Evren ne kadar büyük olabilir?

Gerçekte bu sorunun cevabını bilim insanları da net bir şekilde yanıtlayamıyor. Evrenimizin sadece 13.7 milyar ışık yılını kapsayan alanını gözlemleyebiliyor olsak da bilim insanları evrenin bizim görebildiğimizden daha büyük olduğu konusunda hem fikir; yaklaşık 28 milyar ışık yılı çapında olduğu düşünülüyor.

Temel bilgi bu kadar :)
Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz yeni yazdığım yazıya göz atabilirsiniz; Evrenin Büyüklüğü

0|0
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• Evren bir balon olabilir be o balonun dışında yine bir boşluk ve yine ayni balonlar olabir yani.. paralel dusuncelerim boyle

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Evren sonsuz bence ve saat gibi ileri doğru ilerliyor. Bizim gezegen bile uzayda küçük nokta durduğuna göre Evren ne kadar büyük tahmin edebiliyorum. Hatta Evrende başka evrenler bile var olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Sayıların sonsuzluğunu göze al.. evren de o kadar büyüktür ve genişlemeye de devam etmektedir. Bu konularda ilgiliyim fakat avrupa da yaşamış olsam bile bilgi ve imkanlar hala sınırlı..

Düşünsene uzaya fosil yakıtlarla çıkıyoruz hala

Ya diğer medeniyetler?

Evren büyük.. tuhaf ve çekici bir cazibesi var.

2|0
    1|0
    • Avrupa'da olman ulaşabileceğin kaynakları arttırmaz bence :) Tüm kaynaklar internette zaten. Hani Cambridge Üniversitesi'nde olsan oranın kütüphanesinden faydalanırsın o ayrı bir şey :) Ben evrenin sonsuz olduğunu düşünmüyorum. Bilim insanları bu konuda çok kesin şeyler söyleyemeseler de sonsuz olduğuna dair söylenmiş bir şey yok. Uzaya fosil yakıtlarla çıkmıyoruz. Likit oksijen hidrojen ile yakılarak enerji elde ediliyor.

• Söz haznesi bitti. Burdan devam edeyim.. Kısacası evren daha da büyük olabilir ya da küçük olabilir. Bu senin görüşlerinin toplamında neyi ifade eder? Biz ufacık nokta gibiyiz hatta yok gibiyiz bu ölçekte. Evren büyük ya da küçük beklediğin mesaj tam nedir? Bence bize yakın biraz daha ince konulardan Klasik fizik değil de , görünmeyen (kuantum fiziğini ) ele alayarak yol almak daha doğru olur çünkü burada bilinmeyen bir çok detay var.. bizlerin anatomisinin hala algılayamadığı ya da göremedi.. radyo dalgalarını nasıl göremiyorsak , telepati gibi.. uzayabilir burada konu sayfanı ziyaret edeceğim.

• Doğada her şeyin sonu vardır. Evrenin sonsuz olduğunu düşünmek gerçekçi değil. Yaşam tecrübelerimizi kullanarak açıklıyorum.

• Evren big bang teorisine göre sürekli genişlemekte buna net bir rakam vermek mümkün değil genişlemeye devam ettiği ve en sonunda genişleme yerini büzülmeye bırakıp tüm galaksinin birbirinin içiçe girercesine yaklaşıp çarpışacağı düşünülüyor.

1|0
    0|0
  • Kendilerini tanrı yoktur deyip , dünya ile ilgili sırları ögrenmek için Hristiyan rahip Lemaitrenin big bang teorisi ile açıklayan Ateist bilim adamları cevap veremiyor.
    Ha şaka bir yana da sanki ilk paragrafım ateistlik = bilim , bilim = ateist gibi oldu yanlış anlaşılmasın

0|0
    1|0
  • sonunu göremedikleri bir cismi nasıl bilebilirlerki 28 milyar dedikleri de hesaplamalar sonucunda çıkıyor tahmin ama o kadar küçük değil bence

1|0
    0|0
  • Samanyolu galaksisini çapı 100.000 ışık yılı ve milyarlarca galaksi olduğunu düşünürsek evrenin büyüklüğü ortaya çıkar

1|0
    0|0
    • Ortaya çıkar demeyelim de, aklımızda bir fikir oluşur diyelim :) teşekkür yorum için.

• bunun için solar walk uygulamasını tavsiye ederim 😀

• 0|0
    1|0
  • Havada bir ateizm kokusu var sz sacmalamaya devam edin.

0|0
    1|0
  • e o evren neredeymiş peki :) yani 28milyar ışık yılı çapını geçince nereye varıyormuşuz?

0|0
    0|0
    • Yıldızlara baktığımızda aslında onların geçmiş hallerini goruruz, çünkü uşıkları bize hemen ulaşmaz, guneşinki bile 8 dkda ulaşıyor. Duymuşsundur.. Yani gokyuzunde daha derinlere bakmak evrenimizin nasıl geliştiğini tarihini anlamaktır. Bugune kadar 13.7 milyar ışık yılı uzağa bakabildik. Yani evren 13.7 milyar ışık yılı kadar eski. Bilim insanları aslında gördükleri evrenin daha da eski olduğunu 'tahmin' ediyorlar,

• Ben o yorumu yaparken genel konuştum seni baz almadım tabi ki. Böyle anlamanı beklerdim çünkü genel konuşuyorduk

• O yüzden herkes teori uretemiyor tabi ki. Bilim insanları bazı matematik denklemleriyle teori üretiyorlar. O yüzden bilim insanı olman lazım o yüzden fizik biliminin temelini bilmen lazım. Ve tabi ki burada seni baz almıyorum üstüne alınmanı istemem 😊

• En buyuk CİMBOM :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bizim yaşadığımız zamanı evrenin ne büyüklüğüye nede yaşadığı yaşayacağı zamanla sınırlandırabiiliriz 21. yüzyılda bu bilgiye erişebilecek kadar gelişmiş varlıklar değiliz

1|0
    0|0
  • 18 bin alem kadar

0|0
    0|0
Yükleniyor...