Okuyan bir millet miyiz ? Okumasını bilen bir millet miyiz?

Diğer bir deyişle; gece izlediğim bir programda saygın bir tarihçinin sözleri beynimde yankılanmaya sebep oldu. Durdum oracıkta ve düşündüm haklıydı galiba.. Tarihi bile Tv kanallarından öğrenen bir millet olarak sonumuz yakın mesafe gibi geldi...

Güncellemeler:
daha sorunun mantığını anlamayan arkadaşların olması üzücü... allahın sırf bu insanları şaka olsun diye yarattığına inanmaya başlıyorum... Umarım bu zihniyet evlenip dünyaya mayoz bölünme ile başka şakalar göstermezler..

0|0
9|13

En İyi Erkek Görüşü

• Soruya acayip yazasım geldi.

Türk toplumu dinleyici, büyüklerinin dediklerine göre hareket eden bir toplum. İlim irfan bile iş bölümü yapılarak geldi bugünlere kadar. Ailenin en efendi çocuğu -argo tabirle eli iş tutamayacak olan- okumaya gönderilir. Diğerleri eve katkıda bulunmak için çalışır. Alimlere inanılmaz derecede bir güven duyulduğu için kendi kendisinin öğrenmesi gereken bir şey yok. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyleyenler var ve bu onlar için yeterli. Hatta onların dediklerine aykırı düşünenler dışlanır. Hani bazı yobaz kesim okumamayı "Bir günde alfabemiz değişti ulan, tabi cahil kalırız." triplerine girerek savunur ama ondan öncesi de belli.

Günümüz gençlerine bakarsak eskiye nazaran yine de çok okuyor. Yeterli mi, değil. Lakin bir anda okuma oranı fırlayacak değil elbette.

Okumayı bilmeye gelince yine eski alışkanlıklar yüzünden birçok insanın okusa da aslında dinlemekle aynı şeyi yaptığı belli. Tek kitaplı insan dediğimiz tipler. Karşıt düşünceyle alakası yoktur bunlar. Onları okumak vakit kaybı, şeytana hizmettir vs.

Daha da yazasım var ama yetsin bu kadar. Hadi baş baş.

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 9

• Okumayı seviyorum,tarih okumayı ayrıca seviyorum.

0|3
    0|0
  • Kendi adıma söyleyeyim evet kitap okuyorum ...

0|2
    0|0
  • Herşeyi okumayı sevmiyorum ama okumayı seviyorum :)

0|2
    0|0
  • Ailemde sadece ben kitap okurum ordan hesap et artık.

0|2
    0|0
  • Kitaplığı odanın bir köşesin de aksesuar olarak bekleten bir milletiz.

0|1
    1|1
  • okumad a sonuncuyuz.

0|1
    0|1
  • okumayı değilde , dinlemeyi bilenden dinlemeyi seven toplumuz..

0|0
    0|0
  • Ohom daha soru detayi okumayanlar bir suru uye var. O kadar basit bi seyi okumayandan tarih kitabi. Ya da herhangi bir tarzi okumasini beklememek lazim.

1|1
    1|1
  • Soru detaylarini bile okumuyorum.

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Okumayı değil de yazmayı ve resim-video gibi görsel simgeleri seviyorlar. Fotoğraf paylaşım siteleri ve bloglar twitter'lar çok ilgi çekiyor.

Bir şey "kısa" olmadıkça pek okunmuyor, özellikle 90 sonrası nesil her şeyi "fast-food" gibi görüyor, onlara göre her şey hızlı tüketilmeli, hızlı sindirilmeli ve hızlı atılmalı... Hızlıca bloglar yazılmalı, yazılar hızlıca kabataslak okunmalı, hızlıca içilmeli, hızlıca aşk olmalı, tempo tempo... Bu kadar tempoya hiçbir şey dayanmaz, tam bir tüketim kültürü anasını satayım

0|1
    0|0
  • Geçtiğimiz günlerde bir haberde bu konu ile ilgili yapılan bir araştırma sonucuna göre ülkemizde kitap okuma oranı 10000 de 1 imiş. Ben bu sonuçlara inanıyorum.

0|1
    0|0
  • ''Aselsanda Dünyanın çözülemez dediği yazılımları çözdük.Bunların içinde Abd'inin F16 geri bildirim yazılım var.'FAkat o yazılımları çözen mühendislerin hepsi 1 ay içinde İntiar süsü verilerek suikaste uğradılar.BİZ Türkler okursak dünya süper güçlerine hoşuna gitmeyen şeyler yapıyoruz.'' Bunu Aselsanda staj yapan bir arkadaşım demin bana bunu okuduktan sonra böyle söyledi.:)

0|1
    0|0
  • Ben cok okudum ama milleten aldigim cevap hep ayni

Ne okuyon lenn sanki alim olcann

Baska soze ne gerek var... Demii ama

0|1
    0|0
  • Bol bol izle >>> link

0|1
    0|0
  • Son birkaç haftadır gevşetsem de okurum.

0|2
    0|0
  • herdurumdaa artik iyilesiyoruzz

0|2
    0|0
    • hahah :)) valla günün ilk içten kahkaasını şimdi attımmm keşke hazırlıklı olsaydım kocaman bir resim yapar meydanlara asardım bu kareyi..

• nesin olum sen solcumusunda batiyorr bu dediklerim ?

• yani soruyu nerenle okudun bilmiyorum dostum, hatta ileri gidicem ailen neresiyle büyüktüp bu yaşa getirmişse...

• Kör millet okuyabilir mi hacı ya! Önce gözlere bi operasyon yapmak lazım.

0|1
    0|1
  • okuyan ada var okumayanda ağzı olan konuşan bir milletiz

0|1
    0|0
  • Hee çok şey biliyon sen demi? Afferin plaket falan mı göndersek sana acaba :@

0|0
    0|0
  • daha çok internet kullanan bir milletiz valla

0|0
    0|0
  • okumayı sevmıyorum ama bu yazmayı sevmedıgım anlamına gelmıyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...