Etnik kökeniniz nedir gelenekleriniz, görenekleriniz?

Arkadaşlar hepinizin kökenine atalarına saygı duyarız özel bulmayan ve söylemek isteyen arkadaşlarımızın kökenini ve geleneklerini öğrenmek istiyorum unuttuğum mezhep, köken ve inançlar için şimdiden özür dilerim.
Etnik kökeniniz nedir gelenekleriniz, görenekleriniz ?
Bugün en büyük Kürt nüfusu Türkiye'de bulunurken 11-15 milyon kişi,18]İran, Irak ve Suriye'de de kayda değer Kürt nüfusları bulunmaktadır. Gerek bölgedeki siyasi ve sosyal karmaşa ve sorunlar gerekse diğer sebepler dolayısıyla, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında oluşan göçlerle Batı Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika ve Orta Asya gibi farklı coğrafî bölgelerde yerleşmiş bir Kürt diasporası da mevcuttur.[17] Kürt kültürü yüzyıllarca süren etkileşimin de sonucuyla diğer Orta Doğu kültürleriyle çeşitli benzerlikler barındırırken, Kürt dinî inancı oldukça senkretik bir biçimde gelişmiştir.[19] Bugün Kürtlerin çoğunluğu Şafii mezhebine bağlı Sünni Müslümanken, birçok farklı din ve inancın da mensuplarına rastlanır. Bunlara ek olarak Ezidilik ve Ehl-i Hakk gibi Kürtler arasında ortaya çıkan ve Kürt kültür ve dinî anlayışıyla karakterize çeşitli dinî mezhep, akım ve inançlar da mevcuttur.

Alevîlik (Arapça: عَلَوِیُّون‎) ya da Anadolu Alevîliği; Türkiye’de Sünnîlik’ten sonra en fazla mensûba sahip olan İslâmî bir i'tikadî mezheptir. Bu mezhebin mensûpları Alevîler olarak adlandırılır. Alevîlik’te, Muhammed’in son peygamber olduğu, Ali’nin ise Velî’liği (İmâmlığı) esastır. Sünnîlik’teki Allah-Muhammed-Dört Büyük Halife sıralamasından farklı olarak, Onikicilik i'tikadının da temelini teşkil eden Hâkk-Muhammed-Ali sıralamasını, Ehl-i Beyt ve On İki İmâm sevgisini esas alan inançtır.

Araplar (Arapça: عرب‎), 400 milyonluk tahmini nüfusu ile Orta Doğu'nun en kalabalık halkıdır. Akdeniz'in güneyinde Afrika'da Büyük Sahra ve Sudan'a, doğusunda Irak'a ve Arap Yarımadası'na kadar uzanan bir coğrafyada yaşarlar. Nüfusunun büyük kısmı Araplardan oluşan ve Arapça konuşulan ülkeler Arap ülkeleri olarak adlandırılır. Bu ülkelerde, Arapçanın dışında Kuzey Afrika'da Berberice, Irak'ta, Suriye'de Kürtçe ve Türkçe, Güney Arabistan'da ise çeşitli yerel diller konuşulur. Türkiye'de Adana, Mersin, Hatay, Urfa, Mardin, Siirt ve bazı Güneydoğu Anadolu illerinde yaşarlar. Muş'ta da Arap nüfus mevcuttur. Mevcut Arap Birliği başkanı El-Nuri Bin Abdullah'dır.

Sünnilik ya da Ehl-i Sünnet (Arapça: أهل السنة والجماعة, Ehl'es Sunne vel-Cemaa), İslam dininin sünnet doktrinine dayalı, günümüzde Dünya üzerindeki iki büyük kolundan biri (diğeri Şiîlik) ve % 83'lük bir oran ile en büyük mensubunun bulunduğu mezhepler grubudur. Zaman zaman Sünni İslam veya Sünni mezhebi ifadesi de kullanılır. Sünni ekol kendi içerisinde günümüzde yaşayan iki inanç mezhebi, dört fıkıh mezhebini içermektedir.

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Sen beni biliyon kanka. Arap Alevisiyim ben. Alevilik hakkında atılan iftiralardan ve ön yargılardan bıktığımı da dile getirmek isterim.

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 4

• Pomak göçmeniyim

0|1
    0|0
  • Alevi Türkmen

0|2
    0|0
  • Kürdüm bn

0|0
    0|1
  • çeçenim çeçenistanlıyım şeyh şamil in torunlarıyız net.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Türkiyede tam 18m Kürt vardir. Kürt olup Alevi ile evlenen Türk ile evlenen vs oralara şimdlik girmiyorum.

+ 2 milyondan fazla kürt Yurt dişinda yaşamaktadir.

kurmanci dilini konusan kürtler Hanefi mezhepindendir.
    özellikle iran Kermanşah da şii kürtler bulunmaktadır.
    sünniside vardir. Aleviside yani kürtler bile kendi içinde bölünmüştür.
    Tek dil ailesi kurmanci zazaki ve soranidir. türkiyede bulunan genelde kurmanci ve zazakidir.
    Kurmanci-Latin
    Sorani Arap-Fars-Alfabesi
    birde kiril alfabesi vardir.
    ki bunlardan haric güney kürtçe , talisce zazaca vs aslında aynı dil birdn cok aileye bölgesine göre degiştirilmiştir. bagız kelimeleri bir birlerine benzer neyse.

0|1
    0|0
  • I'm kurd

0|1
    0|1
  • Avşar Türküyüm...

0|0
    0|0
  • zazaki lehçesi konuşan kürt

0|0
    0|1
    • zazaki lehçesi hiç duymadım normal kürtçeden farklımı

• türkiyede iki kürt lehçesi vardır kurmanci ve zazaki lehçeleri annem türk bu arada

• tm anladım eyv

Yükleniyor...