2. dünya savaşına olan ilginiz? Naziler?

Genel olarak Dünya tarihine olan ilginiz nedir? Daha çok hangi tarihi araştırırsınız? 2. dünya savaşı ve naziler hakkında düşüncelerinizi alalım? 1 saf seçecek olsanız 3 büyük ülkeden hangisini seçerdiniz?

 • Naziler (Almanya)
  A seç
 • Sovyetler (Rusya)
  B seç
 • Amerika
  C seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
718

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 17

 • Almanya ve bilhassa Nazilerin insan psikolojisinde garip bir yasıma yarattığına inanıyorum. Ruhsal benliğin alt kademelerine serpilmiş ve gizlenmiş, en kuytu köşelerde uykuda olan Sadizm ve faşizm hislerini uykudan uyarmakla kalmıyor aynı zamanda artan bir beğeni ve hayranlık da yaratıyor.
  Sanırım bu alt benliğimizin diplerinde yatan şiddet duygusunu tetikleyen bir mekanizmaya sahip...
  Bu konudaki düşüncelerim şu an belirsiz. Ancak, bir ihtimal Nazi Almanya'sını seçebilirdim. Adamların marşları bile tarifsiz bir beğeni ve dinleme isteği yaratıyor. Psikopat mıyım neyim anlamadım.
  O çok sevdiğim, ıslıklar ve mırıldanmalar ile eşlik ettiğim marşlardan biri...
  https://www.youtube.com/watch?v=CHeXZWTWU3M

  0|0
  0|0
  • evet gerçekten çok güzel. anlattığın gibi ayrı bir çekiciliği var ve Hitler'in tam bir diktatör oluşu 1. dünya savaşından kalan intikamı alışı gerçekten alkışlanacak bir zekası var.

  • Aslında olayın derinliğine inildiğinde Hitler'in o kadar da zeki bir lider olmadığı belirlenmiş. Sadece aşırı derecede tutkulu ve saplantılı bir ruh haline sahipmiş. O dönem Almanya'sı işsizlik, ezilmişlik ve haksızlıkla boğuştuğu sırada Nazilerin kavramları Almanlara daha cazip gelmiş. Yani milyonları arkasından sürüklemesinin sebebi de bu zaten.
   Ayrıca, cephelerdeki taktik ve becerisinin çoğu o dönemin pek bir ünlü ve pek bir zeki komutanlarına ait...
   Nitekim amiral Otto ya da çöl tilkisi olarak bilinen Rommel gibi efsane komutanların başarısı olmasa Hitler pek bir şey kazanamazdı. Hatta ve hatta Normandiya Çıkartaması sırasında Rommel'ın tavsiyesine uymaması, çıkartma sırasında uyuyor olması pek bir komik ve acınılasıdır.
   Öte yandan olayın insani yönü de ağır basıyor. Çoğu zaman yaptıklarını tasvip etmesem de kısmi zamanlarda hak verdiğim oluyor.

Yükleniyor...