Sürrealist sanatçıları nasıl buluyorsunuz? Sürrealizm akımı hakkında neler biliyorsunuz?

En sevdiğiniz sürrealist filmler hangileridir?Sürrealist bir ressam olan Salvador Dali'nin Destina isimli bir kısa filmi olduğunu biliyor muydunuz ?

0|0
9|24

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 23

• sürrealizm : herkesin bildiği gerçeküstücülük.ama bu gerçek dışı anlamında değildir.gerçeğin bilinçte bıraktığı yansımadır.

sürrealizm bir protestodur,karşı çıkıştır,devrimdir.sanat gibi bir insani değerin birilerinin beğenisi tekeline göre yaratılamayacğı inancıyla doğmuştur.

savaşlara karşı çıkmış, insanları gerçek denilen ama esasında barbarlığın vahşetin kaos un içinde bir nefes aldırmaya çalışmıştır.

ancak sürrealizm denilen şey bir bilinç yansıması ve mantık kurallarını tanımaması hasebiyle bu türde verilmiş eserleri anlamak tanımlamak zordur.çünkü aşırı imge kullanılır.

yani insanlara nefes aldırmak için doğmuş bi akımın üretimini halkın kolay anlayamaması olumsuz bi durum.esasında sanattan anlamak başlıca bi yetenektir ya neyse.

ama bir de şu var,mesela düş sokağı sakinleri şarkıları gibi.sürreal ama senin o şarkılara anlam yükleyebilmen için imkan verilmiş yani rengi göstermiş adamlar.tam tadında.

bir kuş ölür yele,masallarım biter...

burdaki kuşa yele ve masala istediğin kılıfı giydirebilrisin.ölen kuş aşkın olabilir veda ettiğin bi hayat parçaşı olabilir,masal biter defter kapanır..

fakat dali nin zürafa bacaklı fillerini anlamak zordur :)

hani ışınlanma , uçan araçlar falan tamam da.ince bacaklı filler...nası kabuslar yaşamış bu adam demeden edemiyo insan :)

espri bi yana safiyane bi mantık insanı olarak,nacizane yazılarımda mantık tutarlığına özen gösteririm ama sürrealizme büyük saygım vardır.ben birleştirmeyi tercih ederim.yani imge koy ama o imgenin de ucunu göster,ki vatandaş beyin fırtınası yaşasın.yaz çiz anlat ;imge koy anlaşılmamak için değil anlatabilmek için.

anlatabilmek için

1|0
    0|1
    • Atın suçu halka, ''mis gibi akım ama halk anlamıyor azizim ne yapalım!'' diyin ohh tabi tabi. Neymiş efendim ''öyle herkes anlayamazmış!'' bak bak bak dersin belki evrenin denklemini çözdüler de biz anlamadık nankörlük edivermişiz. Futbolu kırk çerçeveye sokma çabasıyla bir kamyon çerçeveyi alıp sürrealizm süslemesi yapmak aynı mesele. He tamam siz mutlu olun da bari alttan alttan sevmeyeni lüzumsuz göreni bir zahmet ''anlama eksikliği olan,kaos sevdalısı vs.'' gibi göstermeyin he mi?

• Lüzumsuzluk örneğidir benim için. Sürrealizm için günde üç doz Sami Abi tedavi edici olabilir.

link

link

link

link

link

link

0|0
    0|0
  • güzel buluyoruz sanatın her alanını yaşatalım.

ülkede zihinsel yönde sürreal bir akım var sanatsal olarak tutturamasakda.

1|0
    0|0
  • bence müthişler. hayal gücünü doruk noktalarda yaşarlar. destina da çok güzel bir kısa film. dali'nin sergisi çok hoşuma gitmişti. ayrıca blue velvet de klasik çok güzel bir filmdir :)

1|0
    0|0
  • resimde sürrealizmi severim.. daha fazla düşündürür bana.. ben de resme baktığımda genel olarak düşüncelere dalıp kaybolmayı seviyorum.. sürrealizm beni çekiyor haliyle de.. salvador dalinin hayatını falan filanını da bilirim gerçekten de hafif kaçık biridir aşklarıyla filan da bir gariptir.. film çekimiyle ilgili bişi hatırlıyor gibiyim ama sen söylemeseydin aklıma gelmezdi..

0|0
    0|0
  • sürrealizm tamamıyla bana hitap etmeyen bir akım. sürrealist sanatçılara saygı duyarım ama beni hiç ırgalamıyor...

0|1
    0|0
  • Ben balık burcuyum Hayalcilik ve gerçeküstü düşünceler burcumun özelliği...yaşadığımız hayattan kopup kendi ütopyamızı düşünmek zihnimizle ve düşüncelerimizle orda vakit geçirmek insana haz verir

1|0
    0|0
  • Filmler değil ama sürreal tablolar ilgimi çekiyor. Dali, Magritte ve De Chirico özellikle sevdiklerim.

2|0
    0|0
  • fazla ilgimi çekmiyolar

0|1
    0|0
  • Akımını bilmem ama sürrealist resimleri seviyorum.

1|0
    0|0
  • biz biliyoruz da sen bilmiyorsun galiba?

0|0
    1|0
  • Epik tarzda ki sanatları hep sevmişimdir. Fantastik ve bilim kurguda öyle. Sürrealizmi kısmen bildiğim için sadece sevdiğimi söylemekle yetiniyorum.

0|0
    0|1
  • sürealst sanatcı olarak hüseyin kagıtı basarılı buluyorum yourube tıklanma oranlarında rihannaya yaklaştı :)

0|0
    0|0
  • saçma sapan bişey :D

0|0
    0|0
  • ne biliyorsunuz demişsin sadece salvador dali adını biliyorum onuda gazeteden öğrenmiştim :D

0|0
    0|0
  • şu saçma sapan akımlar içersinde işe yarar mantığa oturur bi kaç tanesinden biridir bence

0|1
    0|0
  • çok fikir sahibi değilim o konuda

0|1
    0|0
  • o kadar kültürlü değilim oha

1|0
    0|0
  • şıkları verseydin bari işimiz daha kolay olacaktı :))

0|0
    0|0
  • edebiyattan aklıma gelen bi salvador dali var :D başkada bişey bilmiyorum

0|0
    0|0
  • sürrealizm bilimsellikten uzaklaşmadan aklına gelen sözcükleri aynı cümle içerisinde kullanarak entellektüel gözükme gayesinde olan rönesans sonrası orta avrupada ilk olarak karşımıza çıkan ve koyunların midesinin örf adet gelenek görenek ve hatta işkemde adlı bölümünde saklanan ne olduğunu henüz anlayamadığımız anlasak da anlarken anlamsızlaşan hakikatlar ordusunun sanal metaforlarının zihnimizde oluşturduğu anlatım bozukluğudur.

0|0
    0|1
  • hangi alanda ?

0|0
    0|0
  • resim tarzım surreal

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 9

• blmyrdm öğrenmş oldm bu adamın resmleri çk gsl link linkteki resme ise bayılıyorum

1|0
    0|0
  • Sürrealizm akımını zaten ilk Salvador Dali ile tanımıştım ortaokuldayken, onun bir tablosunu çizmiştik. sonrasında devamı geldi. Freud’un teorilerini de etkileyici buluyorum.

1|0
    0|1
  • hayır bilmiyorum ama kayıp otoban güzel filmdir bu akımın temsili olarak

1|0
    0|0
    • o filmi tam anlayamadım ben

• benimde çok takip ettiğim bir akım değil muhtemelen bi bu filmi izlemişimdir ama güzel oldugunu düşünüyorum

• Aslında ilgimi oldukça çekiyor. Sürealist resimler yapmaya başlayacağım sanırım. Kabuslarımı veyahut rüyalarımı tabloya yansıtmak harika olurdu.

1|0
    0|0
  • Epey bilgim var.Severim bu akımı.

0|0
    0|0
  • sürreal hayatlar yaşamadığımız sürece anlamı yok.

1|0
    0|1
  • GSF öğrencisiyim, bu konuda bilgim var ben sevmiyorum bu akımı. Realist seviyorum, daha akademik, ruslarınki gibi. Rembrand tarzı falan

0|1
    0|0
  • film olarak değilde resimde sürrealizmi severim.sürrealist ressamlardan Giuseppe Arcimboldo 'yu severim.

0|0
    0|0
  • resim dersinde sürrealizm konusunu almıştım daliden çalışmıştım bence çok iyi ama anlamak zor

0|0
    0|1
    • Anlayacak pek bir şey yok. Adamın kendi içindeki kaosu, bir şeyi bir yerlere yerleştirme çabasından çıkan anlamsızlığı anlasan ne olur anlamasan ne olur arkadaş? Zaten ıvıdı zıvıdı bir şeyler ne zaman ''ıvıdı zıvıdı bu resmen'' desen hemen şu gelir ''hmm anlaması çok zor, zaten sizden anlamanızı beklemedim'' la yörü git! Dersin belki kendisi çok anladı kendi yaptığını. Bazı şeyler vardır sadece ''he de geç'' kıvamındadır. Değerinden fazla değer bindirilmeye çalışılan bir şey varsa kaç oradan.

Yükleniyor...