Düzgün türkçe kullanmak için cümlenin neresinde 'ama' koymalıyız?

cümlenin başında ama koysak nasıl olur, yoksa sonunda mı daha koymak daha doğru veya yüklemden önce mi konmalı?
dilbilgisi kurallarına tamamen hakim biri varsa bu konuda aydınlatabilir mi?
türkçeyi yozlaştırmadan doğru kullanabilmek için cümlenin neresinde ama koymalıyız?

0|0
3|9

En İyi Kız Görüşü

• Ama bir bağlaçtır, bu yüzden iki cümlenin arasında kullanılır.

0|0
    0|0
    • peki bu mantığa göre iki kelime arasında ama konmaz mı?

• Ama bugün ben sinemaya gitmek istiyorum. :p

• EİG için teşekkürler :)

En İyi Erkek Görüşü

• Virgulleri dogru yerde kullanırsak eger "ama" fiilini de cumlenin her yerine oturtabiliriz. Asagidaki ornek cumledeki gibi... Bakınız

Ama'sya civarında kapl'ama yapan yer vardır ama bu saatte zor bulunur hiç gid'ama'm.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Ama aslında olumsuzluk getiren bir kelimedir. İki cümlenin ortasında kullanılır.
    Örnek:

Bu gün gelecektim ama yağmur yağdı gelemedim.

0|1
    0|0
  • Sence?

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 8

• "ama" koymanın düzgün türklçe ile bir alaksı yokki nasıl bir cümle kurduğuna bağlı cümleye gör yer değiştirir

0|0
    0|0
  • başına tam ortasına veya sonuna

0|0
    0|0
  • Cümleye göre değişir :/

0|0
    0|0
  • Baglanilan cumle ve ya kelimelerin arasina konmali ama baglaci

1|0
    0|0
  • Farketmez ki. cumlenin butunlugunu bozmadan ama yi basa ya da sona koymak yanlis olmaz.

0|0
    0|0
  • Ama bu hesap burada bitmez

0|0
    0|0
  • Cümle arasında kullanılmalı bence

0|0
    0|0
  • bir konu hakında olumlu ya da olumsuz görüş belırtikten sonra en gercekçi dogrunun hangısı oldugunu söylemek için kulanılır yani bir cumlenın bitiminde dıyer cumlenınde başlangıcında kulanılır. öğrenek:senın bu yorumu tek okuyup eig vermen iyi bişey (ama) bütün yorumları okuyup eig vermen daha dogru bişey :)

0|0
    0|0
    • normalde her cümle potansiyel eig ancak prensip meselesi olduğundan istendiği an şans sıfır oluyor...

• :D yahu örnek verdim ben eig ver demıyorum vermenıde istemıyorum birde örnek demişim cümlenun başında

• öğrenek demişsin:)))

Yükleniyor...