Sağın entelektüel yönden sola göre güdük kalması?

Tespit benim değil bugün bir kitapta okudum ve ilgimi çekti

Sağ yapı olarak muhafazakar olduğundan buradan entelektüel patlama daha az yaşanıyor.. Zaten sağın düşünce olarak dönüp dolanıp hep aynı isimlere atıf yapması da kısırlığın göstergesi.. mesela bir Cemil Meriç , İsmet Özel gibi..
Ya da kitaptan okuduğumca bir dönem düşünce alanında dönüp dolaşıp Fethi Gemuhluoğlu diye bir adam ne der diye onun ağzına bakıyorlarmış çünkü fazla beyin yokmuş

Oysa sol ilerlemecidir üreticidir ve bu anlamda entelwktüel üretimde de çok ileridedir.. basın yayın olsun kitap olsun birçok alanda asıl düşünce yükünü onlar sırtlıyor

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• çünkü inanç ve ırkçılık için bilgi birikimine gerek yok sadece nefret yeter. insanları sevmek, özgürlüğü ve eşitliği istemek için belli bir birikim gerekir

0|1
    0|0
    • Güzel yorum

• Engellemesi çocukluk mu aptallık mı karar veremedim garip

• neyse çok önemli değil takılsın kendi halinde

Erkekler Ne Diyor 8

• Bunun ne alakasi var? Mesela ben Türkçüyüm, ama Bilim-Militarizm ve güçlü nesilleri destekliyorum. Irkimin diğer irklara göre daha güçlü ve zeki olmasini isterim. Bu şimdi güdüklük mü?

0|0
    0|1
  • başka ülkelerde olsada bizim ülkemizde solun dikili bir ağacı çakılı bir çıvısı dahi yok bizim solcular heykel yapıp islama küfretmekten başka ne yapmışlar biri bana anlata bilirmi?

0|0
    0|0
  • O yüzden S. S. C. B yıkıldı, Çipras İstifa etti, O yüzden Kuzey Kore sefalet içinde.
    Unutma ki sağ Amerikanın haşarı çocuğu, onu kullanması lazım çıkarı için.
    Sol ise ölmüş mezarına toprak atan yok.

Sağ da boş sol da boş:Özgün eser üreten kimse ideoloji ile yapmadı bunu;Kemal Sunal, Jim Morrison, Michael Jackson, Dostoyevski bunların hiçbirinin ideolojisi yoktu. Zaten o yüzden başarılı oldular.

0|0
    0|0
  • Bu ülkedeki aydınların %99 u solcudur.

0|0
    0|0
  • Haklısın. Ama solunda halkçılığı savunurken halkla alakası olmaması, özgürlük ve eşitlik derken kendisinden olmyanların özgürlüğüne saygı göstermek gibi bir seyle alakası bulunmadığınıda unutma derim

0|1
    0|0
  • İsmet Özel solcudur özünde soldan yetişmiştir. Tarafsız gözle bakacak olursak evet öyle sol 10 gömlek üstün, sağ yazarların net bir duruşu yok çok değişken. Ha şimdi Necip Fazıl diyeceksiniz, bence o da uyanıklıp yapıp sağcıları kullanmış

0|0
    0|0
  • kim demiş sol üreticidir sağ tüketicidir

0|0
    0|0
  • Sağ düşüncede tatışmak yoktur.
    Halbuki tartışarak insan kendini geliştirir
    Dikkat edin AKP liyim diyen hiç kimse başkası ile düşünce yönünden tartışamaz.
    Cevap veremediklerinde hemen sen CHP lisin diye birşey söylerler.

0|0
    0|0
    • İlk cümlede söylediğiniz zaten olayın da özü kaynağı oluyor

• maalesef. eleştirilmekten hiç hoşlanmazlar.
      ben sağ görüşlüyüm ama icraatlarım sola daha yakındır. mesala tartışmayı çok severim. her tartışma sonunda birşey öğrenirim. kendimi geliştiririm. yanlış veya doğrularımı öğrenirim. astıma benim hatam veya iyi yönüm nedir diye sormuşluğum vardır.

Kızlar Ne Diyor 2

• Bu tarz ayrımlara hiç katılmıyorum. Hem burada sağdan ve soldan ne anladığınız önemlidir?
    Sağ-Sol milliyetçiliğe göre değerlerndirilir. Birinin ideolojisinin içinde milliyetçilik varsa o sağın en koyusudur.
    Ancak gerçek İslam'a bakınca da milliyetçilik olmadığını görüyoruz. Maalesef bu dini kirletmek isteyenler bu güzelim dinin içine bu zehiri koydular. Yani bu açıdan bakınca aslında gerçek dindarlarda soldur.

Ben dine bakış açısına göre yapılmış bir sağ-sol anlayışını reddediyorum.

Dediğin gibi bir şey yok inan ki çok genellemeli konuşuyorsun. Tümevarım insanlar üzerinde uygulanabilecek bir şey değil artık bırakalım şu tümevarımcı zihniyeti. .

2|1
    0|0
    • Gerçek Aydınların ve kalem ehlinin çokca soldan çıktığını inkar edemeyiz

• Eşitlikçi versiyonu sosyalizm mi? Pufff doğru herkes eşit ama bazıları daha eşit. .
      Özgürlük yoksa eşitlik ne işe yarar ki. .
      Eşit esir olmak mı yoksa özgür olmak mı? Sonuna kadar özgür olmak

Hem insanların inançlarına hakaret eden biri mi entelektüel? Ben almayayım.
      Biri sokaktaki kaldırım taşına bile inansa ona saygı duymak zorundasınız.

Din ve Vicdan Özgürlüğü böyle bir şey neyse muhatap almayacağım sizleri :)
      Çünkü Fikir Hürriyetini sonuna kadar savunurum :) Ancak bu sizlere katılmak zorunda olduğum anlamına gelmez :)

• Kişisel görüşüm böyle şahsen benim :)

• Türkiye sağı ile Dünya sağı bir değil. Dünya'da sağ görüşlü müthiş entelektüeller var.

0|0
    0|0
Yükleniyor...