Kurban'ın faziletini biliyor musunuz?

Burada sürekli "et" mevzuu geçip duruyor. Kurban et değildir! Yok kasaptan alın yok parasını verin... Kasap o eti ağaçtan mı topluyor acaba?

Hz. Ali (r. a.)'dan rivâyetle Efendimiz (s. a. v.) buyuruyorlar ki:

"Evinden kurbanlık hayvan almaya çıkan kimsenin;

Her adımına 10 sevap verilir, 10 günahı silinir.

Pazarlık yaparken söylediği sözler tesbih olarak yazılır.

Parasını ödediğinde her dirhemine 700 hasene verilir.

Hayvan kesmek için yere yatırıldığında kestiği yerden yerin dibine kadar tüm mahlûkat kurban sahibinin günahları için istiğfar eder.

Kanını akıtır akıtmaz, her damlasına Allah (c. c.), 10 melek yaratır, o melekler kıyâmete kadar kurban sâhibi için istiğfar eder.

Etini dağıtınca her lokmasına İsmail (a. s.)'ın neslinden köle düşmüş olan bir kişiyi âzad etme (kurtarma) sevâbı verilir..."

Kurban bayramınız mübarek olsun. Musmutlu bir bayram geçirin İnşallah :) 🎀🎀

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• peki kurbanı tam olarak biliyor musun? mesela Kur an da Hz ibrahim bir oğlunu kurban etmiş ama isim yok.. bizlere hep İsmail derler.. aslında öyle değildir.. Bizler yani müslümanlar İsmail in soyundan geldik diye İsmail diyoruz ki İsmail in adı da İşmael dir.. yahudiler de İshak ın soyundan geldikleri için İshak derler.. olay bu.. bunu kimse bilmez genelde

0|0
    0|0
    • Kurban etmemiş. Tam edecekken Allah Hz. İbrahim'e bir kurbanlık göndermiş :)

• @Demirez Hz. İsmail'i kurban etmeye çalışmış fakat bıçak kesmemiş. Daha sonra Allah Hz. İbrahim'e bir kurbanlık hayvan göndermiş ve Hz. İsmail yerine onu kurban etmesini istemiş.

• 100 Deve adamıştı o farklıydı sanırım karıştırdım.

En İyi Kız Görüşü

• o az önceki kıçı kırık soruda da görmüştüm seni ikimiz de sert tepki verince bülbüle döndüler :D İyi bayramllllaaaarrr :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• İyi de bu müslümanlık açısından saçma, Kur'an tek kaynağın kendisi olduğunu söyler, o yüzden böyle 'Bilmem kimden rivayet' vermek Kur'an'a aykırı değil mi?

Ayrıca bunlar basbayağı paganvari sembolizmlere benziyor.

Vikingler insan kurban ederdi, insanın kurban edilmesi için de birinci şart kişinin kurban olmay razı olmasıydı. Kimse gönülsüz kurban edilmezdi.

İşte kurban budur arkadaş, öyle iş bilmez adamların koyun kesmesini kurban diye abartmayın.

0|0
    1|0
  • Ben işin kavurma kısmıyla ilgileniyorum..

0|0
    1|0
  • bu sitede gurdugum en güzel ve faydalı paylaşım tebrik ler :)

1|0
    0|0
  • sagol güzel olmuş eline saglık

1|0
    0|0
  • kurban etini yiyenler
    nasıl yiyebilirler o eti bende onu anlamış değilim..

iiyi bayramlar.

0|0
    1|0
    • Eğer bir babaysan ve yıllarca evine et girmezken çocukların senden köfte istemişse bence sen de kapına gelen kurban etini geri çevirmezsin...

• @KYKSYTN
      kurban kesipte yiyenleri kastedmiştim.

• Onlar o kurbanı kesmese fakirler de o eti yiyemez. Kesip de yemezsen... O sana kalmış

• cok guzel paylasım fakat boyle seyler kaynakla dah aguzel olur.
    ben ıstenbuldakı kurbanı anlamadım. cogunu kavurma yapıyorlar. dagıtmalık degılde kavurmalık kesıyorlar sankı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Bazılarını ilk defa duydum bilgilendirme için teşekkürler

1|0
    0|0
  • Biliyoruz.

0|0
    1|0
Yükleniyor...