Diğer dinlerle ilgili tavsiye edebileceğiniz kitap var mı?

Çok Tanrılı, ezoterik, Hristiyan, Yahudi vs hiç fark etmez.

Tercihim Türkçe. Ama güzel ve bilgilendirici kitap yok diyorsanız İngilizce ve Japonca'ya da açığım.

(''Niye İslam harici kitap arıyorsun?'' diyeceklere şimdiden söyleyeyim. Evde bir dünya kitap var İslam'la ilgili.)

Güncellemeler:
Ayrıntılı ve geniş kapsamlı olması daha iyi olur.
Kuran'ı 50 kez okumuşumdur. Bir ton da tefsir okudum. Gelip gelip yazmayın.

5|1
32|102

En İyi Erkek Görüşü

• Bir ara ben ve arkadaşım bu konulara çok kafa yormuştuk ve çok araştırma yapıp yerli yabancı çok sayıda kaynağım olmuştu aklımda kalanları yazıyorum Mircea Eliade-Şamanizm, Sokyo Ono-Şinto Kamilerin Yolu, Sihizm Guru Granth Sahib, Bahai dini olarak da Bahaullah'ın İkan Kitabı bulunmakta google de aratarak pdf ya da normal kitab olarak da bulabilirsin.

1|0
    0|0
    • Ooo Şamanizm'i ben de okudum, ayrıntılı, harika bir kitap. Ötekileri de alırım. Teşekkürler. :)

En İyi Kız Görüşü

• ezoterizm ile ilgili ''sınır ötesi yayınları'' ve ''newage yayınları'' güzel şeyler basıyor. Onları tavsiye ederim.

Bunun dışında Hristiyanlıkla ilgili en iyi kaynakları da kiliselerden alabilirsin. Girişte satılır.

Yahudilik için ise maalesef benim de kaynak eksiğim var, internetten halletmeye çalışıyorum.

Ama bu bahsettiğim yayınlara kesinlikle göz at, sevgiler :)

2|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 101

• Bütün dinler, pagan inanç sistemi kökenli ve uygarlıklar boyunca gelen mitolojilerin dogmalaşmış toplamları bana göre.
    bkz. Maya uygarlığının Popol Vuh (Zamanların / Olayların Kitabı) adlı kitabı.
    İsteyen, Google'dan araştırabilir.
    Aynı zamanda, dünya çapında siyasi iktidarların, insanları kontrol altında tutma mekanizmalarından biri.
    Bu ve benzeri nedenlerle deistim.

6|1
    0|2
  • araştırmayı ve dusunmeyı sevk edecek kıtaplar var.. ancak okuyup dınden çıkmakta mumkun.. sağlam ıradelı olmalısınız.. son uc peygamber ve gızlı sırlar ogretısı güzel kıtaplardır.. ergun candan.. sınır otesı yayıncılık..

3|1
    0|0
  • Din kitaplarını inandırıcı bulmuyorum artık.

6|5
    4|6
    • Evet taşlar tam olarak yerine oturmuyor. Şansımı biraz daha zorlayacağım, bakalım ne çıkacak.

• biraz daha zorlarsan ya civciv cikar ya da kus cikar ona göre ;)

• Sumerler’den İslam’a Kutsal Kitaplar ve Dinler (Arif Tekin)

Dinler Kitabı (Ahmet Fethi Yıldırım)

bu kitapları tavsiye ederim

2|2
    0|0
    • ama şu da bir gerçek ki müslüman birisi için dinler adlı bir araştırma yapmak kafanızda islama karşı bir şüphe uyandırabilir çünkü islama karşı hep bir karalama kampanyası var, dinini bilerek ve emin olarak bu araştırmayı yapmanı tavsiye ederim.

• Müslüman değilim zaten. :)

• samimi bir kitap arıyorsan direk incil al oku :)

yok biraz garip olsun diyorsan şeytan incilini oku ( ayrıca gerçekte de böyle bir incil var ama kitapla alakası yok sadece basım hatası var :) )

ilyada , odysseia ya öneririm ama sıkabilir

tevratı merak ediyorsan önce sümer mitolojisini oku sonra tevrata göz at sonra da Führerimin Kavgam kitabını oku :) ( sümer mitolojisini sıkılmadan okuyabilirsen plaket vermek gerekir dkasjds )
    Bulfinch's Mythology al bunu oku direk İskandinav mitolojisiyle ilgili :)

1|0
    0|0
  • Bugün İstanbul İstiklalde bir kiliseye gittim gezmek için. Camiiye girince insanın içini bir huzur kaplar ya kilisede o olmadı. Birkez daha Şükür ettim ALLAH'ıma İyiki beni Müslüman olarak dünyaya getirdiği için. Boş ver diğer din kitapları, okuyacak dünya kadar kitap var.

2|7
    7|3
  • ansiklopedi tarzında şeyler al bence

1|0
    0|0
  • Kardeşim sana bir link atayım onu okursan sana inanılmaz faydası olur lütfen oku İslami öğrenelim www.mishakal.com/.../...-hidayet-gizleniyormu.html

1|0
    0|1
  • yani şu yorumlara bakıyorumda millet ne kadar salak salak şeyler yazmış gerçekten islamın nasıl bir din bana bir daha hatırlattı bu durum... ben zamanında araştırdım herkezi dinledim internette değişik araştırmalar yaptım sonuç olarak tanrı kavramının bilinmez bir olgu olduğu kanısına varara agnostik oldum. artık hiç bakmıyorum bile :D

2|3
    1|1
  • aytunc altindal cok farkli anlatmistir diger dinleri hem kitaplari hemde youtubede programlari mevcut izlersen,

insan tureyisi, charles darwin
    tanri yanilgisi, richard dawkins

yuzyillik yanlizlik, gabriel garcia marquez

daha bir suru var, bunlarla basla bence yeterli olucaktir arastirmalarina,

1|0
    0|0
    • Dinlerin öğretileriyle ve tapınma şekilleriyle ilgileniyorum. Dinleri eleştiren kitaplar aramıyorum.

• bu kitaplar sadece dinleri elestirmiyor, kaynaklarin ve tapinma sekilellerin tarihini ve benzerligini ve gercek te dini kitapta okuduklarinin tam olarak ne zamandan bu yana uygulanip, yazildigi, söylendigi gibi objektif konular,,

• Zerdüştlük, Mitraizm, Maniheizm dinleriyle ilgili "Zerdüşt Dini" diye bir kitap var, Irah Taraporelawa'nın.

2|0
    0|1
  • İslamın hak din olduğunu kabul eden bir insan diğer kitapları neden okumak ister? zaten Allah bunu yasaklamış biliyor şeytan çok rahat kandırır insanı. tabii aklında şüphelerin varsa ne okursan oku yahudilik çok açık tek dertleri arzı mevud hristiyanlık desen zaten yasak yok sevap yok bişşey yok kilisede zina yap sonra kapısını öp tertemiz oluyorsun :D budizm taoizm hinduizm zaten uçuk kaçık şeyler titanların öfkesini izle anlarsın o dinleri de yani İslamdan başka din kurandan başka kitap aramaya gerek yok :D

0|2
    1|0
  • Dört kutsal kitap diye bir program var. İsterseniz indirip kurun. İçinde sahih hadisler bölümüde var ayrıca kuranın 8 farklı tefsiri. Ben bir ara tevratı okudum biraz. Sayesinde güneydoğunun yeryüzü cenneti diye geçtiğini öğrendim. Altın nehirlerden falan behsediyordu. Boyutu 20 mb civarı tavsiye ederim

1|0
    0|0
  • Diğer dinler hakkında yeterince bilgi sahibiyim, akl-ı selim insanların dinidir islam, gerek yok.

5|6
    9|10
    • hee tamam kardeş sen gerek yok diyosan araştırmaya sorgulamaya gerek yok zaten...

• Zilzal 8 : Kim zerre hayır işlerse onu görür, kim zerre şer işlerse onu. Sen sayıya takılmışsın ama insanlık varolduğundan bu zamana kadar kimler cehennemlikse onla cehennemde kalacak. Sayının ne önemi var? @jemjeminay

• @jemjeminay ayrıca Dünya'nın Güneşten koparak oluştuğu da söylenir. Bunlar hep varsayım.

• genelde çoğu din iyilik ve kötülük üzerine bir şeyler anlatır ama taoizm farklıdır gerçek dindir bu kitabı oku

dao de jing

1|0
    0|2
    • Taoizm din değil bir uzak doğu felsefedir asam tarzı gerçek din diyerek iftira etme bari. Gerçek din ecdadımın dini İslam'dır

• Burada bir yanlisi duzelteyim Peygamberimiz (sav) Islam'dan once Hanif Dinine mensuptu. Okuma yazmasi da yoktu. Kur'an'da mealen buyruldugu gibi insanlar ve cinler biraraya gelse Kur'an'daki bir ayetin benzerini yazamazlar.

• Senin bu dusunceni misyoner hristyanlar savunuyor

• Hakan Günday oku adam resmen edebiyat tanrısı

2|0
    0|3
  • İncil'in latince çevirileri var deep web de pdf halinde bulabilirsin ama latince öğrenmen gerekebilir başka da tavsiye edeceğim kitap yok

1|0
    0|0
  • Aytunç Altındal Gül ve haç kardeşliği
    İlgini çekerse Babilde ölüm İstanbul'da aşk İskender Pala bu kitapta hıristiyanlık, B. C (Babil cemiyeti) , Yahudilik ve Müslümanlığı kısım kısım işlemekte.

0|0
    0|0
  • Kuran'ı Kerim bütün dinleri anlatıyor zaten.

1|2
    2|0
  • ezoterizme giriş...

1|0
    0|0
  • Sen de mi Fiary Tail izliyorsun. Güzel anime. :)

0|0
    0|0
    • Başlarda güzeldi. 2. seride batırdılar. :(

• Önemli değil. Sağ ol Zeref'li bilgi için. :D

• Rica ederim. :D

• Bir sürü dinler tarihi kitabı var. En son Kırmızı Kedi Yayınları çok kampsamlı bir kitap bastı, yazarını tam hatırlamıyorum ama iyi bir kitaptı.

1|0
    0|0
  • Tao Te Ching'i kesinlikle oku :)

1|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • Ohoo o zaman ben de Işıd'i koyayım buraya.

• İşidin masum insanları öldürmüyor. Genelde esedin askerleri. Yakarak öldürmeleri yalnış ama esedin katillerine kısas gerekiyor. Beğenmediğimiz işid PKK yla bile savaşıyor.

• Yav hadi güle güle...

• franz heinfro nun dinler kitabı var mükemmmel... tam aradığın kitap

1|0
    0|0
  • İslam'ı iyi bilirsen diğer dinleri araştırmana gerek kalmaz. Tahrif edilmiş dinleri öğrenme.

0|1
    0|0
  • Risale-i Nur okudun mu?

0|2
    2|0
    • Evet. Oldukça ayrıntılı ve zekice yazılmış güzel kitaplar. Ama sorumun cevabı bu değil.

• Kendi üslubuna bakmayıp hoşgörülü değil demen ilginç. Yardımcı olamayacığımı daha önce yazdım

• Hoşgörülü olduğunu iddia eden ben değilim. Sensin. Hadi güle güle.

• zamanın gerçek tarihi

1|0
    0|0
  • kuran tevrat incilin anlamını oku
    başka bir kitaba gerek yok

2|2
    2|2
    • Herhalde başka bütün kitapları okudun. Ne kadar gereksiz olduklarının farkına vardın.

• diğer bütün kitaplar seni allah yolundan uzaklaştırır
      allahın ayetlerinden başka bir kitaba uyma

• Erkekler Devam
    71

Kızlar Ne Diyor 31

• İstersen Turan Dursun'un bir çok kitabının pdf'si var Arif Tekin -Aydın Türk-Bahriye Üçok-Bertrand Russel-Zafer Toprak makaleleri -İlhan Arsel-Muazzez İlmiye Çığ -Rıchard Dawkins aklıma gelenler bunlar ama Mormon çok güzel bir kitap okumanı mutlaka isterim Bilim ve Gelecek Kitaplığı yayınlarıda harikadır :)

1|1
    1|0
    • Söylediğin yazarların bildiğim kadarıyla dinleri eleştiren kitapları var. Ben eleştiriden çok, dinleri öğrenmek amaçlı yazılmış kitaplar arıyorum. :) Yine de yanlış biliyorsam düzelt lütfen.

• Turan Dursun+İlhan Arsel aşikar onlari söylememe bile gerek yok ama Arif Tekin+Aydın Türk+Bahriye Üçok (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fak. Doç. Dr.) elestiri sel dilleri yoktur Bertrand Russel eleştiriden ziyade Bilim ile karşılaştırıyor Rıchard Dawkins Evrimden başlayıp Genler Enerji Bilimkurgu Sümerden Tevrat'a Tevrat'tan Kuran'a kapsamlı ve akıcı kitapları vardır.

• Dinlerle ilgili olmasa da insanlık tarihiyle ilgili araştırmalar yapabilirsin. İlk Çağlar'ı anlatan kitaplarda hoş bilgiler oluyor. Mesela insanların neden ölüleri gömdüğüyle ilgili.. Dolaylı da olsa din ile bağdaştıracağın bilgiler bulabilirsin :)

2|1
    0|1
  • Ben bir hristiyanım, en doğru ve bilgilendirici kitapları kiliseden bulursun. Ücretsiz olarak isteyen herkese veriyorlar. Pazar günü bir protestan kilisesinden al ve istersen benle iletişime geç ben sana kargolarım.

1|0
    0|1
    • Arkadaşlar merhaba bir kaç yorum okudum. Kuran haricinde diğer kitapları ve diğer dinleri küçümser gibi. Yanlış birşey bu. 1. si Müslümanlarca Allahın Kitaplarına İman, imanın şartarından ki bu şartlardan birine uymamak gibi bir lüksünüz yok. Allahın her kitabına saygı duymak inanmak zorundasınız. 4 ü de Allahtan geldi. İnkar etmek imanın şartlarından birine uymamaktır. 2. side Allahın Kuran da ilk emri OKU dur. Okuyacaksın öğrenceksin. Kimler ne diyor. Yoksa yobaz yobaz öyle ailen müslüman diye müslüman olursun ya da ailen hristiyan diye hristiyan olursun. Dini iyi bileni okuyup öğrenmişi geçrekten dindardır. Saygılar

• o öğretmenin çok yanlış davranmış sana normalde müslüman bir insanın din ayrımı yapmadan herkese eşit davranması gerekirdi kural bu çünkü seni kırmaya üzmeye hakkı yoktu ancak islamı müslüman olan birçok kişi gereğine uygun yaşamıyor yaşanıyor olsa herşey çok güzel olurdu benimde senin dininden tanıdığım bir teyze vardı geçen yıl öldü hristiyanlık dininize görede yakılmıştı ve ben çok üzülmüştüm din insanın kendi fikridir önemli olan çevresindekilere davranışı kültürü kalbinin iyiliği falan

• @gültenbüşra keşke herkes böyle düşünce. Keşke herkes kendi mensup dinine uysa dünyada ne savaş olurdu ne kin ne nefret. ama malesef insanlar kendi çıkarları için devletin çıkarları için dini kirletmekten bir an için bile şüphe duymadılar. Dinler birbirinden nefret etti. Oysa hepimiz Aynı Allah'a iman ediyoruz. Hepimizin yasakları günahları, kuralları aynı. Hepimizin amacı iyi insanlar olmak, yalansız gıybetsiz, kötülüksüz yaşamak. Öyle olabilseydik dinler kardeşçe yaşar ne din savaşları çıkardı, nede insanlar böyle suç düşkünü olurlardı.

• kiz kitap ismi istiyo burada yazilan tek sey dogru yoldan sasma. belki bilgi sahibi olmak icin okucak? belki kafasindaki soru isaretlerini gidericek? herkesin dini kendine. siz önce dininizi dört dörtlük yasayin sonra kiza gelip burada laf sokun.
    bence incil, tevrat gibi kitaplari okumalisin gercekten bilgi sahibi olmak istiyosan. kitaplar dini sadece iyi veya kötü yönünden gösterebilir. okuyacagin kitaplari iyi secmen lazim. bunlari okuduktan sonra zaten üc büyük dinin ayni noktaya götürdügünü anlayacaksin. hedef ayni, gidilen ve secilen yollar farkli (üc büyük dinden bahsediyorum yanlis anlasilmasin). umarim bulursun bilgilendirici kitaplar.

1|0
    0|0
    • Sorma 2000 xper boşa gitti. :(

• Inanirim... böyle sorularda yorumlar genelde gereksiz ve kullanilmaz olur. bir iki güzel ve bilgilendirici yorum cikar zar zor.

• Laveyan ın Şeytan İncil i var sdjhfhsdf

1|0
    2|1
  • Sanırım din arayışındasın ama bulamayacağın görüşündeyim. Hepsi ataerkil veya tutarsız bence. Ama inanıcak olsam şamanizm veya paganizm ve onun alt dallarından birine inanırdım. Kitap olarak pek çok şey önerebilirim ancak adları aklımda değil, eve gidince yazarım. Onun dışında Dinler Tarihi adında pek çok kitap var, hepsi farklı açıdan anlattığı için faydalı olabilir. Yinede asıl önerim Richard Dawkins, Carl Sagan gibi adamların kitaplarını okumandır. Ayrıca bu soruyu buraya değil, Sorgulayan Facebook sayfasına sorsaydın keşke :)

0|0
    0|0
  • şayet müslüman isen ve inancına çok çok güvenmiyorsan başka dinleri irdeleme şüpheye düşme derim. bende çok okudum hatta okumadığım kitap kalmadı annem çok kızardı ben etkilenmedim , zaten doğru kitapları okursan müslümanlığa daha da bağlanıyorsun ama yanlş kitaplar insanı şüpheye sürüklüyor. kitap okumayı bırakalı 2 sene kadar oldu, bu yüzden isimlerini hatırlamıyorum. hepside memlekette. bu nedenle isim konusunda yardımcı olamıyorum.

0|0
    0|0
    • Canın sağ olsun. Memlekete gittiğinde de yazabilirsin. Aylar sonra gelen yazıyı abes karşılamam merak etme. :)

• unutmazsan inşallah :)

• Taş kağıt makas adlı roman.

0|0
    0|0
  • Okumaya carl sagan dan bssla kesinlikle ankar kendi yolunu bukursun. Dili sadedir

1|1
    0|1
  • Kuran-ı Kerim'i 50 kere okumak değil muhim olan tam anlamak. Sağlam bir şekilde detaylıca öğrendiydeniz başka dinleri okumaya başlayın. Bu demek değil ki başka dinlerle ilgili kitapları okumayın. Okuyun ama zamanı geldiğinde. Temeliniz iradeniz sağlam değilse dinden dönme ihtimaliniz de var. Fıkh konularına falan tüm konulara detaylı sahipseniz bu işe girişin.

0|0
    0|0
  • Kim ne derse desin, ne bide onlara özel not düşmüşsün. Okumak aydınlanmak herşey hakkında bilgi sahibi olmak nekadar güzel. şahsen bende isterim fakat bilmiyorum bu tür bir kitap

1|0
    0|1
  • Kutsal kitapları olmalısın İncil tevrat yeni ahit en iyi bunlar bilgi verir bende okumayı düşünüyorum bir turlu fırsat olmadı

0|0
    1|1
  • Ateistim. bir kitap var yazarını hatırlamıyorum.
    Bir ateistin günlüğü.
    heryerde bulamazsın 1063 sayfa. neyse eyv

0|0
    0|0
  • Kitapçılara gidip bakman daha mantıklı olur çoğu İslam der çünkü

0|0
    0|2
  • cevaplardan faydalanmaya geldim

0|0
    0|0
  • İsteyen istediği kitabı okur karışamayız

0|0
    0|0
  • Yahudileşme temaülü

0|0
    1|0
  • P. k

0|0
    0|0
  • Rudolf otto kutsala dair :)

0|0
    0|0
  • Allah seni çağrıyor.

0|0
    0|0
    • Tövbe tövbe genç yaşımda öteki tarafa mı yolluyosun beni? :D

• Dinler Tarihi kitapları var üniversitelerdeki profesörlere ait.
    dili türkçe, okuyabilirsin.

0|0
    0|0
  • şu an ahmet ümit'in kavim adlı romanını okuyorum aslında konusu polisiye cinayet ama diğer dinlerle ilgili ilginç bilgiler veriyor kurgusu çok güçlü bir roman ilgini çekebilir

0|0
    0|1
  • internetten incili oku ama mesajlarını video ile anlayabilirsin

0|0
    0|0
  • Aha benim kafadan biri daha. Avesta oku :)

0|0
    1|1
  • Hayir yok

0|0
    0|1
  • Tanrı Komplosu adlı kitabı tavsiye ederim. Osho'dan.
    Bülent Diken'in Nihilizm adlı kitabını da sevmiştim.

1|0
    0|0
  • incil oku

0|1
    0|0
  • Kuran'da hikmet tarihte hakikat halil Öztoprak. Turan dursun din bu islam harici değil İslamın gerçek yüzünü anlatıyor. Pdf olarak telefonuna indirip okuyabilirsin.

1|0
    0|0
    • Herkes okuma karşı çıkıyor. Ne saçma insanlar varmış ya. Okumaktan korkuyorlar şaka gibi. Adam olamamamizin nedeni bu işte okumamak

• Allahım japonca yazıyor.. Kitap okuyacak şekilde japonca bilmek.. Tebrik ederim ☺

0|1
    0|0
  • Dib yayınlarının 'yaşayan dünya dinleri' kitabını okuyabilirsin

1|0
    0|1
  • Kızlar Devam
    1
Yükleniyor...