Felsefeye Başlayacağım?

Felsefeye başlamak istiyorum. Genel olarak felsefe bilgimi yükseltmek, hayata daha felsefik yaklaşabilmek ve hayatı, yaşamı felsefik olarak yorumlayabilmek istiyorum.
Başlangıç kitapları, yazarları olarak ne önerirsiniz? Yoksa bir şey önermeyip dümdüz başla mı dersiniz?

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim anladigim kadarıyla hayata başka bir gözle bakmak amacıyla felsefe öğrenmeye karar vermissin. Öncelikle bir felsefe tarihi kitabı ve felsefeye giriş kitaplarını oku. Bunları okuyarak felsefe nedir ne değildir öğrenmiş olursun. Bir sonraki adımda Gary Cox'un Nasıl Filozof Olunur kitabını okuyarak felsefece düşünmesini öğrenirsin. Bundan sonra ise Jiddu krishnamurti ve osho'nun kitaplarını oku derim.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Felsefe böyle bir şey değil ki :D Onun ne olduğunu gerçekten bilmen, onu sevmen gerek, içinden gelmeli öncelikle. Matematik gibi düşün sana ne kadar öğretselerde içinden gelmeden yapamazsın. Felsefe de sayıların matematik, işlemlerin düşünce bunu unutma. Fakat sana başlangıç için şu iki kitabı önerebilirim meraklarını giderir ve bazı yapıtaşlarının oturmasını sağlar kafanda :)

Orhan Hançerlioğlu'nun Düşünce Tarihi
    Macit Gökberk'in Felsefe Tarihi

Kolay gelsin, umarım başarılı olursun...

0|1
    0|0
    • Rumuzumdan anlaşılacağı gibi, ben bir çobanım. Ve çobanlar ya bomboş insanlar olur, ya da filozof olur :) Ve eğer filozof olurlarsa, kitap okudukları için değil, teoriler kurdukları için değil, kafalarında yalnız oldukları ve her daim düşündükleri için olurlar :) Hayatım düşünmekle ve sorgulamakla geçti diyebilirim.
      Felsefe sormaya, yanıt aramaya başladığında başlar benim için :) Ben, eski felsefecilerin yanıtlarını nasıl aradıklarını merak ediyorum :)

• Açıkcası profiline bakmamıştım bilemiyorum fakat soruyu yanlış belirtmişsin o halde :) Ama bu felsefe yaparak bulabileceğin bir soru değil pek, aynı şekilde eğer o iki kitabı okursan sana bu konuda yardımcı olur çünkü zaten Felsefe'nin ve Düşünce'nin ana yapıtaşlarıyla ilgili şeylerin harmanlanmış hali anlatılıyor umarım işine yaracak bir cevap verebilmişimdir :)

• Anlamak ve uzlaşmak istersem evet, anlatabildin ve açıklayabildin :)

• Felsefenin temel ilkeleri - George Politzer

0|0
    0|0
  • Dümdüz gitme ama çok şey yapma

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...