`Gökte ay ondört` ne demek?

Sorum biraz saçma olabilir ama, sezen aksunun `adı bende saklı` adlı parçasını dinliyorum şu an, ve içinde `gökte ay ondört, ben dolunay` diyor.. nedemek o? hilal mi demek acaba?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• sezen aksu orda kinaye yapmıştır.bahsettiğin dizede gökteki ayı, ayın ilk evresi olarak ifade etmiş. yani ayın hilal şeklinde ve en parlak olduğu evreyi ifade ederek dinleyicinin zihninde, aşktaki en tatlı zaman dilimi olan, aşkın ilk zamanlarını yaşanılan heyecanı ve hevesi belirtmek istemiştirkendisini ise dolunaya benzeterek hem ay gibi güzel olduğunu araya sıkıştırmış, hemde ayın astronomik evrelerinden sonuncusu olan dolunayla;aşk dünyasında artık olgunluk ve hatta yok olmaya dönük aşamada olduğuna dikkat çekmiş ve aşkın özlem acı yönünü yaşadığını ifade etmiştir.

Erkekler Ne Diyor 6

• Dolunaydır. Hilalden dolunaya ve tekrar dolunaydan hilale dönmesi 1 ay sürer, adı üstünde 1 ay. yarısında dolunay olur.

• ayın 14 ü dolunaymış, gogle amcam söyledi şimdi :ı

• sallamamısım o zaman demı gıcık

• way be bende bilmiyodum:)))

• eğer hava muhalefeti yoksa ayın ondört onbeşi dolunay halidir...ayrıca sezeni ciddiye almam ben,şarkılarıda ciddiyetten uzak...

• 14 ve 15 ayın tam dolunay halidir

• Bölünür sancıyla uykularSığınak değil en kuytularGökte ay öndört ben dolunaySon hatıramı sinene sarBu kadarına razıyım yar Yani diyorki ay en güzel ve en parlak döneminde bende dolunayım diyor.

• sevgililer gününü kasdetti belki?

Kızlar Ne Diyor 1

• Ayın 14 ü gökteki ayın en güzel olduğu dönemdir diye bılıyorum

• iyi salladın haaa :))

• Öncekileri Göster
    • adam dolunay gibi topsun demiş, bi öyle bi böylesin demiş, sizde hiçbişeyden anlamıyonuz haa :)))

• hahahah:D

Yükleniyor...