Korsan kitaplar bu kadar ucuzken, orijinalleri neden çok pahalı?

Kitap okuyalım, hayal dünyamız gelişsin, yazarlara ve edebiyata saygımız sevgimiz olsun istiyorum. Ama kitaplar gerçekten çok pahalı. Okumak için zamanı ve azmi olan genelde gençler oluyor. Onlarda da para olmuyor. Korsana zarureten yönelen birçok kişi tanıyorum. Benim elimde 150 ye yakın kitap var hepsini dişimden tırnağımdan arttırıp kendim aldım. Ama ne yalan söyleyeyim, orjinalleri çok pahalı olduğu için 20 küsür tanesi korsan.

Şimdi sormak istediğin, bu korsan basanlar da para kazanıyorsa, orjinaller niçin bu denli pahalı? En kötüsü 30-40 tl arası kitapların.

0|1
12|22

En İyi Erkek Görüşü

• şimdi ben kitap yazdım 1000 adet basılacak ve kitap fuarına yetişecek.
    ilk olarak. 30 liradan satılacak. yayın evi bunu yarı fiyatına dağıtımcıya veriyor. (15 lira)
    dağıtımcı toptancıya (D&R gibi) veriyor 7 lira kazanıyor ( 22 lira) toptancı bölgeye dağıtıyor (24 lira) kitapçı satıyor (30 lira)

15 liranın %5'ini yayın evi bana veriyor 2750 lira.
    100 promosyon hakkı var 2600 lira bana kalıyor.
    10-15 bin yayın evine.
    şimdi bu kitap satılmazsa yayınevine giriyor.
    satılırsada durum ortada.
    ahmet altan kitabı yayınlatmak için yayınevine ortak oluyor.
    biz ise gotü kurtardığımıza şükrediyoruz.

kitap okumayan bir millet olarak sürümden kazanamayan yayınevleri etiketlere yükleniyor.
    kdv, ötv, bandrol derken giriyorda giriyor.
    umarım anlamışsındır.

0|0
    0|0
    • Bastırıp kendin dağıtabilsen kitapçıları dolaşıp daha uygun olacak gibi :)

• öyle bakarsan sevet ama dağıtım ayrı bir iş şimdi dağıtımı aslında final dergisinin dağıtım ağı üstleniyor. türkiyede 3000+ dağıtım noktasına dağıtıyor. neyse detaya girmiyim.
      kısacası biz kitap okumayı öğrenirsek bu koşullar değişir. biz kitap okumayı öğrenene kadar millet kitabı bırakıp epub'a geçecek.

Erkekler Ne Diyor 21

• neden biliyor musunuz? çünkü halkı yöneten bütün yöneticiler düşünceden korkarlar.. çünkü pırlantadan alınmayan vergi kitaplardan alınır.. çünkü halkın bilinçlenmesi kadar korkunç bir şey yoktur.. burjuvaizme vurulan en büyük darbedir de ondan.. kapitalist sistemin en çok korktuğu şey okumak da ondan..

2|0
    0|0
  • 150 nedir; üstelik 20 küsürü de korsan ayıptır ya...
    Orijinal kitap pahalıdır doğru; kimi 20 tl kimi 50 tl. O kitap, ham olmadığı için rafa gelene kadar baskıdaki işçisinden yayınevine kadar tabi yazar da (ama en çok o kazanmaz) para kazanmalı. Ayrıca alınan vergi oranı da var; ama oranı net bilmiyorum, sadece düşük olduğunu duymuştum. Bunun yanında belirtmek lazım ki korsan da fiyat etiketlerini zorlar duruma geldi çoktan, bunun için tv programları da çokça yapıldı. Maalesef fiyatları, ülke şartlarında pahalı olarak nitelemenin haklı bir tarafı var.
    Bence yayınevleri, özellikle de büyük yayınevleri piyasayı tekelleştireceklerine biraz da diğer yayınevlerine müsamaha gösterseler daha adilane fiyatlar olabilir.
    Ama, burada faydalı bir kitaptaki el emeği göz nurunun paha biçilemez olduğunu da unutmamak gerek diye düşünüyorum. Çünkü, yazar da bu kurtların olduğu piyasada çok çok iyi kazanamıyorlar malesef...

0|0
    0|0
    • Gayette paha biçiyorlar. Adamların 46 lira fiyat biçtiği bir kitabı ben yüceltemem.
      Gençler okuyor fiyatlara bak. Beni ilgilendirmez işleri buysa zengin, kalburüstü yaşayacak fiyatlardan vazgeçmeliler. Kitap sayıma laf etmişsin de, ben edebiyatçı değilim. Kitapları da para yetiştirdikçe alabiliyorum. Senin gibi meslek icabı takip etmek zorunda da değilim. Tamamen keyif için alıyorum ve çoğu arkadaşımdan daha çok kitaba sahibim. Kimsenin okumadığı, hem fırsat hem zaman hem para ayırmadığı bir dönemde gayet iyi buluyorum.

• Fiyatların ucuz (!) olduğunu söylemedim; hatta nasıl aşağı çekilebileceği yönünde görüşümü de belirttim bu yüzden! Yani, fiyat konusunda senin kadar mutsuzum!
      Gelelim mesleki durum zorunluluğuna (!) 6. sınıftan beri kitap da okurum, edebi dergilere de teknik dergilere de bakarım. Yani, benim için bir zorunluluk (!) hele de mesleki bir zorunluluk olmadı hiçbir zaman sayın meslektaşım!
      Bunların dışında, aslına bakarsan kaç kitap okuduğun, sayısının ya da sana yeterli gelip gelmediği umrumda bile değil. Fakat, bunu dile getiriş biçimim art niyet taşımasa da yanlış anlaşılması gerçekten çok normal, o yüzden buna sebebiyet verdiğim için de kusura bakma!
      Her neyse kitap okumak için gayret gösterdiğin için de tebrik edip sözümü tamamlayayım; çünkü bundan sonraki söyleyeceklerim laf-ı güzaftan başka bir şey olmayacak...

• Orijinal kitapta hepsinden önce yazar emeği var. Bunun farkıyla birlikte baskı kalitesi ayrıca yayıncı kesintisi vs. bunları düşününce fiyatların biraz yüksek olması normal. Ama bazıları çok uçuk onun olayı yazar ile yayıncı arasındaki bağ ile alakalı olabilir.

0|0
    0|0
  • korsan alacam bende yahu var bir listem gecenlerde baktım 1000 tl tuttu
    yuh dedim
    korsanda onu 200 300 arası yaparım:)

0|0
    0|0
    • yapma yapma. 300 liralık orjinalinden al gene de :) onları okuyasıya kadar paran olur :)

• yok
      ben okumaya baslayınca durmam
      baya bir liste yaptım
      neten uzaklasacagım sözde:)

• Mümkün olduğunca orijinal alıyorum ama korsan da alıyorum. Hatta korsan kitap iyi ki var diyorum çünkü orijinal kitaplar çok pahalı. 20 liradan aşağıya pek bulunmuyor bu yüzden korsandan başka tercih edilecek seçenek kalmıyor. Orijinal 1 tane alacağıma korsan 2 tane alırım daha iyi. Yok efendim yazarın emeği, yayın evi bilmem ne hiç düşünemem bu kadar pahalı olduktan sonra.

0|0
    0|0
  • Korsan kitap olayı olmadan önce inan bana orijinaller çok daha pahalıydı. Korsan olmasa piyasanın ateşi çok daha yüksek olurdu.

0|0
    0|0
  • Aynı şeyden muzdaribim. Korsanını alamayacak paramında olmadığı oluyor. Ayda 1 veya 2 kitap maalesef :(

0|0
    0|0
  • yayın evleri ve kitapçıların yüzünden. aslında en kalın kitabın maliyeti 2 3 lira korsanda 5 10 lira neyse yazarı yazar yayın evi para karşılığı basar satılır %80 ona %20 yazara ve yazar bastırma masraflarını bile karşılayamaz neyse sana e kitapları öneririm iyi bir e kitap okuyucu ile bedavaya kitapları temin edebilirsin

0|0
    0|0
  • sanırsın kitap yazmıyorlar kitabın içinde geçmişe götürüyorlar sanki o kadar pahalı. sonra neden korsan? dersiniz.

0|0
    0|0
  • Ben genelde 2. El tercih ediyorum yıpranmış ve aralarında notları bulunan başkalarının hikayeleri ve düşüncelerini yazdığı bazen anlamlı bazen düşündüren ve güldüren şeyler çıkabiliyor herkes e tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • Vergisi var yayın evine giden para var yazara giden para var. Yazar korsandan para kazanabiliyormu sence? Orjinalden kazanıyor 4 ya da 5 tl anca tek kitapdan

0|0
    0|0
  • Her önüne gelen kitap yazıyor ayrıca çoğu kitaba verdiğim paraya acıyorum hep kopya hep kopya.

0|0
    0|0
  • Katiliyom kitap degil kitaplil aliyoruz sanki

0|0
    0|0
  • kitap okumak bile lüksse konuşacak çok şey kalmamıştır

0|0
    0|0
  • Aynen cok pahali d'r den aliyorum bende mumkun mertbe korsana karsiyim bazende korsan aliyorum :/

0|0
    0|0
  • neden nike pahalı pazardaki ayakkabı daha ucuzsa tabiki kalite farkıda var ama aradaki fiyat farkına drgmiyor bilmem anlatabildimmi canım

0|0
    0|0
    • anlatamadın. İçerik aynı, bazı korsan baskıların kağıtları da güzel oluyor.

• marka değeri malitleri ne ki birisi sürümden kazanıyor birisi bir tane satıyor ama tam satıyor

• Cahil insani yönetmek kolaydir. O yuzden insanlarin gelismesini istemiyorlar

0|0
    0|0
  • adamların nasıl villası lüx arabası olsun.:P orjinale karsıyım herzmn :D

0|0
    0|0
  • Bilmem

0|0
    0|0
  • Adam emek veriyo yazmak icin kolay deyil hakki pahali olsada

0|0
    0|0
  • Herseyin orjinali pahali cunku pahali olan ilk fikir korsan ise benzetme.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Yarama tuz bastin:/ Anca iste marketlerde ya da guvenilir sitelerde indirim olunca alabiliyoruz ki her kitap icin olmuyor bu. O yuzden umdugumuzu degil, buldugumuzu okuyoruz ve gozumuz kulagimiz surekli indirimlerde oluyor (a101 bu konuda iyi bak)
    Yani devletin vergileri yuzunden bu kadar yuksek fiyatlar var diye yazarin ve onca insanin emegini cope atip korsan almayi tercih etmiyorum. Sirf bu yuzden de internette agzimin suyu aka aka gezinip bakmakla yetiniyorum :'((

2|0
    0|0
  • Bütün kitaplarım orjinal...
    Korsanların ucuz olmasının sebebi telif hakkına para vermiyor olmaları zira bu nedenle "korsan"lar. Yani okuduğun yazara para gitmiyor emeğinin karşılığı verilmiyor demek... Dolayısıyla ne kadar çok korsan satılırsa yazar o kadar az kazanır... Ayrıca yabancı kitapsa çevirmene para verilir, herhalükarda kapak tasarımına, düzenlemeye editörlere vs para verilir.
    Korsan olan adam hazır yapılmışı alıp kopyalıyor asıl maliyetli olan yapmak zaten...
    O yüzden 5 kitap alacağıma 3 kitap alırım ama orjinal alırım. Yazar da emek veren insanlarda yayınevi de para kazanır. Para kazanmayan bir yayınevi daha az kitabın telif hakkını alır daha az kitap basar. Parası yetmeyen de ikinci el alsın... Misal Kadıköy Akmar pasajı. Çoğu kitabın ikinci eli var. Ben de zaman zaman gidip oradan orjinal ama ikinci el kitap alıyorum.

0|0
    0|0
    • Yalnız bu konuda hak verdiğim tek kısım fiyatı şişiren birkaç yayınevidir. Her yıl kitap fuarına üç kere giden bir insan olarak onlarında bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söyleyebilirim. Geri gayet alınabilir fiyattır... pahalı olanların fiyatlarını indirmesi gerektiğini konusuna katılıyorum. Ancak indirmiyorlar diye de korsan almayı doğru bulmuyorum...
      Biraz saydım döktüm ama bu konu hassas olduğum bir konu olduğu için.

• Sonra neden korsan aliyorsunuz biz maaşla ay sonunu zor getiriyoruz e bide kitap okumak istiyoruz hsngisine para yetiştirelim mecburen korsana gidiyoruz.

0|0
    0|0
  • Vergiler vergiler ve vergiler

0|0
    0|0
  • bir kitaba 40 tl vermek çok saçma bence. Orjinallerininde 15 20 den fazla olması saçmalık. İnsanlar o 40 tlye gidip 4 kitap alabilirler

0|0
    0|0
    • Koca 600 sayfalık kitabın 10 lira olmasını elbette beklemiyoruz kitabın basımı dağıtılması bile fazla tutuyordur. ama en azından 20-25 civarı olsun

• kesinlikle öğrenciler için çok zor bir durum bende çok pahalı olan ve beğendiğim kitapları korsan olarak alıyorum

• aylık elektrik faturamız fiyatına satılan kitap var, ya ucuzlayacak ya da korsana devam başka çare yok

0|0
    0|0
  • Yazarda bir yerlerden kazanmalı ama. Eh Yayınevi ve yazar paylaşıyorlar kazancı ama kâr yapmak için de yüksek tutmaları şart

0|0
    0|0
    • Ya haklısın da, biraz kârdan feragat edip sürümden kazansalar keşke.

• Tabi orda sende haklısın da işte insanlar bencil ve paragöz durumdalar ne beklersin ki

• Kitabın haklarını satın alırken para falan ödüyorlar ama yine de bir kitabın 30-40 olmasına ben de anlam veremiyorum. Buna rağmen hiç korsan kitap almadım.

0|0
    0|0
  • Valla korsan da var 2. El de var bir pazarindan var yolda geri donusume atilan da var.
    Ne kadar ucuz o kadar iyi.

0|0
    0|0
  • Çünkü orjinal kitaplardan yazarlarda para kazanıyor yani emeğimin karşılığını alıyor ama korsan kitaplar kaçak basım olduğu için yazarlara bir katkısı olmuyor

0|0
    0|0
  • Malesef korsan daha ucuz. 😐

0|0
    0|0
  • Sonra da oku diyolar ama gerçi kütüphaneler var

0|0
    0|0
    • Kütüphanelere de elini kolunu sallayan gelemiyor ayrıca oralara gitmek için de zaman lazım. Emaneten kitap veren kütüphaneler de pek yok. Bunun eğitimi, yolu da öğretilmiyor.

• Univerişte kütüphanesi var belli süresi var 15 gün gibi

• Ama ben başka uninin kutuphanesine gidemiyorum başka yerlerde çok kitap var bizimkinde yok bu da ayrı bir sıkıntı

Yükleniyor...