Newton vs musa el harezmi açıklamaya bakmadan bir fikir yürütelim önce?

arkadaşlar üniversitede bir hocamızdan ögrenmiştim bende kendimden utanmıştım ilk ögrendigimde herifler bilim adamlarına topluma yarar saglayan insanları baş üstünde tutup dünyaya tanıtıyorlarda biz neden daha musa el harezminin dogum ve ölüm tarihini bile bilmiyoruz kayıtlardada sadece varsayımlar var bu adam kulladıgımız rakamlarda dünyada 0 (sıfır) bulan yerleştiren adam cebirsel işlemleri algoritmayı meridyen arası dakikayı çok ilkel yollarla bulmayı ve hata payındada ciddi şekilde az bir sapmayla hesaplamış olan kişidir önceden romen rakamlarıyla çarpmayı bir düşünsenize ne kadar detaylı ve uzun zaman alıcı oysaki musa el harezmi sıfırı çarpımda yutan eleman olarak sadece etkisi ama bir sayıdan sonra geldiginde degerini 10 kat yükseltecek şekilde yerleştirmiş ilk insan bugünkü bilgisayarlarımızın algoritmaları aklınıza ne geliyorsa algoritmayla yapılıyor neredeyse böyle büyük bir adamı belki içimizde ilk kez duyanlar olacak hani newton desem herkes bilir bir türk islam tarihinde bizden bir dahiyi çogumuz ismini dahi bilmiyoruz dogum ve ölüm yılı tarihte yok sadece varsayımlardan ibaret ne biliym beni etkilemişti bu olay paylaşmak istedim sadece...

0|0
0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• Müslümanlar genel olarak Araplar bilimin tasiyicilaridir tarihte bu rakam sistemi ve geri kalan herseyin temeli Antik Yunanda ve o cografyada bulundu Araplarda Endulus sayesinde bunlari avrupalilara tasidi avrupalilarda gelistirdi bu kadar

0|1
    0|0
    • avrupalıların geliştirdikleri dogrudur ama ben kurucu olarak araplar diye biliyorum tamam daha önce ugraşılmış antik yunanda bunun kalıntıları var ama sorunsuz şekilde bir araya getiren el harezmi diye biliyorum ögrendigim kadarıyla sonradanda zaten diger dillere çevrilip dagılıyor el harezminin eseri olan kitap bu şekildede avrupalılar geliştiriyo

• Muslumanlar Yunan eserlerini basitlestirip Arapcaya ceviriyorlar ee illaki katkilari oluyordur ama kesinlikle kurucu degiller

Yükleniyor...