Kabir azabı var mı ?

bu durumda nasıl olacak ?

link

Güncellemeler:
var olduğunu biliyorum bu linkte toğrağa girmemiş

kabirde yatmayan birisi için soruyorum

0|0
8|13

En İyi Kız Görüşü

• kabir azabı bu değildirki.. sadece kabri yok bunun. azap çekmek ne demek?

Her insan ister ölerek toprağa gömülsün, ister boğularak denizin dibinde kalsın veya yırtıcı bir hayvan karnında bulunsun veya yanarak külü havaya karışsın, mutlaka kabir hayatı geçirecektir.

İnsan öldükten sonra kabre konulunca, Münker ve Nekir adında iki melek, kendisine gelerek; "Rabbin kimdir? Peygamberin kimdir? Dinin nedir?" diye sorarlar. İman ve güzel amel sahipleri bu gibi sorulara doğru cevap verirler. Bu gibi ölülere cennet kapıları açılır ve Cennet kendilerine gösterilir. Kâfir veya münafık olanlar ise bu sorulara doğru cevap veremezler. Onlara da Cehennem kapıları açılır, oradaki azap kendilerine gösterilir. Müminler nimet içerisinde, sıkıntısız ve huzurlu yaşarken, kâfir ve münâfıklar ise kabirde azap göreceklerdir

1|0
    0|0
    • yani insanlar kıyamet günü hesaba çekilmeden kabir de azap görecekler öyle mi?

kurandan ayet gösterirmisin..?

• cevabını kendi cevabının altına yazdığın için takip etmem zor oluyo..

ben okuduğumu da yazdığımı da çok iyi anladım..

o kadar çok rivayet varki kabir sıkar diyen var melekler döver diyen var..

ama kuran da ölüler uyandıklarında 10000 yıldır bile kabirde yatsalar kendilerine bu sürenin 1 saat yada daha az geldiğini sanacaklar der..

1 saat yada daha az kalınan yerde azap fazla gelmez sanrıım.

saygılar.

• Bir yer var herşeyi söylemek mümkün. Anlıyorum anlatamıyorum xD

Kabir hayatı uyku gibidir. Sizler 10 saat uyursunuzda kaç saat uyuduğunuzu bilirmisiniz. an gibi gelir bize. Kabir hayatı değilde sonrası bizi daha çok ilgilendirmeli bence. Terazi gibi herşey orda açığa çıkacak kim iyi kim kötü

Erkekler Ne Diyor 13

• Elbette kabir azabı vardır. O resimdeki de zaten mumyaymış. Onun bedeni mumya olarak korunmuş olabilir ancak ruhunun ne eziyetler çektiğini bizler bilemeyiz. Böyle şeylere aldanmayın. Mumyalamanın amacı zaten bedeni korumaktır. Ruhu koruyamazsın. Kabir azabıyla ilgili birtakım hadisler;

Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçedir veya cehennem çukurlarından bir çukurdur." (Tirmizi)

İdrardan sakının! Çünkü kabirde ilk hesap bundan olacaktır. ( Taberani )

Namaz kılmayanın kabri ateşle dolar. Gece-gündüz onu yakar. Bir tinnin, her namaz vaktinde onu sokar. ( Kurretül-uyun )

Hz. Peygamber (s.a.v) bir mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap çekmekte olduklarını gördü. Bu iki mezardaki ölülerden biri hayatında laf getirip-götürüyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye böyle yaptığını sorduklarında: "Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur." (Buhari )

1|1
    1|2
  • kabir azabı beden ile değil ruh ile alakalı birşeydir.kişinin dünyada yaptıklarına göre kıyamete kadar ruhu sıkıntı ve azap içinde olur

1|0
    0|0
  • İnanıyorsan var. İnanmıyorsan başına gelince görürsün xD

1|0
    1|0
  • peki sen ne hazırladın ora icin sen bunu düşünmem lazım

0|0
    1|0
    • sen benim ne hazırladığımı bilemezsin... parayla imanın kimde olduğu belli değil

sen düşünde düşün bence akıl verme

• doğruluğu konusun da emin olmadığımız hadisleri bilmem ne hocaları bilmem ne seyhlerini bir kenara ayırırda gerçek kaynağa bakarsak..Ben yoktur diyorum...

1|0
    0|1
  • Var ve gerçek...İlmihallerde çok açık yazıyor..Al ve oku..

0|0
    0|0
  • bedenin ne halde olduğu önemli değil zaten azabı gören ruh

0|0
    0|0
  • tabiki kabir azabı var hiç mi kuran okumadın sen ya

0|0
    1|0
  • bir koşu sorup geliyorum. sen bekle burada bir yere ayrılma

0|0
    0|0
  • iyi bir mü'minsen kabirde çilingir sofrası kurulur diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • vaybe sonumuz nasıl olucak acaba ?

0|0
    0|0
  • Ben var olduğuna inanırım güzel arkadaş. Saygılar

0|0
    0|0
  • Varmış evet büyüklerim hem söyler.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Kesinlikle kabir azabı vardır... üzerine idrar bulaştırmak , ve dedikokdu gıybet buna sebeptir .. red edenler onlarca hadisi red etmiş olurlar..

0|0
    0|0
  • biz din kültürü hocasıyla çook tartıştık o yok diyo ben var.. şöyle bi hadis var kabriniz ya cennet bahçelerinden bir bahçe ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur. Firavunda aynı şekilde kalmıştı ibret-i alem olduğunu düşünüyorum

1|0
    0|0
  • o konuda prk araştırmam yok ama sonuçta asıl hesabı ruhumuz vereceğine göre, bu konuyu araştırmak lazım elde ettiğin bilgileri benimlede paylaşır mısın ?

0|0
    0|0
  • Yalnız bu mumya çok ilginç yaa..

Ne tuhaf :(

0|0
    0|0
  • Bu kabir azabinla ne alaka? Mumyalama bu

0|0
    0|0
    • evet gerçek bir insan bedeni kabire girmeyen ..

• Kabir azabini islam inanisina gore beden degil ruh ceker, ister bedeni parcalara ayrilsin ister yansin kul olsun yine cekecektir islama gore, yani cevap evet kabir azabi bu kiz icin de gecerli

• islama göre var.

0|0
    0|0
  • Var tabi... Link hakkında yorum yapamıycam 14 yıldr çözememişler sırrını çözemezlerde... :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...