Osmanlı sultanları alkol alırmıydı?

Bu konu da bilgisi olanlar ve saygılı şekilde yorum yapacaklar yazarsa sevinirim..

• Evet
    74% (32)66% (23)71% (55)Oy Ver
  • Hayır
    26% (11)34% (12)29% (23)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
12|20

En İyi Erkek Görüşü

• Evet dedim ama hepsi değil yani. Aralarında sarhoş diye anılanları da var içkiyi yasaklayanları da. Hiç içmeyenleri olduğu gibi her gün içenleri de vardı.

2|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Bunun çok tartışması dönüyor ancak onlarda insan alkol kullananı da var kullanmayanı da. Ayrıca o zamanki alkollerin şimdikiler gibi direk kafa yaptığını sanmıyorum daha çok şiraza yakın bir içki.
    Birde anlamadığım bizim kültürümüzde hani erkek adam içerdi? İçmeyene, içemeyene sende erkek misin gibi beylik laflar söylenir. Yurtdışından misafir gelince hemen sofra kurulup rakı tanıtılır milli içki diye. Meyhane kültürü boşa mı var. Padişahlara niye çok görülüyorsa:)

İlber Ortaylı'nın katıldığı tartışma programlarına bakabilirsin. Ayarında içip güzel işler başaranı da, kendini zevk ve sefaya kaptıranı da, ağzına sürmeyip yasaklayanı da var.

1|1
    0|0
    • ilber ortaylının butun kıtaplarını okudum osmanlı tarihini de farklı kaynaklardan ortaokuldan berı okuyorum... insanların dusuncelerını merak ettıgım ıcın sordum soruyu...

• bazıları

0|2
    0|0
  • Bu kişisel bişeydir herkes farklı kimden bahsettiğimize bağlı eğer ki Fatih Sultan Mehmet ten bahsediyorsak almamıştır Peygamber efendimizin hadisine nail olmuş bir insan sonuçta evliyalık mertebesine ulaşanları olduğu gibi alkol alanları da elbette ki olmuştur

1|1
    0|0
  • Esrar iciyorlarmis

0|2
    0|1
  • ikinci selim alkol alıyordu

0|2
    0|0
  • almıyorlarmıştır büyük ihtimal

0|1
    0|0
  • İsmini şu an hatırlayamadığım bir Osmanlı hükümdarı, alkolü yasakladığı halde kendisi aşırı alkolden ölmüştü.

0|0
    0|0
    • Bu konu da bilgisi olanlar... kopyaladım yukarıdan okudugunu anlamıyormusun? sence-bence değil soru alırmıydı almazmıydı neden... ugrasmayacagım senınle yazılanı anlamıyorsun daha... bak sana uğraş cıktı kıtap oku 20 yasındasın daha gelıstır kendını..

• Her neyse, istediģim kıvılcıma sahip değilsin zaten. Güzel uğraş önerin için teşekkür ederim.

• 2. selımın bır sure ıctıgını ve bıraktıgını duydum.

0|1
    0|0
  • Evet ayik gezeni gormedim

0|0
    0|0
  • Muhteşem yuzyil hurrem sultan kosem. sultan sacmaliklarindan kesitler sunmuş görüş bildiren arkadaşlar meyhanaye giderken birliktemiydiniz? Bahsettiğiniz padişahlar Meyhanelerde almiyorlardi himmeti bilginize..

0|0
    0|0
  • tabiki

0|0
    0|0
  • Tabisi dee, fişne fotka yapan mı dersin, aslan sütü peynir kavun seven mi, yoksam fiski çikileta mı desem, tekila içen bile varmış yav..
    Ne diyosunuz siz ya, adamlar halife be 5 vakit namazında niyazında.. Sırf gündeme gelmek için ya da karalamak için yazılan çizilen şeylere inanmayın. Kahvenin bile keyif verici bir içecek olduğu için yasaklandığı (ilk zamanlarda) bir devletten bahsediyorsunuz. Yahu Sultan Süleyman'ın ömrü at üstünde savaşta geçmiş, üç kıtada savaşmış, ama gel gör ki haremden çıkmayan biri gibi lanse ediliyor nerdeyse. Kemikleri sızlıyordur mezarında, yazık ya !

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• içtikleri söyleniyor

0|2
    1|0
  • alıyorlardı

0|2
    1|0
  • hepsi değil

0|1
    0|0
  • Alanıda vardır almayanıda

0|1
    0|0
  • meyhaneden ayrilmazlardi :D :D

1|1
    0|1
  • sarı selim alkolikmiş mesela

0|1
    0|0
  • cariyeci, köleci sapıklar çoğu

2|2
    1|1
  • Alırlardı Kenan komutan Fatih'ten kalan yarım şarabı içtiğini iddia ediyor

0|2
    0|0
  • Okadar şarabı padişah nasıl iççek

0|0
    0|0
  • ilginc bir sekilde soysuzlar hakareti yagdirmis.

0|0
    0|0
  • hayır

0|0
    0|0
  • Folyo kaydırıyorlar diye duydum :)

0|0
    0|0
  • alkol son 50 yıldır çok tehlikeli

0|0
    0|0
  • Çok saçma bir soru.

0|0
    0|0
    • biliyorsun ki görüş farkı oluyor insanların ne düşündüğünü merak ettim

• Nesnel bir konu bu. Tartışılacak birşey değil.

• Bunu buradan öğrenemezsin.
    Osmanlı'yı iyi tanıyan tarihçilerden ikisi diyor ki; "hiçbirinin içtiğine hükmedilemez çünkü birkaç padişah hakkında bir kaynak bunu söylüyor fakat bu kaynağın garazkarane bir kimse tarafından söylenmiş/yazılmış olma ihtimali var" demektedir.
    Yine Osmanlı hakkında neredeyse tam donanımlı bir tarihçi de; 2. Selim ile -adını şimdi unuttuğum- bir şehzadenin içtiğini bildiriyor. Lakin 2. Selim'in içtiğini bildiren bu kaynak aynı zamanda tevbe ettiğini de bildiriyormuş. Hatta ölmesinin sebebi olarak içkiyi bir anda, tamamen kesmesi gösteriliyormuş. Tevbe edenin günahı konuşulmaz.
    Yıldırım Bayezid ve 2. Bayezid ve diğerleri için söylenenlerin ise yalan olduğu bildiriliyor.
    Osmanlıyı anlamak için İslam hukukunu iyi bilmek gerekir. İslam hukukunu bilmeyenin Osmanlı hakkındaki sözlerine itibar olunmaz.
    Misal İslam'da içkinin damlası haramdır lakin uyuşturucuyu, aklı gidermeyecek oranda, ilaç olarak kullanmak caizdir. Bir padişahların uyuşturucu kullandığı iddia ediliyorsa da ne için kullandığı bildirilmediğinden su-i zanda bulunmamak gerekir.

0|0
    0|0
    • tsk ler bilgi için.. insanların dusuncelerını merak ettıgım ıcın sormustum :)

• 4. murat alıyordu keşin tekiydi

0|0
    0|0
  • yok onlar melekti yapmaz öyle şeyler

0|1
    0|0
  • viski alır mısınız hünkarım?
    -hürrem

0|1
    0|0
  • ayyastı cogu :D

1|2