Kafka eserlerinin yakılmasını istediği halde Max Brod yayınlamıştı. Sizce bu doğru bir karar mıydı?

Kafka eserlerinin yakılmasını istediği halde Max Brod yayınlamıştı.Sizce bu doğru bir karar mıydı?

Franz Kafka ne kendi eserlerine ne de yazarlığına güveniyordu; bu güvensizlik öyle boyutlara ulaşmıştı ki; en yakın arkadaşı ve vasiyetini bıraktığı Max Brod’a yayımlamadığı eserlerini (bunlara bütün romanları da dahildir) yakıp yok etmesini vasiyet etmiştir.

Fakat Brod, Kafka’nın vasiyetine rağmen, Kafka’nın birçok eserini ölümünden sonra yayımladı.

Kardeşimle bu konu hakkında tartışıyoruz. Edebiyatta önemli yeri olan bu yazarın eserlerinin topluma kazandırılmasını ben doğru buluyorum. Kardeşimse arkadaşı vasiyete uymalıydı ne olursa olsun diyor. Siz ne düşünüyorsunuz size de sorayım dedim :D

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Etik olarak belki yanlış olabilir ama eserlerin halka açılması elbet ki güzel bir şeydir -Genel bir yorum yaptım. Yazarı ve eserlerini bilmiyorum-

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• mantıksız. yazmak zahmetli bir iştir oldukça emek ister, kalemine güvenmeyen biri bunu yapmakla uğraşmazdı. ayrıca yaptığınız bir şeyi beğenmiyorsanız kendiniz de yok edebilirsiniz, bir kitap yazsam ve hiç beğenmesem başkasına vasiyet etmek yerine kendim yakardım :/

0|0
    0|0
    • ölürken belki de o güce sahip değildi veya emeklerine kendisi kıyamıyordu

• ben öyle düşünmüyorum

• hayvan öyküleri berbat kitaptı en azından onu yaksaydı bari zamanımı çaldı /:

• bence ii ki yayımlamış hiç deilse edebiyatçılar yararlanmış öldükten sonra bir işe yaramış

0|0
    0|0
  • kafka da yemesin şimdi bizi :) öyle ayak yapmıştır sadece ağırdan satmak istemiştir kendisini istemem yan cebime koy hesabı. eserlerinin bikaçını okudum sağlam eserlerdir iyi ki de yayımlamış

0|0
    0|0
  • yakılmasını istemesi güvensizliktense doğru karar başka sebep varsa yanlış

0|0
    0|0
  • ne sebeb varmış

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• edebi değeri yüksek şeylerdi yakılsa ziyan olacaktı ama bir yandan da adam yakılmasını istemiş nerden tutsan elinde kalıyor.

0|0
    0|0
  • Kafka kendi eserlerini arkadaşlarına okurken hep gülüyordu bence, çünkü o yaşadığı zaman süresince bürokrasinin iyi olduğunu biliyordu, sanırım kendi ironik şakalarına gülüyordur hala..

0|0
    0|0
Yükleniyor...