Sümüklü Böcekler Üzerine Tuz Dökülünce Neden Erirler?

Sümüklü Böcekler Üzerine Tuz Dökülünce Neden Erirler?

sanırım tuz eritmiyormuş onlar yaşamak için nemli olması gerekmiş tuz da nem'i çekiyormuş ölüyormuş ne kadar bilimsel bir cevap olsada inanmak imkansız resmen eriyor asit amışsın gibi sizce neden?

0|0
12|11

En İyi Kız Görüşü

• Senin bahsettigin cevap bilimsel bir cevap degil ve tuzun nem çekmesi diye birsey yok.

Biliyorsunki hucrelerimizde su oksijen karbondioksit ve mineraller var. Bu minerallerden biride tuz. Sen o sumuklu böceği alip tuzun icine atiyorsun bu sekilde hucre icindeki tuz oraniyla ortamdaki tuz orani dengede olmuyor. Biz buna hipertonik ortam diyoruz. Ve hipertonik ortama giren bir hucre plazmolize ugrar yani su kaybeder ortam ve hucre icindeki su-tuz oranini dengelemek icin. Sumuklu boceklerin hucresinde cok fazla su var uzerine tuz dokuldugunde hucredeki su disariya cikiyor.
    Biz bunu gorunce eriyor diyoruz.

Baska bir ornek; sebzelerin tuzlaninca burusmasi.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Asit neden eritir? Tepkimeye giriyor işte. Mesela ahşabın OSB üstünde membran yapıncada tepkimeye girebiliyor yıllar sonra.

0|0
    0|0
  • Yazık, yapmayın öyle şeyler. 😥

3|0
    0|0
  • Oha kıyamam ne kadar hassaslar :(

3|0
    0|0
  • Bunu deniycem ama sümüklü böceği nerden bulcam 😃

0|0
    3|0
  • Ay denememlazm😊

0|0
    3|0
  • İğrencc yaa

1|0
    2|0
  • O zaman burnumuza tuz döksek burnumuzda erir ;)
    Bu yüzden sümük bırakmayın :P
    @geldimneolsun

0|1
    0|0
    • Ahahahha :D Sümüksüz yaşam, yeni bir yaşamm :D Yeni sloganımızz :D
      Benim düşüncem eriyorlardır çünkü su yoğun olan yere difüzyonla geçer diye biliyorum ve sonucunda susuz kalarak hayata gözlerini yumuyorlar :D Eig seç bizi :D

• @geldimneolsun
      Aynen katılıyorum. Ben bu kadar mantıklı düşünemedim. eig seç bizi @Soran
      Açıklama gayet iyiydi ;)

• Teşekkür ederimm :) Eig seçsinn :)) Talep ediyoruzz :)

• bu siteden kaç kişi bunu deneyecek merak edıyorum. malum Türk ınsanının özelliği. duramıyoruz.

1|0
    0|0
  • yazık ya denemek istemedim. can sonuçta 😪

1|0
    0|0
  • Sumuklu olduklari icin

0|0
    0|0
  • aynisi insan icinde gecerlidir asiri tuzlu seyler tüketirsen veya aci migdene delik acilir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Tuz dökünce erimezler
    tuz hipertonik ortam yaratır su ise az yoğundan çok yoğuna geçer ( su derişimi olarak)
    ondan su kaybeder büzüşürler su oranları %15 in altına düştüğünde ise enzimler çalışmayacağından ölürler
    bu tıpkı denizde ellerinin büzüşmesi gibi birşey

0|1
    0|0
    • şeker ya da un da atsak olmuyormu

• Bence uçamazlar ve komik olur :D

kanka sahildeki martılar için fikir geldi aklıma. torbalarca kuş yemi al ve 5 kutu falan musil ilacı al yemlere dök
      bil bakalım az sonra ne olcak :D

• izlemiştim herkesin üstüne sıçıyorlardı :EWQEQW

• Allah seni bildiği gibi yapsın yemek yiyorum l*n boyle sorjmu sorulur tuhhh yemeği yarım bıraktım 😒😒😒

0|0
    1|0
  • Bunu yapan süzme serefsizdir. Her canlı yaşama hakkıyla beraber gelir bu dünyaya. Savunmasiz bir canlıya bunu yapan insanım diye dolasmasin ortalıkta. Deneyecem filan diyenlere yazıklar olsun. Aşağılık herifler, adi kanciklar.

1|0
    0|0
  • Valamı yarın deneyem

0|0
    1|0
  • yazık birader dokunmayın hayvancağızlara..

2|0
    0|0
  • öyle deney mi olur ya zayık o da canlı

1|0
    0|0
  • O zaman sana soruyum yollarda kara veya buza neden tuz dökülür?

0|0
    0|0
  • Çünkü sümüklü böceklerin yaşaması için neme ihtiyaçları var. Sen üzerine tuz dökersen tuz bütün vücutlarındaki nemi suyu çeker ve onları kurutur. Kuruyan sümüklü böcek de ölür..

0|0
    0|0
  • bilmiyorum ama istersen burnun akarken tuz çek içine bakalım nası bişeymiş bize de anlat sonra :D

0|0
    0|0
    • gerek yok aldenizde doğup büyüdüğüm için çok denize girerim, genellikle burnuma deniz suyu kaçar ve tıkanır içine çekmeye kalkınca nasıl yaktığını çok iyi bilirim.

• tuzlayarak lafı oradan geliyomuş demek.

0|0
    0|0
  • Siz bide bir kase icin icine bira dokun ve bekleyin sabah ne olcak

0|1
    2|0
    • öyle bişeyler duydum da ne oluyor?

• Ama bilincsizce yapmiyalim sonucta eko sisiyem denen bisi var demi

• evet ben yapmam asla öyle birşey, sadece bu soruyu sorma amacım şuydu geçen duşa girecektim banyonun penceresinden bir baktım eşek kadar sümüklü böcek var geliyor içeri doğru zaten üstümde bişey yok tam duşa girecem su felan çarpar üstüme düşer diye hemen bir tutam tuz aldım fırlattım 2 metreden direk değer deymez yere düşüp öldü istemezdim böyle birşey yapmak ama zorunda kaldım bundan zevk almadım yani, dediğin gibi Sivri sinek kara sinek haricinde bence ekosistem' bozulmamalı diiye düşünüyorum.

Yükleniyor...