Alıntı yaptığınızda yazarın ya da eserin adını belirtiyor musunuz yoksa adi bir hırsız mısınız?

havalı olayım derken hırsız oluyorsunuz!

sitede çoğu kişinin profilinde özlü söz ya da kitaplardan alıntı görüyorum ve hepsi de kendisine aitmiş gibi pek güzel benimsemiş?

0|0
9|17

En İyi Erkek Görüşü

• olursa yazıyorum ben mesela ama neruda yla postacı arasında geçen diyalogu biliyor musunuz bilmem ama diyalog şöyle:
    benim şiirlerimle kızları tavlıyormuşsun demiş neruda
    postacı da : şiir yazana değil ihtiyacı olana aittir demiş.

1|0
    0|0
    • hoş bir diyalog. 😊 intihal bir suçtur ama... hırsız dediğin sadece para çalmayabiliyor.

• istisnalar dışında teknoloji çağında bunu söylemek ayıptır.

• inanın bunu araştırdığım için diyorum..

En İyi Kız Görüşü

• Zaten bu tiplerin diğer paylaşımlarına bakınca o sözü söyleyecek potansiyeli olmadığının farkına varıyorsun. Haliyle yaptığı şey de pek şaşırtıcı gelmiyor.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Ben belirtirim..

1|0
    0|0
  • Belirtmek lazım.

1|0
    0|0
  • Tamamına yakın kendime ait sözler paylaşıyorum. Arada nadirde olsa alıntı yaptığım zaman, paylaştığım söz anonim dahi olsa anonim diye altına yazarım. Bir yazar olarak en çok önem verdiğim konulardan biridir bu. Emeğe saygı.

1|0
    0|0
  • Pek işin hırsızlık boyutunda değilim ama biraz yapmacık kaçıyor. Oldum olası sevemedim şu alıntıları. Bir de whatsapp da felan kişisel ileti yapanlar var ki arkana bakmadan kaçacaksın :)) (eskiden tabi msn iletileriydi bunlar)

1|0
    0|0
    • lisede bir hafta kadar bülent ersoy' dan hani bizim sevdamız adlı parçayı gönderen bir sevgiliye sahiptim. aksjhsgsjdkdjsukalsksj

• bak kahkaha atan insan çekiciliği vardır şu hayatta, bil istedim. :)))

• Kulağımda küpe olarak dursun o halde :))

• Eğer biliyorsam belirtirim, bilmiyorsam tırnak içinde yazarım. :)

1|0
    0|0
  • Emeğe saygı belirtirim

1|0
    0|0
  • dünyada söylenmiş o kadar söz varki aslında söylediğin bir kitaba mı bir filme mi ait yoksa sen mi düşündün artık bilemiyrosun.

benim düşüncelerimi yazarın benden önce yazması beni hırsız yapmaz. o zaman ekmek almaya gider misin sözünü her kullandığımızda tırnak gerekir. ya da herhangi bir başka sözü. söylenmemiş söz yoktur dünyada. yazarlarınki zaten söylenmiş ve yaşanmışların kağıda dökülmüşüdür sadece...

0|0
    0|0
    • düşünüp yazmanla, kitaptan alıntı yapmak arasında fark var.

• burada alıntı yapanların hiçbiri de benim yazım benim şiirim iddiasında değildir sanırım. sadece gereksizce tırnak içine almamış ya da yazar adını belirtmemiştir. çok merak ederseniz sorun söylerler zaten :D

• sanat sanat içindir sanat insan içindire hiç girmemek lazım günlerce tartışılır hakkında ki hala mutabık kalınmamış bir konudur.

• Kendim bir söz uydurduğumda dahi lanet olsun havam batsın deyip alıntı yazıp başka bir isim kullanıyorum

0|0
    0|0
  • Bazen belirtiyorum...
    Bazen de unutuyorum. Ancak, olur da soran çıkarsa mutlaka söylüyorum.

0|0
    0|0
  • Gerektiğinde evet ancak bazen sözleri kamulaştırmak gerekiyor. Bazen ters etki yaratıyor isim vermek.. Telif hakkı işlemiyor , ayrıca benim kaynaklarım bunların kaygısı gütmeden bölüşürcesine üretiyor.

1|0
    0|0
    • bu sadece parasal bir kaygı değildir. emeğe saygısızlık; ki saygı dediğin şey, karşımızdaki rahatsız olur ya da olmaz diye düşünmeden duyulmalıdır.

• Elbette ama saygı bundan da ibaret değildir.. Dediğin fiyaka cahile atılır.. Paylaştığın şeyin kendisi bir saygı belirtisidir ifade etmemden ötürü.. O yüzden değişkenlik gösterebilir bazen..

• yazarın adını belirtirim. Öyle davranmak dediğin gibi hırsızlıktır

1|0
    0|0
  • Ben yazıyı çalışıyorum üzerinde yazar ismi varsa paintte karalıyorum sende profil resmini çalmış paintte karalamışsın

0|0
    0|0
  • hakkaten bu sitedeki insanlar da o kadar kitaplardan alıntı yapan entelektüel insanlar ki şaşırırsın

0|0
    0|0
  • Sözün sahibini söylemediğinde hırsızlık yapiyosun ama hasan huseyin in sözü bu dediğinde bedel mi ödüyosun kime ait olduğunu hatırlamadığın veya şüphe ettiğin seyleride soylemeyelim demi?

0|0
    0|0
    • kesinlikle hırsızlık oluyor ve bu tanımı sadece ben değil, tdk de aynı şekilde yapıyor. intihalden bahsediyorum.

• eskiden yazar ve şairlerin farklı mesleklerinin olmasının sebebi, sizin düşündüğünüz gibi tercih değil mecburiyet kaynaklıdır. aç kalmamak için farklı işler icra etme zorunlulukları vardı, aksi halde sanatçılığı körelten bir durum olduğu konusunda hemfikirler. neyae bu durumu intihalle nasıl ilişkilendirdiniz anlamış da değilim. etik olmadığı gibi suçtur.

• Demek istediğim şu edebiyat yaparak para kazanilmaz bence mehmet akifin siirlerinin telif hakki yok yoksul bir hayat yaşadığı halde ben açlıktan ölsün demiyorum yazsin kitabi orjinal almak isteyen alir dileyen kacak satilan baskısını alır bu kadar muhalefet olmayın aynı sey ders kitabi icinde gecerli adam ömrünü bir teori icin harcamis bir sonuca ulasmis bizim profta turkceye cevirmis gel3ne kitliyo fotokopi ceken adama da emeğe saygi diyor hangi emek ya newton un arsimentin bulduğu şeyde senin ne emeğin var emek kitap basmaksa kacak baski yapanlarda ayni emeği veriyor

• Genelde evet.

0|0
    0|0
  • Benbelirtmem cunku cevremdeki herkez bilir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Bilim etik dersinden kalıp bütte geçtiğim için genel olarak alıntı yaptıysam belirtirim, ama çoğunlukla kendi sözlerimi paylaşırım. :)

1|0
    0|0
  • ne alaka kendisine aitmiş gibi benimsemekle? aklı olan insan hangi sözün kime ait oldugunu cok kısa bir sürede bulabilir zaten. herkes sevdiği ya da amaç edindiği sözleri yazabilir.

1|1
    0|0
  • alinti yaparsam belirtirim.

1|0
    0|0
  • Başkalarının sözlerini alıntılayıp kendisine aitmiş gibi gösterip söylemek aptallıktır; ama sahiplense de sahiplenmese de kime ait olduğunu belirtmesi gibi bir zorunluluğu da yoktur kimsenin.

0|0
    0|0
    • zorunluluk vardır. he buralarda kimse sallamadığı için sıkıntı yok. "intihal" nedir, bakın isterseniz.

• Ne demek olduğunun farkındayım. Burada, özellikle de burada kimse bir eser kaleme almıyor. Hele de intihale ''yeltenecek'' kadar değerli ve komplike yazarlarla hiç karşılaşmadım. Ha bir cümlenin içinde belirtmek etik açıdan doğru olandır. Lakin, bu internet ortamında başkasının sözünü benim sözüm diye yutturmaya çalışmak da aptallıktır. Çünkü çok kolay öğrenilir kime ait olduğu.
      Ama, kişi kendisinin sözü olmadığını belirttikten sonra da illaki gidip şu yazarındır bu eserinde geçer diye belirtmek zorunda değildir. Çünkü, gün içinde burada ya da başka yerde, herkes başka başka sözleri alıntılayabilir; fakat kime ait olduğunu hatırlamıyor olabilir. O yüzden kendisine ait olmadığını gerekiyorsa belirtmesi yeterlidir.

• Aynen belirtmek lazım.

1|0
    0|0
  • Valla ne bileyim... Genelde dikkat ediyorum ama kaçırdığım da olabilir yagni

0|0
    0|0
  • Lanet olasi bir hirsizim.

0|0
    0|1
    • "... Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir."

"Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun."
      Khaled Hosseini (Halit Hüseyni)

• @Ehlivukuf lanetiniz üzerime yagsin. Amen.

• @kurugöt okumak nasip olmadı maalesef

• Yazanı belliyse belirtiyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...