Popüler kültür bir tür uyuşturucu mu?

Her gün saatlerimizi bilgisayar ve televizyon başında geçiriyoruz, moda, tatil , alışveriş , ilişkiler gibi birçok populer kültür öğesiyle beynimizi dolduruyoruz.

Sanki uyuşturulmuş insanlar gibi dolaşıyoruz.

Araştırmıyoruz, okumuyoruz, üretmiiyoruz !

siz ne dersiniz?

0|0
22|15

En İyi Erkek Görüşü

• Uyuşturucu değil bu. Uyuşturucudan yine kurtulabiliyorsun. Bu resmen kölelik.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 22

• aynen ya biz ilkokulda kütüphaneye giderdik kaç saat araştırırdık bulur saatlerce yazardık şimdi teknoloji var çocuklar da biz de okumuyoruz yazmıyoruz araştırmıyoruz

0|1
    0|0
  • Bu biraz da popüler kültürü nasıl tükettiğimizle alakalı aslında. Popüler kültürün özünü alıp posasını atmak yerine, tamamıyla yutuyor ve bunu hayatımıza da bir güzel yediriyoruz. Kültür endüstrisinin etkin olduğu ülkelere baktığımızda bunların çoğunlukla 3. Dünya ülkelerinden oluştuğunu görüyoruz. 3. Dünya ülkeleri genelde popüler kültürün tam da isteklerine hizmet eden ve beklentilerini karşılayan yerler. Bugün Türkiye'de binlerce fast food lokantası bulabilecekken ya da bir sürü yabancı isimlerle dolu tabelalar, bir İskandinav ülkesinde buna rastlamanız neredeyse imkansızdır. İzlanda'dan örnek vereyim. Kendisi balıkçılıkla geçinen bir ülke ve öğünlerinin genelini deniz ürünleri oluşturuyor. Bu ülkede belki de iki tane Mc Donalds'ı zor bulursunuz. Peki kayıpları ne? Hiçbir şey. Sadece popüler kültürün kendi kültürlerini eritmesine izin vermeyip, popüler kültürün özünden faydalanmayı bilen toplumlar bunlar.

0|1
    0|0
  • Günlük hayatta çok sorunumuz var belkı uyuşmak sitiyoruzdur.

Gerçekten istersek farklı amaçlar içinde kullanırız bu nalet olacası neti:)

Bilmedğimiz nice naneyi burada öğreniyoruz ya da en azından varlıgından haber oluyoruz.

1|0
    0|0
  • Uyuşturmasına izin vermezsen, uyuşturmaz.

Moda, aşk gibi şeyler umrumda değil. Fakat internette çok zaman geçiriyorum evet.

Fakat interneti film ve sözlükler için kullanıyorum gibi bir şey. Ayrıca her gün kitap okuyorum mutlaka. Üretmek için de çok erken zaten.

Yok yok uyuşturmuyor beni.

0|1
    1|0
  • Sistem bizi olmasını istediğimiz şeye dönüştürüyor, farkında olmasakta..

0|1
    0|0
  • Çok doğru söylüyorsun derim. Öyleyiz maalesef...

0|0
    0|0
  • evt kendimizi kaybedip bilgisayar televizyn derkn bütn günü öyle kaybediyoruz merak ettiklerimizi bile araştrmaya üşenip sosyal paylaşm sitelrnde modayla ilşkilerle vakit öldürüyoruz

0|1
    0|0
  • Evet katılıyorum buna...Daha bugün arkadaşlarla konuştuk bunu.Teknoloji ortaya çıktı insanlar bilgiden yoksunlar.O sevgili benim şu sevgili benim..Aaaa dün Bi' çocuk sevdi mi izledin mi? Ya şunla şu birlikteymiş gördün mü geçende magazin haberlerinde gördüm vs vs...Bugün bilgisayar sayesinde istediğimiz bilgiye ulaşırken neyi araştırıp doğru düzgün okuyoruz? Teknoloji yeteri kadar iyi kullanamıyoruz malasef ki o yüzden bazen teknolojinin olmadığı zamana gitmek istiyorum..Hatta ünlü filozofların zamanına atın beni:)

0|0
    0|0
  • ewet çünkü herşey o kadar basitleştiği için kimse birşeyi araştırmak istemiyor

0|0
    0|0
    • kimse mi araştırmak istemiyor yoksa sadece biz türkler mim bukadar tembeliz :)

• evt almanyada adamlar trende giderken bile okur :)

10 kişinin 9 u bişeyler okur 1 taneside etrafa bakınır.. o etrafa bakınanda kesin türktür :p

• ewet ben yurt dışında yaşamış biri olarak bunu çok iyi biliyorum adamlar otobüste gazetelerini açar okurlar yani bunlar annesinin karnında öğrenmediler öyle çok televizyon izlemezler çocuklarına belli saatte tv izletirler yani öyle ama biz napıyoruz yola çıkınca yanmış otlara baka baka gidiyoruz tvye kilitleniyoruz işte yani elin ürettiği teknolojiyi biz daha çok kullanıyoruz ..

• Haklısın. Daha ne denir ki.

0|1
    0|0
  • biz nasıl insanlarız dedim.

0|1
    0|0
  • ben asil bizden sonra gelecek olan nesile aciyorum.

bütün zamanlarini ya pc basinda oyun oynayarak yada annesiyle sacma salak diziler izleyerek geciriyorlar.

kurtlar vadisiyle büyüyen gencligin hali ortada ''sen bana nasil lan dersin'' diyerek sokak ortasinda adam öldürüyorlar (:

0|0
    0|0
  • zaman hırsızı hayatta bir efendi rolünde.Asosyalleşme aracı çocukluğu sömüren,insanları tembelleştiren bir kültür bu

0|0
    0|0
  • haklısın ınternet cogu seyı kolaylastırdı ınsanlar tembellestı bnde :(

1|0
    0|0
  • ta kendisi.

0|0
    0|0
  • Köleyim evet

0|0
    0|0
  • ben suçsuzum abi :D

0|0
    0|0
  • 5 yıldız verdim soruna. En tehlikeli uyuşturucu bu.

0|0
    0|0
  • aynen

0|0
    0|0
  • doğru söylüyorsun

0|0
    0|0
  • Dünyayı ben kurtarmayacağım. Hohoho.

0|1
    0|0
  • çünkü huyumuz 'abartmak' yahu. herşeyin bir sınırı var ama biz bu sınırları bazen aşıyoruz internet,tv vs. için de bu geçerli:) bir bakmışız gözlerimizin altı çökmüş bir halde hala bi 15 dkcık daha durayım,ay dur şuna da bakayım çabaları derken..bakmışız zaman akıp gitmiş. internetten ya da tvden faydalandığımız zaman dilimi de toplamda çok az .Bazen faydadan çok sağlığımıza zararıyla da dönebiliyor bu.

Arada olur öyle. ayarlamayı bilmek lazım:)

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• kesinlikle öyle hocam herkes aynı şeyi yapıyoruz.artık farklı bir şey bulmak cok zor.teknolojinin ve modanın para tuzaklarına düşmüşüz.

0|1
    0|0
  • Kanayan yaraya parmak bastın, ama bunu gelipte kızlarsoruyor gibi direk konuyla alakalı bir platformda yapınca bu konu mantara bağlar söyleyim:DDD

0|0
    0|0
  • Katılıyorum. Bu, insanların diğer insanlar ile yarışmasından kaynaklanıyor sanıyorum. Mesela her gün aynı kıyafeti giymenin bazıları tarafından abes görülmesi. Ya da gereksiz diğer konularda diğerlerine üstünlük sağlama çabası. Tatil deyince insanların aklına kum-güneş gelmesi de bundandır mesela. Çocuk der, ''baba bu sene de mi tatile gitmeyceğiz!'' gibilerinden. Aslında her şey cehaletten. Ana kaynak olan cehalet popülerliğe ilgiyi artırır. Popüler olan ne varsa sahip olmak isteyen halk da karnı zor doyar ve istediği şey verilince tatmin olur. Bu da bir arkadaşın dediği gibi köle olmanın kapitalist yoludur. Örneğin ben bir hizmetçi tutsam ve desem ki ayda 5bin vereceğim ayakkabılarım yalanarak temizlenecek, sinirlendiğim zaman sana tokat atacağım, azdığımda hemen döneceksin arkanı; 5bin lira için birçok kişi bunları yapmayı göze alabilir.

0|0
    0|0
  • sosyal medya berbat internet ile insanlar sanal hayatlar kuruyorlar. sanal arkadaslıklar, sanal ilişkiler hersey sanallastı, ilişkiler net uzerinde baslıyor ve bitiyor . insanları düşünmeyen, konuşmayan, sorgulamayan, analiz etmeyen birer prototip haline getirmek için özel olarak kurgulanan dizi kültürünün, toplumsal hafızamıza nasıl etki ettiğini görüyoruz.. Ekranlarımızı işgal eden ve beyinlerimizi belli bir dünyanın görüşüne ayarlamak için çaba gösteren dizilerin, beslendiği tek kaynak var reyting. reyting ugruna yapmıcakları bok yok.insanlar dizideki hayatı gercek sanıyor ve hayatlarını ona uyarlıyor gercek hayatta goremiemicegimiz tiplerin sex ilişkilerini bi şekilde normalmiş gibi uyarlayıp bizlere yutturuyolar.durum vahim. ama bunları yazarken bende 3 4 saatimi gunde nete harcıyorum :D

0|0
    0|0
  • evet derim kanka

0|1
    0|0
  • amerigan oyunu bunlar.

0|1
    0|1
  • Alanım teknoloji olduğu için bana pek uyuşturucu etkisi olmuyor. İstediğim saniye bilgisayardan nefret eder hale gelebiliyorum :) Ancak şöyle bir etrafıma baktığımda, tüm yaşantısı facebook'tan ibaret olan kişiler görüyorum. Yani insan kendini kontrol edebilmeli. Sonuçta bilgisayarlar hayatı kolaylaştırmak amacı ile kullanılmaya başlanmıştı şimdi hayatı tüketiyor.

0|0
    0|0
  • ya hata olduğunu düşündüğün şeyi yapma.. yapıyorsan da hata olarak görme...

0|0
    0|0
  • Aslında ayrı konular bu söylediklerinde yapılmalı,okuma ve araştırma gibi şeylerde yapılmalı,uyuşturucu olduğunu düşünmüyorum.

0|0
    0|0
    • meli malı olmuyor malesef

• O zaman internete girme ne işin var burada,böyle bir soru sorup sonra burada ne işin var.

Televizyonda seyretme,alışverişde yapma,gezmede,

eğer bunları yaparsan kendinle çelişirsin,sana uyuşmadan iyi yaşamlar benim hoşuma gidiyor uyuşmak dostum.Umarım anlamışsındır.

• Popüler kültür toplum tarafından, kitlleler tarafından üretilir ve aynı hızda tüketilir..Bazı olayları yada isimleri kült haline getirip idol yapan da biziz,yerin dibine sokan da...Uyuşturucudur,narkozdur oyalamadır...

0|0
    0|0
  • bu soru ve bu cevapta dahil olmak üzere evet diyorum

0|0
    0|0
  • aynen öyle:)

0|0
    0|0
  • kullanmasını bilmedikten sonra sana evliyalık verilse nafile... değil mi?

0|0
    0|0
  • Bu şekilde bazı insanların kuklası olmuyorum.

0|0
    0|0
Yükleniyor...