13 rakamı hakkındaki

düşünceleriniz, 13 rakamı uğursuz mu? benim için değil

Güncellemeler:
Genel olarak bu inancın, Hz. İsa’nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılır. Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari.

Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.
Ancak Müslümanların 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaları çok yersizdir.

Hatta 13 müslümanlar için uğurlu bile sayılabilir…

5+7+1= 13 Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur.

1+4+5+3= 13 İstanbulun fethi

7+5+1= 13 Türklerin müslüman oluşu

1+0+4+8= 13 Pasinler savaşı.(bizansla ilk savaş ilk galibiyet)

Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin on üçüncüsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştır…

0|0
19|15

En İyi Kız Görüşü

• 1453 = topla = 13

1453 İstanbul'un fethi tabiki Hristiyan olan 13 rakamını sevmez :)

3|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 18

• Pek batıl inancım yoktur ...

0|0
    0|0
  • Daha cok yabancilar da mevcut o olay, biz de fazla yok cok şükür. Yurt dışın da calistigim otel de sonu 13 le biten oda numaralari kullanilmiyordu. Onun yerine direk 14 e atliyorlardi, adamlar ciddi ciddi tırsıyorlar bu kavramdan yani :)

0|0
    0|0
    • Abartıları bununla kalsa iyi :)

Uçaklarda -THY yurtdışı hatlarında bile mevcut :) - 13 nolu koltuk, 13 ve sonu 13 ile biten uçuş numaraları, Hatta 13 barındıran sosyal güvenlik numarası, telefon numarası, sokak yada kapı numarası olmaması gibi yüzlercesi var :))

• tek sayılar ugursuz gelıo bana nedense

0|0
    1|0
  • müslümanın 13 uğursuz rakamı olmaz ...

0|0
    0|0
  • valla bu zamana kadar bır etkısı olmadı hayatımda

0|0
    0|0
  • safsata bişeyy ..

0|0
    0|0
  • aslında sen kendi sorunun cevabını güncellemenin içinde vermişsin.o müslümanlar için saydığin sebepler yüzünden hrıstiyanlar uğursuz saymıştır.

0|0
    0|0
  • 13 iyidir - candır...

0|0
    0|0
  • benim forma numaram 13. iyi anlaşıyoruz

0|0
    0|0
  • 12den bi farkı yok

0|1
    0|0
  • Hiç bir rakam ugursuz değildir.

Uğurlu bı nesne var mı ,la?

Bence oda yok.Toteme girer böyle seyler.

0|0
    0|0
  • Yararını da zararını da görmedik.

0|1
    1|0
  • Uğur diye birşeye inanmam

0|0
    1|0
  • uğursuz olduğuna falan inanmıyorum.

0|0
    1|0
  • bir sayiya ugurlu ya da ugursuz demek sacma bir sey, o sadece bir sayi. kimseye zarar veremez.

0|0
    0|0
  • bilinçaltımızı böyle saçma sapan şeylerle doldurduğumuz için yoksa yok böyle saçma sapan bişey

0|0
    1|0
  • sunu izle friday the 13th :)

0|0
    1|0
  • Bi uğursuzluğunu görmedik.

0|0
    2|0
    • uğursuzluk bizim için değil hristiyanlar için

• Uğursuzluk bizim için değil hristiyanlar için diyorsun. Biz kimiz diyorum sana. Herkes farklı inanctan olabilir sana bunu diyorum. Herkesi aynı inanca sahipmis gibi düsünme.

• daha önce söylediğim şeyi sindi sen söylüyorsun 2-3 satır alttaki yorum da yazmışım

Erkekler Ne Diyor 15

• Hristiyanlığın pagan inancını örselemek, kendi misyonunu pagan inançları üzerinden yayma çalışmalarının bir getiridir. Kısaca saçmalıktan öte birşey değildir.

Eski iskandinav inancında geçen 12 tanrının yer aldığı bir yemeğe katılan kötülük tanrısı tarafından işlenen cinayet mitine göre bir yemekte masada 13 kişi varsa mutlaka bir tanesinin başıan kötü bir şey geleceği inancından türemiş. Bu sahneyi zamanın hristiyan önderleri "Hz İsa'nın son yemeği" şeklinde senaryolaştırması ile biçimlenen bir yanılgı...

Uğur-yada uğursuzluk diye bir olgu yoktur, kafanızı böyle şeylerle bulandırmayın ;)

0|0
    0|0
    • Hadi ya, iyimiş. Otel odasi numarasina şükredip susayim ben o zaman :))

• bulandırmakla alakalı bişey değil kiminsan hristiyanların inancına göre 13 rakamını uğursuz kabul ediyor ve bu kişi bir müslüman

• Mevzu o açıdan çok daha derinlere gider :)

Hristiyanlık, çok köklü bir yerleşkesi olan PAGAN inancı ile mücade etmiştir. Her kültürün farklı paganları vardı. Ve birçok mit öylesine farklı şekillerde işlenmiş ki...

Sonuç olarak Hollywood başta olmak üzere bir çok şekilde bu tahrip edilen mitler öylesine geniş kitlelere aktarılmış ki, Okuma-yazma acizi (cahil) olan biz,m gibi toplumlar erozyona uğrayarak gerçekleri göremez hale gelmiş...

• Merhaba invisible34.

Bütün Geleceğimi Adadığım, Önemsediğim Bir Yarışmada 13. Çıkmadığım Sürece.

Benim İçinde Değil :)

0|0
    0|0
  • hiçte uğursuz değil çok uğurlu geliyo yeri gelince :D

0|0
    0|0
  • Gereksiz korkular.

0|0
    0|0
  • 13 bize değil düşmanımıza uğursuz.

0|0
    0|0
  • 12 den sonra 14 ten önce gelir başka da özelliği yok...

0|0
    0|0
  • 13 rakamı bi hristiyan batılıdır.müslümanların kritik tarihlerine işaret ettiği için uğursuz saymışlardır. ama tamamen saçmalıktır.uğurlu yahut uğursuz diye kavramlar üretmek gereksizdir.

0|0
    0|0
  • Asılsız bilgi

13 kişilik bir masada bulunduğumu hatrılamıyorum , tuzluğu ordan oraya uzatmak sıkıntı olur hem

0|0
    0|0
  • ya 13 kişi diye tesadüfi bi rakam sonuçta.. o 13 değilde 14 oslaydı ona da uğursuz kötü diceklerdi rakam semboldür ne bi zararı olabilirki.

0|0
    0|0
    • 13 olmasını sebebi idam edilmeden önce yemek masasında toplam 13 kişini olması ve bu yemekten sonra Hz İsa'nın çarmığa gerilmesinden dolayı hristiyanlar içim 13 uğursuz sayılıyor

• Ben asal sayıları oldum olası sevmem.

0|0
    0|0
  • ömer çelakılmısın mübarek :)

0|0
    0|0
  • sayıları toplayıp birşeyler elde edince mutlu mu oluyorsunuz?

0|0
    0|0
  • Bir uğursuzluğunu görmedim

0|0
    0|0
  • DOĞUM GÜNÜM

0|0
    0|0
  • batıl bir inanış uğursuzluğunu görmedim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...