Bilimle din çelişir mi ve hangisi doğrudur ?

Evet soru gayet net çelişir mi hangisi haklıdır ve neden ?

0|0
10|11

En İyi Kız Görüşü

• Hayır çelişmez .. Evrim Teorisi'nin yanlış olduğunun kanıtlanması ve Kuran'da 1400 yıl önce bildirilen bilimsel konuların aynen bulunması doğrudan bu konuya acıklık getirmiyormu zaten? Eğer sorgulayıcı bir ateist olsaydım sadece ve sadece bir portakal beni Allah'ın var olduğuna ikna ederdi. O süngerimsi ve dış kabuğunun gerek görünüşü ve gerekse kokusu itibarıyla ferahlatan, Yaradanın ey kulum sen zahmet etme ben dilimlerim diye, dilim dilim ettiği portakal., İnsan adeta Allah'ın huzurunda misafir olup, ikram görüyor. Bu vasıflar aslında Allah'ın tüm nimetlerinde saklı duruyor. Yeterki ateist de olsak sorgulayıcı olup düşünmeliyiz. Düşünen tek mahluk olarak. Ateistler zeki insanlardır. Onlar sorgulayıcı oldukları için inanmazlar. Ama bu sorgulayıcılıkları böyle devam ederse, bizim babadan öğrendiğimiz imandan katbekat üstün bir imana sahip olurlar...

3|2
    0|1
    • evrim teorisinin yalnisligimi kanitlandi

• çok güzel açıklamışsın..

• Teşekkür ederim sizlere açıklık getirebildiysem ne mutlu bana:))

Kızlar Ne Diyor 9

• Uyumlu bence.İslamiyetin yanlış bulduğu şeylerde bilimsel olarak da yanlışlıklar olduğunu gözlemledim.

1|2
    0|0
  • din ve bilim birbiriyle ilişkilidir. Kur'an ın ilk emrinin 'yaratan Rabbinin adıyla oku''(Alak suresi 1 ayet) olması da dinimizin akla , düşünmeye bilime verdiği önemin göstergesidir

3|0
    0|0
  • Hayır, çelişkili değildir. Aynı doğrultudadırlar, ama gözle görülemeyip sadece hissedilebilecek şeyleri bilim kapsayamadığından din bilimden daha geniş ve kapsamlıdır. Bence bilim dinin bi parçasıdır, bilimin ötesi de vardır diye düşünüyorum. :)

0|0
    0|0
  • Birbirlerini buluyorlar en sonunda.

0|0
    0|0
  • dinimiz bilimi destekliyor

0|0
    0|0
  • hangi dini esas aldığına göre değişir bence. sadece ilahi dinler olarak düşünmemek lazım. ve bilimle uğraşırkende dini işin içine katmamak lazım. çünkü bilim tümevarımdır din ise tümdengelim. dinde sana herşeyi yazar herşeyi anlatır. ama bilimde sen keşvederek bulmak zorundasındır. bilimde allah bunu böyle yaratmışta böyle olmuş gibisinden birşey yoktur asla.

0|0
    0|0
  • Tamamlar. Çelişkide görülen yerler insanların dar bakış açısıdır.

0|0
    0|0
  • kücükken hatirliyorumda televizyona seytan icadi deniliyordu simdilerde ise dinin propagandasi yapiliyor .ikisi birbirinden faydalanir diye düsünüyorum

0|0
    0|0
  • çelişir

ontolojilerinden başlar daha bu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• bu tartışma insanlık tarihi boyunca yapılmıştır.

orta çağ avrupasında kilisenin bilim üzerinde kurduğu baskı , reform rönesans hareketleri ile sona ermiş ve avrupa aydınlanma dönemi denilen döneme girerek bu dönemi günümüze kadar taşımayı başarmıştır...gelişmiş ülkeler din ve bilim arasındaki ayrımı yaparak bunu başarmıştır..

bizde en büyük sorun , bilimsel konuların dini kavramlar ile açıklanmaya çalışılmasıdır...

bilindiği gibi , bilim tamamiyle ispata dayanan bir alandır , ve ele aldığı bir konunun Somut verilerini elde etmeye çalışır , bunun da amacı , yaşamın gizemlerini , şifrelerini çözmek, anlamaya çalışmaktır.

din , inanca dayalı bir sistemdir , bilim ise ispata , somut verilere dayanır , varlığını inanç yolu ile kabul ettiğimiz varlık ve kavramların bilimde de aynen karşılığını bulmasını beklemek çok mantıklı değildir.

bir meleğin varlığını dini açıdan inanç yolu ile kabul edebilir ve varlığına inanabilirsiniz ama bunu bilimsel yönden bu şekilde yapamazsınız,yani meleğin varlığını ispat ederek kabul etmek zorunda kalırsınız ki bunun somut verilerle ispatı bildiğiniz gibi olanaksızdır...

kısacası dinin ispata ihtiyacı yoktur , sadece inanmanız yeterlidir , bilim ise konu ne olursa olsun ispata çalışır ve bunun yollarını arar ...

bu ikisini , bir biri ile karşılaştırmak , bir arada tutmaya çalışmak ya da birbirleri ile açıklamaya çalışmak çok yanlıştır ve çoğunlukla doğru sonuca götürmez...

din ,din olarak ,bilim de bilim olarak kalmalıdır.

bilim dinsiz olmak değil ,yaşamın gizemlerini anlamaya çalışmaktır , bir çok bilim adamı da kendileri açısından dindar insanlardır...

0|0
    0|0
  • İslam'la din asla çelişmez. Diğer dinleri bilemem. İslam, son derece ilime teşvik eden bir dindir. Bakma sen şu an Müslümanların asalak gibi ilimden bir haber yaşamasına ! Bu durum, İslamın değil biz Müslümanların ayıbıdır.

Zumer Suresi 9. ayet: Bilen ile bilmeyen hiç bir olur mu, bilen elbette kıymetlidir.

Fen ve sanat müminin kaybettiği malıdır. Nerede bulursa alsın! ( İbni Asakir )

İlim Çin’de de olsa talep edin! Öğrenin! ( Beyheki )

Bunlar sadece birtakım ayet ve hadisler. Ayrıca bugün dünyaya o kadar yön vermiş yüzlerce İslami bilim adamları mevcuttur. Bilime yön veren bilim adamlarının ekserisi Müslüman idi. İbn-i Sina'dan Farabi'ye, Cabr Bin Hayvan'a kadar onlarca bilim adamı sayarım. Ancak bizler şimdi sadece Batı'nın köleliğini yapmak için politikam izleyip kendimizi iyice ezik görüyoruz. Adamarın giydikleri donu bile bizim ecdadımız bulmuştur afedersin. Fransa'da tuvalet bile yoktu zamanında. Şimdi de Müslümanları pis diye kötülüyorlar ! Nefretim, sevgimi aştı yine bu gece. :\

1|0
    0|0
  • Din biraz daha ölçülü yaşanabilirse hiç de çelişmez.

0|1
    0|0
  • çelişmez.Birbirlerini tamamlıyoarlar.Mesela tam hatırlamıyorum ama Hz Yusuf ile ilgili bi ayet vardı.Kör birinin gözlerini gömleğini kör kişinin gözlerine sürerek açmış.Mısırlı bir doktor da bu ayetten yola çıkıp acaba gömlekteki ter olabilirmi diyip test yapmış ve terin gözdeki katarakt hastalığını tedavi ettiğini görmüş.Daha bi ton müslüman bilim adamı var.Araştırsan çelişmedğini göreceksin.

0|0
    0|0
  • İnancını bilemiyorum,Eğer inandığın din İslamiyet ise çelişmez,sürekli düşünmeyi ve akıl yürütmeyi tavsiye bir dinin bilimle çelişmesi düşünülmemeli...

0|0
    0|0
  • kuran-ı kerimde akla aykırı gelen her bilginin tezi çürütülür. allahın peygambere verdiği ilk emri aklına gelsin. islamiyet ve kuran akla doğru gelen her bilginin kanıtıdır.

0|0
    0|0
  • Bilimle din taban tabana zıttır, dinler yaşamın kökeninin ruh olduğunu belirten idealist felsefeden, bilim ise yaşamın kökeninin madde olduğunu belirten materyalist felsefeden köken almıştır

0|0
    0|0
  • dinin ışığında bilim dünyanın sırlarına ulaşmaya daha yakındır

0|0
    0|0
  • kulvarları farklı olur, karşı karşıya geldiklerinde de genelde çelişmezler

0|0
    0|0
  • bilimle din çelişirse eşşek gibi anırcam

0|0
    0|1
  • hep çelişiyorlar