En ucuz seyahat "KİTAP OKUMAK" olabilir mi?

En ucuz seyahat

Yunanlılar kendi medeniyetleri içerisinde ve yaşadıkları zaman diliminde, okuma ve yazmaya en fazla önem veren milletlerin başında geliyordu. Dönemin Yunanlı şair, filozof ve âlimlerinin verdiği eserler, onların kendi dönemlerinde okuma ve yazma ile ne kadar içli dışlı olduklarını bize gösteriyor. Örneğin Yunanlılar, ilk öğretmen olarak kabul ettikleri Aristo’nun öğrencisi olan Büyük İskender zamanında Hindistan’dan Mısıra kadar olan çok geniş bir bölgeyi ele geçirmişlerdi.
Aslında Yunanlıların medeniyetini ele alana kadar, kendi medeniyetimize bir göz attığımızda, Müslümanların da kendi zaman dilimlerini içine alan dünyaya nasıl hükmettiklerini, “oku” emrinden yola çıkarak kendi çağlarının en fazla okuyan, ilimle ve yazmayla en sıkı ilişkisi olan milletler arasında yer aldıklarını görebiliriz.

Ünlü tarih felsefecisi Arnold Joseph Toynbee şunu ifade etmektedir.
“Şüphesiz basılı eserleri okuyanların oranının yüksekliği, dünya ülkelerini, geri kalmış, gelişmekte ve gelişmiş olarak sınıflamak için medeni bir ölçüdür”

İçinde yaşadığımız çağa şöyle bir göz attığımızda, dünyanın bütün nimetlerinden eksiksiz bir şekilde istifade edenlerin, lütuf ve kereme sahip olanların okumayla sıkı ilişkisi olan milletler olduğunu görüyoruz.
Bunun için en isabetli örneklerin başında Japonya geliyor. Japonya’da on dokuzuncu yüzyıldan bu yana okuryazar olmayanların oranı neredeyse sıfır seviyelerine kadar gerilemiştir. Japon insanı için kitap çok ayrı bir yere sahiptir. Bunun yanında kitap okumanın faydalarını fazlasıyla anlamış olmalılar ki, hemen hemen boş kaldıkları her yerde ellerine bir kitap alarak okumaya koyulurlar. Amerika Birleşik Devletlerinde bir yılda basılan eser sayısının neredeyse iki misli eser Japonya’da basılmaktadır.
İnsanın kendisinden daha fazla okumuş birinin yanında küçüklük hissettiği bilinen bir durumdur. Allah’ın kanunu da bu yöndedir.

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer: 9)

Evet, çok okuyan çok şey elde eder. İnsanı insan yapan tek şey, yalnızca doğmadan önce onun gen haritasına yüklenen özellikler değildir. Aynı zamanda doğumdan sonra ona eklenen kültürel, sosyal ve çevresel özellikler de insanı insan yapan temel taşlardandır. Okunan bir kitap ile kendinizi eserde anlatılan dönemin içinde, dönemin insanlarıyla bir arada bulursunuz. Bu da size, artık bizzat gidip görme şansınızın olmadığı yerleri, zamanları, kişileri güvenilir bir kaynaktan öğrenme şansı sunar.
Kitap okumanın faydası bireyden genele doğru uzanan bir çizgi ile ifade edilebilir. Kendisini yetiştirmiş, okumakla arasını iyi tutan bir insan önce kendisini, daha sonra içinde bulunduğu çevreyi etkiler. Eğer bana inanmıyorsanız, kitap okumanın faydalarını kendi üzerinizde görmek için bir deneme yapın. Klasiklerden sayılan herhangi bir eseri alıp, yazılan eserin döneminde bir gezintiye çıkın. Ne dersiniz, kaybedecek bir şeyiniz yok gibi değil mi?

Sigara sağlığa zararlıdır. Yeni bir sigara yakmayın, hayatınızı karartmayın! Hayat Diye Bir şey var!

0|0
2|0

En İyi Kız Görüşü

• sanırım bu bir bence ama soru olarak paylaştın,) ya da neyse ne ama başlığa bayıldım,)
    farklı hayatları farklı insanları yaşamak onlarla konuşmak. ... tebrikler mavili ne zamandır bu denli kaliteli bişi okumamistim burada,)

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim yorumun için. Bence olarak paylaşmaktan vazgeçtim, konuşma anında herkes kitap okumak istediğini söyleyebilir. Ama kim seyahat edebilmek için kitap satın alır? bu soruya yanıt bulmak için iyi bir paylaşım olduğuna inanıyorum. syg.

• evet yazdın, düşüncelerini yazdın. Ön plana çıkıyor. Farklılığı seviyorsun :)

• özgünlüğü seviyorum,)

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...