısı olan Ra Bilgileri adli kitapta kızılderililerin Mu kavminin torunları olduğunu söyler.
    Yapilan genetik araştırmalar ve kültürlerin benzerliği Türkler ile Kızılderililerin akrabalgını ortaya koydular.
    " Kızılderili Felsefesi " adli kitapta kızılderililerin kültürleri, tek olan Yaratan'a imanları, doğaya, canlılara karşı saygıları ile Türkler'e, Türklerin atalarına benzerlikleri vardır.
    Ra bilgilerinde yer yüzünde ilahi bir güçten yardim çağrısının ilk Mu kavminden geldiğini söyler.
    Belki biz Türklerin cağ açıp cağ kapatan bir kavim olması belki ilk bu çağrı ve sonrasında gelişen iman sayesinden olabilir.
    İnancım odur ki gelecek donem de geçmişle ilgili gizli kaynaklar biz Türkler aracılığı ile günyüzüne çıkacaktır.
    Çünkü ahir zaman hadislerinde bazı işaretler bulunmaktadır.
    Ayrıca Cin İşgali altında bulunan Turk pramitleri içinde duvar yazısı olarak " Türkler güneş batmaya yakin tekrar buraya gelecek " yazılıdır.
    Bunlar hep birbiri ile parelel şeylerdir.
    Ve Yüce Yaratanin Turk milletine vaadidir.
    M. Akifin bu vaade işaret ettiği gibi " belki yarin belki yarından da yakin " bir günler.
    Az kaldı inşallah.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• bende onu çözemedim yaratıcı deriz biz tanrı deriz deistler olarak sus allaha tanrı denir mi diyolar la sen sus tanrıya yaratıcıya allah denir mi diyorum e o allah diyor allah arapçadır bunu kimse daha çözememiş heralde ya da işlerine öyle geliyor god gevurlar böyle diyor tanrı god demek o hristiyanların allahı demeleri var bide :D

0|0
    0|0
  • Vay la bizim göremediğimizi görüp açıklama zahmetine girmiş. Tanrı, İlah, God gibi kelimeler tanrısallık kavramına işaret ederken; ALLAH kelimesi ise tamamıyla özel bir varlığa işaret eden özel bir isimdir. Bu sebepledir ki, tanrısallık ifade eden hiç bir kelime, asla ALLAH kelimesinin yerini tutamaz. Onun içindir ki ALLAH isminin de, özel bir varlığın özel ismi olması nedeniyle, başka bir kelimeye çevrilmesi, veya başka bir kelimeyle anılması mümkün değildir. Onun için dinimiz İslam arap toplumuna sonra diğer topraklara ulaşmış ve bu isimle anılagelmiştir. Sırf düşmanlığından hem dinimizi hem de araplara kötülemeyi bırak cahil.

0|0
    0|0
    • Makaleden okuduklarinin birbirini yazma kendi cumlelerinle yaz lutfen

• Görüşmemek üzere bay cahil ne yazdığımı tekrar tekrar ve tekrar oku taki idrak edene kadar o zaman anlayacaksın tabii anlayabilirsen. Şimdi görüşmemek üzere

• seni kendi alıntı saçmalıklarınla bırakmak en iyisi çünkü ne dediğini anlatamayacak kadar zeka geriliği var.

• Hristiyan ve yahudiler genelde "Tanrı" derler. Biz müslüman bir toplum ve Hz. Muhammed (SAV)'in ümmeti olduğumuz için biz "Allah (C. C) " deriz. Yani kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'de "Tanrı" demez yaradan için. Dünyada tek değişmeyen kitaptır aynı zamanda Kuran-ı Kerim.

1|1
    0|0
    • Bir saniye de din inancına göre değil dile göre yani halka göre isim veriliyor. Bunu da bir sayfadan buldum simdi:deus: latince
      ainatar: elfçe
      yah: drowca
      jumala: fince
      yahweh: ibranice,
      elohim: ibranice
      gud: norsk,
      gut: norsk
      theos : yunanca *·
      mısırda amun,
      sümerde jabe
      asurda adad,
      iranda sire,
      tatarlarda itga,
      yahudilerde yhvh.
      kami: japonca
      çince : tien
      öztürkçe : tengri

• O değilde su ben turkum diye gecinenlere hayretle bakıyorum.
    Kaciniz turk?
    Soy ağacınız nerede?
    Nerenin yorugusun?

Dedesinin dedesinin bilmezler nerden gelmiş haberi yok turkum diye dolaşıyor.
    Çoğunuz farklı kökenlere sahipsiniz.
    Turklukle alakaniz yok.
    Sinirlendim birden uyumam lazi.

0|1
    0|1
    • Haklısınız bu konuda kimse saf kan Türk değil Bulgar gocmeniyiz mesela ama kokenimiz oraya kadar biliniyor tahminlerle yurutursek işi tarihsel kayıtlara bakılarak konusulursa Osmanlı karamanlilari bakanlara yani yunanistan ve Bulgaristan a dagitmistir yani karamanlilarin kökünü taşıyoruz bir çoğu Hristiyan oldu bir çoğu geri döndü

• Asıl konu hakkında yazmamisim.
      Yazdıklarının doğruluğu %28 civarında.
      Ben yatyrm şimdi müsait zamanda sana mesaj atar bu konu hakkında tartisirim. O. öyle değil işte şeyi şey olmus.

• Osmanli bir imparatorluktur o yuzdendir bu soylemler boyle konusuyorsunuzya osman orhan ve ertugrul gaziler cikip gelse halin nice olur

• tanrı bir adlandırmadır. yaratıcıya verilmiş bir isimdir.

ama islam dinini benimseyenler için kuranda bahsi geçen 99 ismin içinde geçmediği için kabul edilmez. arap kültürü değil bu islamın getirdiği bir şeydir. Yani tamamen yanlış biliyorsun.

0|2
    0|0
  • Beni rahatsız etmiyor. Bazen dilime takıldığı olur Tanrı derim bazen Allah derim fark etmiyor yani benim için

0|1
    0|2
  • Hanım yerine avrat denebilir ama hoş karşılamazsınız. Evet tanrı kelimesi bu anlamı ifade edebilir ama Allah ismini hakkıyla temsil eden bir kavram değil. Ve Tanrı denilince bilinçaltında yerleştirilen olgu, tek olmayan tanrı anlayışıdır ki bir bilgin tarafından şu sözüne sebep olmuştur:
    Allah tantının belasını versin.

0|0
    0|0
  • Tanrı diye hitap edilen çok şey var.
    Şu güne kadar tapılan, yaratıcı olduğunu düşündükleri şeylere tanrı demişler.
    Ama Allah demek varken tanrı demem, sana da mesela isminle hitap ederim "insan" diye hitap etmem.

0|0
    0|0
    • Aynen yazdığın şekilde bir makale okudum bende bunu tartışmasına girmeyecegim tabikide sadece kökenlerini belirttim

• Tanrı kelimesinin beni rahatsız ettiğinden yazmadım bunu, herkes istediği gibi hitap edebilir karışmam.
      Benim hitap şeklim olmadığını belirttim yani.

• Yani dediğinde haklısın.. bilmem ne kadar doğru ama mesnevi de de kimi yerlerde Tanrı deniliyor

0|1
    0|2
  • Tanrı beni rahatsız etmiyor. Ama inandığım dil İslam Ve dili Arapça. Ve el ilah değil Her surede Allah geçer . Saçmalamaya gerek yok. Allah tüm isim anlamlarının toplandığı kaynaktır aslında. Nisa 110 De ki: “(Rabbinizi) ister Allah diye çağırın, ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayet en güzel isimler O’nundur.” Esma ül hüsna Allah ın güzel isimleri demektir. yani içindeki ismlerle seslenin diyor.

0|0
    0|1
  • Tanrı'nın fanatikleşmiş kulları hiç iyi değil , danışmanıymış gibi

0|1
    0|0
    • Yo Hayır ben sadece böyle bir bilgi biliyorum burada paylaşmak istedim bir arkadaş rahatsızlığını belli etmiş ve bende bunu herkesle paylaştım

• yabancı filmlerde "god" dedikleri zaman "tanrı" diye çeviriyorlar ya bütün dertleri bu. sen boşuna kendini yorma açıklamak için.

0|0
    0|1
  • Tanrı beni kıskanıyor, çatır çatır çatlıyor, çünkü ölümlüyüm her şey çok değerli benim için ve o kıskanıyor. Geberesice.

0|0
    1|1
  • Türkler islama geçtikten sonra bozuldu.

0|0
    0|0
  • Ben Allah bilir Allah derim zor bişey de değil bunu demek

0|0
    0|0
  • Sen olayı komple yanlış anlamişsin be gülüm 😄😄😄😄😄

0|0
    0|1
  • Tanrı kelimesi bir kere Put'lara denir. Müslümanlıgın geregi Allahın istedigi sekil ona hitap etmektir, Namazda'da "Allah-u Ekber" diyoruz fark ettiysen, niye "Tanrı en büyüktür" demiyoruz zannediyorsun!!! Cünkü Rabbimiz öyle istiyor anladınmı!

Milletin isi gücü kalmamıs niye Allah diyoruz diyo yaaa... hayret birsey!

Allah = Esi benzeri olmayan, dogmamıs ve dogrulmamıs, onun hic birseye muhtac olmayan ve herseyin ona muhtac olan yaratıcı anlamına geliyor.

Tanrı = Put'lara verile bir sıfattır, cok Tanrılı dinlerde kullanılırki, bazı dinler Kadın tanrıları vardır ve bunlara "Tanrıca" denir. Oysa Allah tek ilah ve esi ve benzeri olmayan oldugu icin özel bir isimdir.

0|0
    0|0
    • Güncellemeleri de okusaydin sevgili cahil

• okudum ne alaka simdi benim yazdıklarımla!!! Japonya'da müslüman olanda Allah diyor (Kami) demiyor! Birtek bizim ülkemizde böyle birseye cürret ediliyor buda Ataput'un eseri, zamanında'da Ezanı'da türkceye cevirmisti.. geberip gittide kurtulduk. Simdi Dini bilen, Allahını.. Kitabını tanıyan bir Basbakan ve Cumhurbaskanımız var ELHAMDULILLAH.

• Benden de selam söyle ne diyeyim

• Koktukları için rahatsız ediyor. Halbuki hayal ürününden korkulur mu?

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• gök tengri bize mene :D

0|1
    0|0
  • özümüzden geliyor desene şanalardan :D

0|0
    0|2
  • Hakaret tabi ki yok öncelikle paylaşım için teşekkürler önceden de biliyodum bunu Türk'üm ama Tanrı kelimesini kullanmayı tercih etmem. Nedeni arap özentiliği ya da başka bir şey değil Allah Esmaül Hüsnadan ilkidir Rabbimizin adıdır ona sesleniş şeklimizdir diğer isimleri de kullanırız fakat Tanrı artık Müslüman kesim değil de biliyosun işte farklı şekilde kullanılıyo o yüzden gerek yok ben böyle daha doğru buluyorum daha iyi hissediyorum

1|0
    0|0
Yükleniyor...