Film senaryosunu kime ulaştırabilirim?

Başta hikaye yazarak girdim bu hayal dünyasına, ardından gerçekten yapmam gereken şeyin yazmak olduğunu fark ettim.

Ciddi bir şekilde senaryo yazmaya başladım diyebilirim. Bir film senaryosu ve bittiginde kime nasil ulastirabilecegimi bilmiyorum. Bir de işin kötü yanı yurt dışında yaşıyorum :((
Umut var mi?

0|1
27|104

En İyi Erkek Görüşü

• Hicbir zaman elden birakma kalemi yazmaya devam et ne kadar guclu olursa elin o kadar acilirsin ufak senaryocularin sayfalarina gir oralardan basla

3|1
    0|1
    • Birakmayi düşünmüyorumda internete pek guvenemiyorum. Emek verip yazıyorsun sonra hop kopyala

• Evet hayirlisi.. devam et yazmaya.. basarilar

• ufak senaryoculara veriyim falan deme. arkadaş yanlış bilgi vermiş sana. @soran

En İyi Kız Görüşü

• yazdığın senaryoyu yabancı dile çevirip orada ulaştırabileceğin birilerini bul

1|1
    0|1
    • Aslinda Türk ahlak ve kulturune göre yazdim, yabancıların dikkatini çeker mi bilemiyorum. Üstelik senaryo içeriği Türkiye ile bağlantılı

• rica ederim mutlaka hayallerinin peşinden git

• Şüphen olmasın...

Erkekler Ne Diyor 103

• Sorun o zaten bu ulkeden cok harika film kitap siir yazarlari cikar da paralari ve yol gosterenleri olmadigin icin kaybolup gidiyorlar

2|0
    0|0
    • Maalesef. Zaten ellerinden tutulsa sürekli ayni seyleri izleyip durmayiz

• Surekli ayni seyleri izlememiz reytinh den kaynaklaniyotr malesef halkimizin bu konudaki zevki berbat

• İstanbul'da var satanlar ama nereye sattıklarını tam olarak bilmiyorum

1|1
    0|0
    • İşte, İstanbul'da yaşamıyorum.
      Peki iletişimin var mi o kişiler ile?

• yok sadece bir kaç arkadaşım anlatmıştı satıyolarmış 5 6 bin tl alan oluyomuş

• Peki anladım teşekkürler yinede

• Tavsiyem büyük oynamandır Büyük oynarsan Büyük kazanırsın
    Kazançtan kastım Para değil
    Eig seçtiğin Erkek görüşünde Ufak yazarların Sitelerinden başla denilmiş ama orda sadece Fikirlerimi beğendinizmiden öteye geçemessin ve Ufak yazarların tavsiyelerinden fazlasını alamassın
    Büyük oyna büyük kazan derim ben 1 Kişi bile yeteneğini fark edip bunu nasıl geliştiriceğin konusunda sana destek olursa Kazanabiliceğin en büyük şeyi kazanmış olursun

1|0
    0|0
    • Kesinlikle gözüm işin parasında değil. Sadece senaryomun değerlendirilmesini istiyorum.

• Ne güzel bir dua bu. Kocaman bir "amin" diyeyim o halde.
      Herşey için Sağol :))

• Est. Sağol denilicek bir şey yok ortada :)

• Önce lisans almalısın. Bu çok önemli. Ya da noterden adına tescil yaptırmalısın. En de bir aralar bu sektörde olduğum için biliyorum. İle yaramaz deyip gönderirler seni. Sonra da telif hakkını kendileri alıp film yaparlar. Aman dikkatli ol. Lisans / noter işini hallettiğinde saygın bir ajansla temasa geçmeni tavsiye ederim. Önerim Timur Savcı'nın prodüksiyonu olan Tims prodüksiyon'dur.
    Başarılar...

1|1
    0|0
  • Telif hakkını almadan kimseyle paylaşma sakın, bende uğraştım bir dönem hazır bir senaryom var elimde ama askıda bekletiyorum, noter den senin olduğuna dair de tastik alabilirsin ama kopyalarlarsa hukuksal süreç seni sıkabilir, telif için de senaryonun bir dergi vs gibi şeylerde yayınlanması gerekiyor son okuduğumda yönetmeliği, önerim yapım şirketlerine sadece bütün ayrıntıyı vermicek pilot bir bölüm gönder onların tavrına göre yolunu çizersin.

1|0
    0|0
    • Cok teşekkür ederim... :)
      Siz napmayi planliyorsunuz? Umarim yolunuz açık olur

• Insallah yolunuz açık olsun :)

• teşekkürler seninde ;)

• Bilmiyorum dizi izliyor musun? Hani dizilerin başlarında böyle ilk yapım şirketinin logusunu verirler. Bu şirketleri piyasada araştır sana uygun olanla irtibata geç. Tamam derlerse bir kopyasını yollarsın. Ama söyleyeyim gençsin diye çalabilirlerde o yüzden anlaşırsan hepsini değil 3/1'ini yolla.

1|0
    0|0
    • 3/1 mantığı çok iyi. Biliyorum yapimcilari ama beni kaale alirlar mi sorun orda

• Çok iyi geldi yazdıkların. Tekrar Sağol.
      Çok büyük olmakta gözüm yok ama yinede dualarini eksik etme.
      Iyi geceler. :)

• Rica ederim mutlu edebildiysem ne mutlu bana sana da iyi geceler :)

• Tanıdığın yapım şirketi yoksa kimse iplemez senaryonu. Günümüzün ABD'sinde bile tanıdığın yoksa işin ilerlemez

1|0
    0|0
  • bu tür işler çok karmaşık ve zor reklamcı çevren olması lazım, senaryoyu elinden alabilirler çok gençsin diye anladığım kadarıyla hobi olarak yapıyorsun bunun bölümleri var orayı okuman gerekebilir kendini yetiştirirsin. ciddiye almaları için bağlantıların olması lazım

1|0
    0|0
  • Önce yayın evleri ile tamasa geç.
    İnternet sitelerindeki telefonlarından cevap veriyorlar.
    Ben Can yayınlarına bu şekilde öykü dosyamı göndermiştim.

1|0
    0|0
  • Umut var... senaryo yazma tekniğine uygun olarak yazıyorsan.. bir çok kişiye gönderebilirsin rahatlıkla... yalnız iyi bir senaryon vara ve çalınmasını istemiyorsan... önlemini de alman lazım.. bir arkaşımın başına geldi... dikkatli olmak lazım bu işlerde

1|0
    0|0
  • Ben olsam bu kadar umutlanmazdım. Sektörün hali malum.

1|0
    0|0
    • Haklısın zaten içten içe karamsarim.
      Hiç kolay değil benim için iki kere daha zor ama umut her daim küçükte olsa vardır :)

• Bir yönetmene ulaşmak daha riskli

• Neden?

• patentini almadığın senaryoyu yollama aman diyim çökerler üstüne. 1/3 ünü yollasan bile onu kullanır gerisini kendi senaristleri tamamlar falan çalarlar.

1|0
    0|0
    • Haklısınız senaryo bittikten sonra telif haklarını almalıyım

• oncelıkle senaryonu noterde tastıklet
    sonrasında senın senaryon ıyı ıse bu kotu dıyıp farkında olmadan kullanılp fılm cekımı olabılır
    zıra benım basıma gelmıstı :D
    ızlenme rekorları kırılan bır fılmın senaryosu aslında bana aıt

1|0
    0|0
    • Ciddi misin :(
      Gerçekten içim acır ya.
      Herşeye tamamda emek hırsızlığı çok kötü birşey :/
      Filmin adini sormak istemiyorum ama yapimciyi söylersen sevinirim en azından uzak dururum

• Peki teşekkür ederim

• rece ederim

• Onur Ünlü, Burak Aksak, Zeki Demirkubuz...

Bu adamlar senaryonun ve yönetmenliğin kralı olup bir o kadar da mütevazi ve bizden kişilerdir. Instagram ve twitter aracılığı ile ulaşmaya çalış. Başarılar.

1|1
    0|0
  • Bende yazıyorum ama dikkate alınmak imkansıza yakın kimse okumaz. binlerce. kişi var bizim gibi bu yüzden roman olarak çıkarmayı. düşünuyorum

1|0
    0|0
    • Olumsuz olma.
      Konusu iyi olursa belki yine bir şans...

• Zaten kitap halinide yazıyorum :))

• o zaman bana ulasırsınız :)

• Bence öncelikle publitory. com a gir ve öykü olarak yayınla senaryonu. Ücretsiz bir site ve yayınladığında en azından tescil ediliyor senin adına. Ben yazdıklarımdı ilk orada yayınlamaya başladım. Yayınlama sonrası www.publitory.com/e_books/308-kirik-bir-dus-masali böyle bir sayfan oluyor ve eklediğin her yazı senin adına tescilleniyor. En azından elinde bir belgen olur.

1|0
    0|0
    • Yayinladiktan sonra ne oluyor peki?
      Yani okuyucular var mı?

• Çok teşekkürler :)

• Rica ederim, iyi geceler :)

• evet var her hangi bir twitter hesabindan falan seneryo yani filim cekenlere senaryon oldugunu ve bunu paylasmak istediyini soyliye bilirsin umarim beyenirde sende bir gun yuzu gorursun

1|0
    0|0
  • Bence kimseyle paylaşma, bu işi yapan insanlar belli onlara direk ulaşıp beğendirmen asıl mesele, o da zamanla olacak birşey. Telif hakkını almadan bir halt yapamazsın, gerçekten sağlam bir senaryon varsa emeğin boşa gider

1|0
    0|0
  • Banada reklam filminden teklif geldi bide mankenlik aile kabul etmedi ama benimki ajanslık işti sen git bir timse ay yapıma sor limon var bunlar yardım eder

1|0
    0|0
    • Seninki cok farkli :/
      Teşekkürler

• Film çeken tanıdıklarım var

1|0
    0|0
    • Kimler?

• ünlü sayılmazlar ünlüler ama senin istediklerin cok ünlü kişiler sanırım işine yaramazlar

• pana film, min yapım, sonra bir kaçı vardı unuttum. dizileri aç youtubede dizi başladığında yapımcı felan yazar o firmalara git.

1|0
    0|0
  • Ben roman yazıyorum bir çok kişi bunu senaryoya çevirmemi söylüyor ama hiç o işe girmeyi düşünmüyorum.. Kitap yapmak daha iyi gibi.. Yakınlarda Sezai Karakoç ile görüşebilirim ve bu benim için dönüm noktası olur 😊

1|0
    0|0
    • Bende aslında hikayeyi ilk olarak kitap şeklinde yazdım. Daha sonra senaryoya dökmeye başladım.
      Ne mutlu sana inşallah hayal ettiğin yere ulaşırsin

• Haklısınız fırsatçılar çok var fakat dediğim gibi bir kitap olursa tek taşla iki kuş vurmuş olursunuz Allah yardımcınız olsun efendim :)

• Kitap şekli bitmek üzere :)
      Amin sizinde inşallah...

• Mutlaka resmi olarak onaylat, senaryonu çalmasınlar

1|0
    0|0
  • Bilgisayardan ciktisini alip eline kagit olarak al ve yapim sirketlerine oyle git email falan atma kullanirlar hikayeni D:
    Hikayesi ne merak ettim kisaca

1|0
    0|0
  • bende aynı senin gibiyim :) makedonyada yasıyorum 1 yıl once bir senaryo yazdım. acentelerin biri ile iletisime gectim. bize verin dediler. vermeye korkuyorum. patent edinip oyle vercem. 3 ay tatilinde türkiye ye gitmeyi bekliyorum anlayacağın. kimseye verme bence.

0|0
    0|0
  • Senaryonu bitir konuşuruz

1|0
    0|0
    • Neyi?

• Daha sonra yarışmalar neticelendiğinde ve ödül almama ihtimaline göre ( Ödül alırsan babayiğit bir yapımcı filme çekmek isteyecektir.) senaryonu yapım şirketlerine basılı posta yolu ile ulaştırmalısın. Bu noktada dikkat etmen gereken tek şey senaryonun özeti niteliğindeki sinopsis olacaktır. Çünkü kimse kuralına uygun yazılı bir senaryoyu okumaz. Sinopsisi okuyarak hikayenin filme akıtılabilmesi olasılığını değerlendirir. Ne yazarsan yaz hangi formatı kullanırsan kullan önemli olan hikayeyi nasıl işlediğindir. İyi bir hikaye ve özgün bir eser ortaya koyarsan elbette filme çekmek isteyenler olacaktır. Daha fazla detaylar ve aklına takılan her soru için yazabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olurum. Kalemine kuvvet.

• Cok cok teşekkür ederim evet fransız formatta başladım. Sinopsis hazır sayılır bir kaç düzenleme yapmam gerekiyor.
      Yazdıklarınızı dikkate alacagim.
      Tekrardan sagolun. Senaryo bittiginde veya iyice ilerledigimde yine yazabilirim size :)

• ilk olarak telif hakkını al daha sonra ulaştır gönder baksınlar eğer senden habersiz izinsiz kullanırlarsa dava açabilme hakkın olsun

1|0
    0|0
    • Bunu düşündüm ama kaale alip almayacaklari bile belirsiz

• endişelenme ozaman :)

• Elde değil...

• yazdığın senaryo ne derece bağımsız? Konusunu farklı kılan nedir? Bazen küçük dünyamız da büyük umutlar besleriz.

1|0
    0|0
    • Doğrusu hikayeye güveniyorum. Profesyonel senarist değilim o yüzden senaryomda hatalar olabilir ama hikayede iddaliyim.

• Dünya sineması bile şu an konu bulmakta zorlanıyor. Klişe konular aynı oyunculuklar yordu galiba seyirciyi de. O yüzden festival filmleri seyirciyi daha çok çekmeye başladı. Eğer inanıyorsan yazdıklarına çıkış yolunu da bulabilirsin.

• Inşallah..

• yazdığın senaryonun telif hakkını almazsan senin senaryoyu beğenmedik derler benzerini filmi yaparlar dikkat et.

1|0
    0|0
  • var umut, yapımcıların web adreslerine gir e-mail ile yollarsın ülkende de satabilirsin çeviri yapılır çekime girerler

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    73

Kızlar Ne Diyor 26

• Orada işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama birilerine ulaştırmadan önce senaryonun senin olduğuna dair bir onaylattırman lazım resmi makamlardan. Burada noterler yapıyor o işi. Daha sonra da kitap için yayın evlerine, senaryo için de yapım şirketlerine başvurman gerekiyor.

1|0
    0|0
  • Yapım şirketlerine göndereceksin. Dram falansa Limon Film halleder numarasını internetten bulabilirsin.

1|0
    0|0
  • Yönetmen bul ilk olarak ve onunla konuşmalısın hani bir senoryoyu görmeli

1|0
    0|0
    • Yurt disindayim. Internetten mesaj atsam ciddiye alirlar mi?

• Almazlar. Yüzyüze görüşmek lazım. Banada aynısıni yaptilar

• ben sinema öğrencisiyim bana gönder ayrıca seneryoda kurallar önemli hatırlatmak isterim kurallara uygun yazılmayan bir seneryoyu hiçbir senarist önemsemez filmin içeriği haricinde dış çekim iç mekan çekimimi, gece çekimmi gündüz çekimmi , tretmanını sinopsis mi yoksa tretmanmı çekilecek bu film belirtmen gerek bana gönder örnek olarak bizim çekmiş olduğumuz kısa metrajlı filmleri de sana gönderiri ya da adresini tarif ederim ordan izleyebilirsin

1|0
    0|0
    • Sinopsisi yazacagim. Senaryo tam bitmiş değil.
      Ama dediklerine yani çekim kısmına dikkat ediyorum ama tabii ki profesyonel değilim.

Siteyi söyler misin? Izlemeyi isterim doğrusu :)

• beyenirlerse neden olmasın etrafta okadar komik diziler, sinemalar var ki , ama insanlar izliyor her ihtimale karşı seneryonu noterde imzalat ozaman kimse senin seneryonun üzerine yatamaz daha sonra kanallara gönder üniversiteleri araştır sinema bölümü hocalarından aktif yönetmen senarist olanlar var onlarla iletişime geç zaten web maillerde akademik kadrolardan iletişim bilgilerine ulaşacaksın iyi şanslar

• Çok teşekkür ederim faydalı bilgiler icin. :)

• canım bu bütün filmcilere göndereceksin

1|0
    0|0
  • Bana gönder senaryoyu numaranla birlikte Abdullah Oğuza bir göstereyim beğenirse iletişime geçer seninle

1|0
    0|0
    • Iletisiminiz sağlam mi?
      Senaryo bitmedi henüz. Bittikten sonra telif hakkini aldıktan sonra yollayabilirim anca.

• Tamam kafana göre

• Yurt dışında daha kolay bulabilirsin diye düşünüyorum. Talent siteleri var oralara bak.

1|0
    0|0
  • Iste yeter ki onerim senarist yonetmen artk kim ilgileniyorsa internetten iletişim kîsmndan ara ya da mesaj at dönecek mutlaka olur

1|0
    0|0
  • msgsü sinema öğrencisiyim... okulumun namını bilmiyorsan sor soruştur. bana ulaştırabilirsin yani :) beğenirsem çekerim :)

1|0
    0|0
    • Imkanlarin var mi? Yani olay sadece kamera falan degil.

• Bu çok güzel birşey, yazmak. Bende çok seviyorum.. Nasıl ulaştıracağın hakkında pek bir bilgim yok ama facebook, twitter gibi sosyal ağlardan bu işle uğraşanları kolaylıkla bulabilirsin. Telefon numarası vs. Ve diyorum ki umudunu kaybetme. İlerde güzel bir senarist olursun belkide kim bilir? Hayallerinden vazgeçme! Öpüldün.

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim sende yazmaktan vazgeçme. Inşallah canim :))

• Tanıdığım senarist var ama nasıl sorcam bilmiyorum ulaşmam çok zor bu atv deki huzur sokağı dizisinin senaristi

1|0
    0|0
  • Öncelikle film senaryosunu tasdik ettir. Çalınma vb ihtimallere karşı.
    Ondan sonra ilgili şirketlere mail yoluyla gönderebilirsin.

0|0
    0|0
  • ahaaha o sektörde ne senaryolar yazılıyor tınlayan yok. film sektörü diyorsun ama anlaşılan sektörden habern yok.

1|0
    1|0
    • Bilgilendir o zaman.
      Haberin yok falan demekle birşey katmiyorsun.
      Turkiyede yaşamıyorum sinema sektöründede çalışmıyorum bunu belirttim zaten. Sadece bir yolu olmalı.

• olay hikaye begenme olayı degl. bişeyn içinde yer almak çok yatırım yapmanı gerektiryor bu sektörde. anla işte. bilgi vermiş oldum :d

• Olay sadece para değilmiş gibi geldi?

• @patentsizim ile konuşmayı dene bir belki sana yardımı dokunur

1|0
    0|0
    • Kendisini tanımıyorum 🙈 kabul eder mi?

• O sadece yardım eder sana tanımana gerek yok

• Yapımcılara mail at bazen yarışmalar oluyor onları araştır

1|0
    0|0
  • Senaryoyu eğer bir kitaba çevirmeyi becerirsen "WATTPAD" adlı uygulamayı tavsiye ederim orada milyonlarca insanın yazdıkları kitap oldu ve film teklifleri gelen var, bir bak derim neden olmasın. Umut hep vardır. :)

1|0
    0|0
    • Zaten önce kitap olarak yazdim ama yayinlamadim. Emek hirsizlari çok malumun

• Çok tatlisin desteğin için teşekkürler.
      Bakalim iyice düzenlemeleri yapip belki ilerde yayinlarim...

• Ne demek rica ederim. :)

• Hangi ülkedesin peki?

1|0
    0|0
  • Vallahi yemin ederim herkes de bir yazar bir senarist olma hayali. Inşallah başarırsın ne diyeyim

1|0
    0|0
    • Gönülden isteyen herkes başarır inşallah

• bu camiadakilerle çok düşüp kalkman laızım

0|0
    0|0
  • TRT sanırım bunla ilgili bir proje yapıyordu. Hala devam ediyor. Tabi yanlış hatırlamıyorsam.

0|0
    0|0
  • twitter dan falan iletişime geçsen

1|0
    0|0
  • Yapımcılar her önüne gelen amatör yazarın seneryosunu almaz. Alt yapının olması gerekiyor lisansın var mı bilmiyorum bence seneryoyu birine ulaştırmadan önce bir kaç şey yapman gerekiyor.

1|0
    0|0
  • yapımcılarla gorusmelısın

0|0
    0|0
  • ilk önce türk yapım şirketlere ulaş olmadı dilini çevirip başka yerlere ulaştırabilirsin sağlamsa

1|0
    0|0
  • onu kitaba dönüştürürsen watpad sitesinde paylaş

0|0
    0|0
    • Kitap hali zaten var. bir kac duzenleneme gerekiyor. Ama oraya pek güvenmiyorum. Hikayenin konusu ile ilgili alıntı yapilmasini istemiyorum

• yalnız kullanırlar sana bir şey demezler her yere de güvenme

1|0
    0|0
Yükleniyor...