Şimdiye kadar hiç namaz kılmamış biri... ?

şimdiye kadar hiç namaz kılmamış biri borçlarını nasıl öder, bu borç nasıl hesaplanır?

vee

öğle namazını kılamıyorsa ne zaman nasıl kılar?

herkese teşekkür ettim :)

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Her vakt-in farzını kılmak şartıyla hesaplama mümkün.

1|0
    0|0
    • yıl gün hesabı nasıl olacak peki doğduğum günden başlamayacağım herhalde

• Genellikle erkek çocukları 12-15, kız çocukları ise 9-15 yaşlan arasında erginlik çağına girerler. :)

• Öğlen namazını ikindi ezanina kadar kilabilirsin.
      Kılma imkanı yoksa, kaza namazı kilarsin.
      Istediğin vakitte.

En İyi Kız Görüşü

• Tövbe edip bir kelimei şahadet getir mesela sonra başla allah affedici

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Affedici Allah'ın adıyla. Selam olsun. Namaza başlamanız çok güzel.

İzninizle Muhsin Kıraati'nin "En İyi Dost; Namaz" adlı küçük kitapçığını tavsiye ediyorum. Çünkü namazın şeklinden ziyade mana ve ruhunu anlatan kısa bir kitapçık. Namaza daha da aşık olmanızda faydalı olabilir. Mutlaka okuyun. İnternette mevcuttur. 1-2 saatinizi almaz.

Öğlen namazı sorunuza gelince, mezhebim Caferilikte öğlen ve ikindi namazları ortak vakite sahiptir. Yani, ilk önce öğlen sonra ikindi namazını kılmak gerekir ancak bu iki namazın vakti güneş tem tepedeyken başlar ve günbatımına kadar sürer. İkisini ayrı ayrı (arada bir süre bırakarak) kılmak daha sevaptır ancak belirli sebeplerle bu iki namaz ard arda kılınabilir. Yani öğlen ve ikindi namazlarını güneş batmadan herhangi bir vakitte art arda kılabilirsiniz. Ancak ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Aynı şey (ki buna namazları cem etme, birleştirme denir) akşam ve yatsı namazları için de geçerlidir. Bu cevaz (izin) sünni kaynaklarda da geçer ancak çoğu kimse bunu saklar. Halbuki İslamın sunduğu bu kolaylık gizlenilmemelidir. İşte gizlenmemesi gereken o hadislerden bazıları:

0|0
    0|0
    • Müslim kendi hadis kitabının 1147 numaralı hadisinde İbn-i Abbas’tan naklen diyor ki: "Hz. Resulullah (s. a. a) Medine’de bir yağmur veya korku söz konusu olmaksızın, öğleyle ikindiyi ve akşamla yatsıyı birlikte kılardı. Ravi diyor; ben İbn-i Abbas’a "Neden böyle yapardı?" dedim. İbn- i Abbas: "Ümmetine zorluk çıkarmasın diye" cevabını verdi. Ayrıca bu hususta bakınız: Sahih-i Buhari 529 ve 1103 numaralı hadisleri, Sahih-i Nesai 585 ve 599 numaralı hadisleri, Sünen-i Ebu Davud 1027 numaralı hadisi, Müsned-i Ahmet bin Hanbel 1818, 1825, 3336, 2451, 2056, 3094, 2152, 3233 ve 3288 numaralı hadisleri.

Ahmet bin Hanbel el-Müsned adlı hadis kitabının 1828 numaralı hadisinde İbn-i Abbas’tan naklen diyor ki: "Resulullah (s. a. a) Medine’de oturup seferi olmadığı halde yedi rekatı (akşam ve yatsı namazı) ve sekiz rekatı (öğlen ve ikindi namazı) birlikte kıldı"

• İmam Malik de el-Muvatta adlı hadis kitabının 300 numaralı hadisinde İbn-i Abbas’tan naklen diyor ki: "Hz. Resulullah (s. a. a) bir korku ve sefer durumu olmaksızın öğleyle ikindiyi ve akşamla yatsıyı birlikte kıldı." Ayrıca bakınız; Sahih-i Buhari hadis no: 510, Sahih-i Müslim hadis no: 1146, 1153, Sahih-i Tirmizi hadis no: 172, Sahih-i Nesai hadis no: 597, 598, Sünen-i Ebu Davud hadis no: 1024, 1025, Müsned-i Ahmet hadis no: 2426

• Bunlar gibi hadisler çoktur. Görülüyor ki öğlen ve ikindi namazlarını bir sebep olmaksızın bile birleştirebilirsiniz. Yalnız bilmelidir ki; buradaki birleştirmekten kasıt: iki namaz vaktinin herhangi bir döneminde bu namazları ard arda kılmak demektir. Yani sizin durumunuzda, öğlen ve ikindi namazlarını güneş batmadan önce herhangi bir vakitte ard arda kılmaktır. Allah kabul etsin ve şevkinizi artırsın inşallah. Selam ve dua ile.

• Sen bir başlada en azindan borcundan düşer Allah tevbe edenin tevbesini kabul eder belli olmaz geçmiş borclarinda siler öğle namazini kilamiyorsa ikindi namazindan ya da akşam namazindan sonra sadece farzini kilar

1|0
    0|0
  • Yaşlanıncayamı bırakıyor

0|0
    0|0
  • Bende ileri ki zamanlarda dusunuyorum demis oldugunu mesela 40 yasimda 40 senelik borcumu odeyecem :)

0|0
    0|0
  • Beni takip edersen bunu biraz uzun konuşuruz

0|0
    0|0
  • Ticaret mi sandın bunu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...