Soru din iman işlerine düşkün ve düşman olanlara, bu mücadelenin kazananı kim olur?

İki insan var aynı ortamda büyümüş aynı eğitimi almış seviyede, bunlardan biri Müslümanlığı, diğeri ateizmi benimsemiş, birbirlerine karşı mücadeleye girişiyorlar, amacı kendi inancını kabul ettirmek, mücadelede şiddet yok sadece birbirleriyle inançlarının pozitif ve negatif yönlerini konuşuyorlar. Sizce bu mücadele nasıl sonuçlanır?

• Ateist, müslümanı ateist yapar
    29% (2)20% (3)23% (5)Oy Ver
  • Müslüman, ateisti müslüman yapar
    14% (1)40% (6)32% (7)Oy Ver
  • Yenişemezler ikisi de deist olur
    0% (0)13% (2)9% (2)Oy Ver
  • Yenişemezler ikisi de agnostik olur
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Fikrim yok sonuçları merak ettim
    14% (1)13% (2)14% (3)Oy Ver
  • Ben yorum yapacağım
    43% (3)14% (2)22% (5)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
3|5

En İyi Kız Görüşü

• Ateistin nasibi varsa Müslüman olur. Müslüman nasipsizse Ateist olur.
    Yani Allah ne derse o olur.

1|3
    0|1

Kızlar Ne Diyor 2

• Farklı görüşlere saygı duyabilen insanlar kazanır zira diğerleri her zaman kaybetmeye mahkumdur 😊

0|0
    0|0
  • niye biri diğerinin dediğini kabul etsin ki?

bakın şimdi, bu konunun tek bir doğrusu olsa ve sebeplerle açıklansa o zaman karşı görüşte olan oturur düşünür belki fikri değişir.

ama böyle bir durumda ateist ne yapacak evrim, bilimsel çalışmalar, kurandaki çelişkiler vs den bahsedecek.
    inançlı kişi ne yapacak, yine ayetlerden ve belki kendi hayatında yaşadığı mucizelerden bahsedecek.

bakın burada inanan birisine bence allah yok demek o kadar mantıksızdır ki, çünkü herşey yalan olsa dahi o kişi o allah denen varlığı içinde hissediyor inanıyordur...

içinde hissettiği bişeye yalan diyemezsin ki? aksini ispat edemezsin ki?

ateist kişi açısından düşünürsek de allahın gerçekte olmadığını kanıtlayamayız. gerçekten kanıtlayamayız. sadece sağlam olduğunu düşündüğümüz birkaç varsayım birkaç olgu olay üzerinden fikir yürütebiliriz.

iki örnekte de matematikte fizikte olduğu gibi tek bir doğru yok. bunu kimse kanıtlayamaz. bir matematik denklemi değil bu çözünce hep aynı çıksın. bir fizik kuralı değil ki her yerde geçerli olsun. bizim için soyut olan bir varlığı tartışıyoruz, sabit genel geçer ve doğru olan bir sonuca nasıl varabiliriz ki?

bu konunun kazananı olmaz o yüzden. biri diğerini etkileyip fikrini değişitirse bile biz gerçeklere asla ulaşamayacağız.

allah belki vardır, belki yoktur bilemeyiz, belki de hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

belki herkesin tanrısı kendi içindedir?
    belki tanrı aslında bir enerjidir? pozitif düşününce pozitif şeyleri kendimize çektiğimiz bir enerjidir?
    belki bizden üstün olan uzaydaki varlıklar bizim tanrımızdır?
    belki gerçekten de tanrı yoktur, veya varsa da farklı boyutlarda formlardadır?

bilemeyiz. bilemediğimiz bir konunun ne kazananı ne kaybedeni ne mücadelesi ne de sonucu olmaz..

uzun oldu kusura bakmayın ama kısaltmak da istemedim cevabımı..

0|0
    0|0
    • oldu olacak d şıkkını işaretle de tam olsun :D

• biliyorum bunu ama ben bilinmezliği savunmuyorum, allaha tanrıya her neyse inanıyorum ve içimde hissediyorum. bana göre var. ama bu bana göre. o yüzden genel bişey söylerken bilemeyiz diyorum. etiketlenmeyi de sevmem ayrıca. illa agnostik ya da deist ya da ateist ya da inançlı olmak zorunda değilim. bu saçma sınıflamayı da reddediyorum. neyse ya boşver. güzel soru bu arada tebrik ederim, iyi geceler mutlu paylaşımlar..

• kimseyi inanç konusunda yönlendirmek ya da etiketleme gibi bir niyetim yok, yaptığın ilk yorum tam bir agnostik düşünce yorumuydu, iyi geceler

Erkekler Ne Diyor 5

• Herkesin bir hesabı var ise. Alemleri Yaradan Yüce Allahında var bir hesabı. Müslüman müslümanlığını tam yapmazsa ateisti buna galip getirir. Ateist galip gelince imanada gelebilir. Müslüman imtihana sabır göstermeyip ateistte olabilir. Ateist ile Müslüman arkadaş olurlar ve ikiside İslama büyük hizmet verirler. İkiside dünyada helak olur. İkiside ahirette cennete giderle. Evet ne demiştik varsa herkesin hesabı vardır Allah ında bir hesabı.

1|0
    0|0
  • zaten müslüman biri ateistle savaşıyorsa orda bir sıkıntı vardır müslümanlık her dine ve görüşe saygılı olmayı öğretir bizlere hepsine saygım sonsuzdur ne ben dinimden vazgeçerim nede karşımdakini zorlarım

1|0
    0|0
    • savaş anlamında değil münakaşa diyelim, Mevlananın yaptığı gibi

• Müslümanım ama kesin konuşmamanı tavsiye ederim kardeş, Yaşar nuri Öztürk İlahiyat fakültesi mezunuydu deist olduğunu açıkladı, Turan dursun Müftü idi ateist olmuştu

• kardeşim konuşsun eğer ikna edebiliyorsa beni ozaman bir sorgulamak lazım ama ben inancıma güvenirim bunu sarsacak kadar bilgisi varsa zaten benim inancımda sıkıntı vardır

• herkes kendi yoluna gider biri cehenenme diğeri cennete başka seçenek var mı?

0|0
    0|0
  • Müslüman temiz ve donanımlıysa 3-0 alır

0|0
    0|0
  • Her inancın sonu ateizme ulaşır ateizim kaçınılmaz sondur

0|0
    1|0
Yükleniyor...