Tarih yazımının popüleştirme adına "taraflılığa" kurban olması?

Atropates
Size olayları, kişileri ilgi çekici kılmak için gerçekler pohpohlanır ve bazen de yerin dibine sokulur.

Halbuki, madem biz bunu bir "bilim" kabul edeceğiz, müspet (pozitif) bilim dallarında olduğu gibi yaşnamışlıkları -ya da 'sonuçları' diyelim- olduğu gibi aktarmamız daha doğru olmayacak mıdır?

İnsanlarda hayranlık uyandırıcı ya da nefret körükleyici biçimde anlatıp (dolayısıyla kararlarına müdahaledir) çok okuyucuya ulaşmaktansa, kendi aklı ile olayları değerlendirebilen azınlığa ulaşmak daha yeğ değil midir?

Lafa gelince, "az olsun öz olsun" diyoruz ama...
Tarih yazımının popüleştirme adına "taraflılığa" kurban olması?