Kapat

Osmanlı sömürgeci miydi?

arkadaşlar soru basit son zamanlarda aklımı çok karıştırıyor osmanlı devleti empeyalist miydi? bunu kanıtlayabilir misiniz yorumlarınız neler madde madde yazın lütfennn

0|0
5|11

En İyi Erkek Görüşü

• 1- Devşirme politikası
    2-İşgal ettiği bölgeleri türkleştirme çabaları bu konuda Adorno'nunda güzel bir lafı vardır.
    3-Kendi dinini cami yapmak zaman alacağından kiliseleri camiye çevirerek dini empoze etmiştir.
    4-Padişahlar altın kaplama saraylarda otururken padişahın asla ayak basmıyacağı yerde insanlar açlıktan ölüyorsa buda emperyalizmdir.
    5-Müslüman olmayan etnik her gruptan daha yüksek vergi hatta ve hatta ipek yollarından ayrıca diğer ticari yollardan geçen etnik gruplardan ezici bir şekilde vergi almak
    6- Var olduğu süre boyunca asla ve asla barış olmadan her yere savaş açarak yayılımcı politika izlemesi
    7-Başta aleviler, ermeniler, yahudiler olmak üzere bir çok kıyımda bulunmuşlardır buda merkezi emperyalist yönetimin sarsılmak istememesi vb.

daha sayayım mı? :)

1|1
    1|0
    • Abdulhamitin yahudilere sahip çıkmasına ne diyeceksin? Bütün yahudileri avrupa kovarken osmanli sahip çıkıyordu. Bu konuda ki fikrin nedir?

• Bir hevesle girdim başlığa, bana diyecek bir şey kalmamış hahaha çok iyi ama.

• Fikirlerin de, nikin kadar ilkel ve bayagi...
      Macaristan Cumhurbaşkanı; "iyi ki bizi 300 yıl Osmanlı yönetti, değilse yok olup gidecektik" derken, bu topraklardan senin gibi tiplerin çıkması. .. olsa olsa tehcir edildi diyenlerin kalıntısi olabilir...

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 10

• Sanırım mecburiyetten. O dönemde savaşlar vardı bu zamanki gibi soğuk savaşlar yoktu. Güçsüz olan ezilir misali kim güçlüyse o ülkeye meydan okuyabilecek ülke sayısı azalırdı.
    Su savaşları dönemi vardı. Şu an petrol savaşları dönemi var sanırım.
    Su savaşından kastım suyun kaynağı değil denizdeki hakimiyet.
    Bu yüzden donanmalarımızı yoketmekle başlamışlar...
    Tarih ile ilgili bir program seyrederken bunu açıklamıştı bir tarih profesörü.
    Benim tarihim sıfırdır sadece bunu hatırlıyorum...

0|0
    0|0
  • Necip Fazıl Kısakürek'e bir Cezayirli öğrenci, Paris'te verdiği konferans sırasında sorar; "Osmanlı bizi sömürdü. Ne işi vardı kuzey Afrika'da?" diye. ..

Necip Fazıl, kısa ve net bir cevap verir;
    "Eğer senin iddia ettiğin gibi olsaydı, bu soruyu bana Fransızca Olarak değil, türkçe olarak sorardin. Demekki biz, sizi sömürmemişiz" der...

Uzun uzun yazilabilir.
    Lâkin gerek yok fazlasina.
    Sömürü nedir?
    Amacı nedir?
    Fetih nedir?
    Gaza fikri nedir?
    Bunlara bir cevabı olmayan insana, söz anlatmak, kelime israfı olur...

0|0
    1|0
  • kendi halkını sömürmek sömürgecilik olursa sömürgecinin alası

1|0
    0|1
    • vergi anlamında mı bahsediyorsun biraz açar mısın yorumunu

• Osmanli İsgal ettigi yerlere somurgecilik degil Adalet goturuyordu.
    Bunun orneklerini yaptigi eserlere ve O Ulkedeki O zamnki kanunlara bakarak ogrenebilirsin

1|0
    0|1
  • Osmanlı sömürgeci değildi tabi ki fakat bakış açısı da önemli yabancı ahalinin 3 çocuğundan 1'ine el koyup asker, devlet adamı yetiştirip onlara karşı kullanıyordu bunu da insan gücü bakımından sömürge olarak ele alırsak, sömürgecidir diyebiliriz. Fakat ham madde sömürgesinde Osmanlı'nın adı bile geçmez. Sömürge devleti olsaydı zaten şu an hala varlığını sürdürüyor olurdu.

0|0
    0|0
  • Emperyalist değildi de hangi kafayla I. Dünya Savaşına girdi zannediyorsun? Ava giderken avlandı tabii, paramparça ettiler imparatorluğu.

0|0
    0|1
    • 1 Dunya savasina giren hukumet kimlerden olusuyordu dusun bakalim. Padisah barmiydi?
      Darbeci zihniyet yonetti

• @Samir09 Ne diyon la? Kafan mı güzel. Gerçek İslam bu değil kafası bu. Gerçek Osmanlı değillermişmiş, sen kimsin la kimin gerçek Osmanlı oldugunu söylüyorsun?

• Tarihi kit Arkadasim Sunu bilki ll. Abdulhamit Tahttan indirilmeseydi. Dunya Savasina girilmeyecekti.

• zamanın devletlerine göre sütten çıkmış ak kaşıktı

0|0
    0|0
  • Hiç sanmıyorum. :D

0|0
    0|0
  • Güçlü bir devletle imparatorlukla ittifak kurmak için karşılığında vergi alınıyor sadece bu ve karşılıklı anlaşma yapılıyor.

0|0
    0|0
  • sömürgeci ülkelerin hepsi zengin, biz osamanlı torunları fakir olduğumuza göre sömürgeci değildi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Islam bekciligi yapan bir devletti osmanlı
    Seferlerindeki amac topraklarini genisletmek degil oslami daha genis cografyalara yaymakti ki bunuda kesinlikle cebren yapmamistir tarihi biraz:arastirirsaniz gorursunuz ki osmanli aldigi hicbir toprakta sivillere en ufak bir zarar vermemistir savas meydaninda savasilir ve biterdi aldigi topraklarin hicbirinde i:sanlari dinlerini degistirmeye zorlamamistir ilime ve bilime onem vermistir osmanlinin son zamanlarinda seferler azalip hazine tukenmeye yuz tuttugu icin ordu gidelerini karsilamak amaciyla halktan agir vergiler alinmaya baslanmistir. Ha somurgeden kastiniz yabanci ulkeleri vergiye baglamaksa eger:donemin sartlari onu gerektirdigi icindi bu bir siyaset kurali oldugundan dolayi o sekilde kurallari vardi,

0|0
    0|0
  • Sömürge örneklerine bakmak istersen Osmanlının yıkıldığı zamanki sonrasına bak O bölgenin etinden üstünden yararlanmakla kalmadılar kültürünü dilini de yok ettiler Asıl sömürge budur

Osmanlı elbet vergi vs aldı ama hükmettiği ülkelerin kültürünü yok etmedi Bir çok sömürge ülkesinden çok daha iyi bir yönetim gösterdi bence

0|0
    0|0
  • tabi sömürgeciydi :D birazcık daha beyinlerini çalıştırabilseler şimdi osmanlı ayakta ve her kes osmanlıca konuşurdu ve afrikayı amerikayı avustralyayıi ingilizler ispanyollar değil osmanlı sömürürdü

0|0
    0|0
  • sömürse böyle mi olurdu?

0|0
    0|0
  • osmanli Türkleri dislamistir yabancilarla evlenmistir kürtlere isbirligi yapipTürkleri öldürmüstür

0|0
    0|0
    • Allah askina bu neyin kafasi yaa

• evet öyle arastirin isbirligi yapmisdir idris bitlis kürtüyle @narin_narin

Yükleniyor...