Pompei hakkında ne düşunüyorsunuz?

Pompei kalintilarini gorenler bilirler insanlarin taslasmis beden lerinde en ufak bir kacma emaresi yok. kimi otururken kimi yatarken vs gunluk halleri icinde donakalmışlar.
Bunun aciklamasi olarak verilwn bilgilerde vezuv o kadar sık harekete geciyordu ki insanlar artik umursamaz olmustu deniyor
Ancak kur an da bahsedilen ansızın helak olan kavim halki hakkindakı bilgi daha fazla doeğruyu yansıtiyor

. çünkü kuran'da, helak olayları anlatılırken "birden yok olma" üzerinde durulur. örneğin yasin suresi'nde anlatılan "şehir halkı", tek bir anda topluca ölmüşlerdir. surenin 29. ayetinde bu durum şöyle anlatılır:

(onlara) yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler. (yasin suresi, 29)

kamer suresi'nin 31. ayetinde semud kavminin helakı anlatılırken de yine "anında yok olma" olayına dikkat çekilir:

çünkü biz onların üzerine bir tek çığlık gönderdik. böylece onlar, ağıldaki çalı-çırpı olan kuru ot gibi oluverdiler. (kamer suresi, 31)

pompei halkının ölümü de ayetlerde anlatıldığı şekilde, "anında yok olma" tarzında gerçekleşmiştir.

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Biliyorim brn bu kalintilar veckuranda gecenler dogru

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kaçmaya çalışıp da ölenler olmuş fakat çoğu donakalmış. Zaten volkanın zehirli gazları da insanları zehirlemeye yetiyor ve üzerleri kül kaplanarak ölmüşler. Bu konuda çok belgesel izledim. Gerçekten çok müthiş.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Sapkın bir millet olduklarını düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • gerçek var olan bişey

1|0
    0|0
  • poli yakınlarında vezüvün ani bir patlamasıyla lavlar altında kalmış şehir...
    shu anki haliyle yurdum tarihi zenginliklerini aç çok bilen birine çok heycan verici gelmeyebilir. ama evet öylece kalakalmış taş kesilmiş insanlar sergilenmektedir. artı pompeiiye has özel kırmızımsı bir renk vardır, literatüre pompeii kırmızısı diye geçmiştir. ayrıca pompeiinin simgelerinden biride oha tarraklı bir adam vardır. terazinin bir kefesine tarrağını koyan diğer kefesindede meyve sebze olan adını bilmiyorum kişidir bu...
    bu şehrin zamanının olmazsa olmazlarından büyük bir antik tiyatrosu, hoş taştan evleri ve yolları vardır. o civarlarda pompeii ile aynı kaderin kurbanı olmuş ama pompeiiden daha az adı sanı duyulmuş, benimde zamansızlıktan gezemediğim bir şehirimsi daha vardır ki bazı italyanlar orasının daha bir gezilip görülesi olduğunu söylerler... helak olmuşlardır sapkindirlar.

0|1
    0|0
  • Görmedim ama dediğin gibi katılıyorum sana kuran da geçiyor bir sürü kavmin helakı

1|0
    0|0
    • Ve hala buna inanmayan bazı beyin özürlü leri de var eklemek istedim :)

• Lut kavmi gibi bir kavimden söz ediliyor sapkınlar (SAPKIN : Erkek erkeğe kız kıza - Aile arasında ) Yanardağı ilk patlamasında boğazını temizler daha sonra püskürür ve asidik dumanı yayılır 300 santigrat kadar bir sıcaklıktan söz edildiğini duymuştum o dumanın ve hızla yanardağ etrafına dağıldığını sanıyorum. Spor araba ile dumanın zıt yönünde ilerlenildiğinde kurtulma şansı belki olabilir. Süper Volkan adında bir film var izleyebilirsin. Pompeinin filmide var ayrıca.

0|0
    0|0
  • rahmetli ash olsa ne başak geçerdi şimdi :((

0|0
    0|0
  • Gerçek bir olay ne denilebilir ki toplum olarak biz nereye gidiyoruz onu düşünmek lazım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...