Lazcanın bir dil olduğunu savunan var mı?

Ben lazca diye bir dilin olduğunu düşünmüyorum. Lazca denilen dil tamamen toplama olduğunu düşünüyorum. Kesin bir kaynak yok sonuçta fakat akılla kavranabilir bir durum.

Mesela uluca lazcada ulije ( ulice de olabilir ) - korna yanlış hatırlamıyorsam osmanlıda hamamdaki taslara denirdi, lazcada ise vana anlamına geliyor. Biri su kabı diyeri suyu açmak için.

Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
1|4

En İyi Kız Görüşü

• Lazca bir dildir. Karadenizin dogu kiyisi boyunca batuma kadar -batum dahil- konusulan bir dildir. Hatta son zamanlarda gurcistanda bile kendi dillerinden cok turkce-lazca konusuluyor. Ismini bilmiyorum ama eski kafkas dillerinden birinin devamidir.
    Toplama demissin. Evet turkceden yunancadan gurcu dilinden alintilari vardir. Tipki turkcenin arapcadan farscadan alintilari oldugu gibi.

Tartismaya veya cevaba kapali cevap. iyi gunler.

0|3
    0|0
    • Tartışmaya kapalıysa neden yazıyorsun? Gerçeği öğrenmemek için mi?

İnternetteki kaynaklara konuşmaman gerek. Oradaki herşeyin doğru olmadığını sende biliyorsun. Akılla mantıkla kavranacak bir durumdur. Alıntılar vardır dediğin %50 onmanlıca %50de ermeni yunan vs vs... Ve ben yukarda verdiğim iki örnek internette yazmıyor. Mantıken bakıncada anlaşılıyor. 500bin lazdan kaç tanesi yazıyor ki nete Lazca bir dill veya dil değildir. Mantıken konuşuyorum ve fikirleri almaya çalışıyorum.

• Zit gorusu en iyi secmekte tuhaf gercekten.

• Rica ederim.

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 3

• Öncelikle şunu belirtim lazcayı Karadeniz bölgesinde konuşulan ağız daha ziyade Trabzon Rize ağzıyla karıştırmayın geleyrum gideyrum lazca değildir Trabzonda geliyrim Rizede geleyrum (celeyrum) Giresun ve Orduda geliyim geliyum şeklinde konuşulan yöresel ağız lazca değildir lazca bambaşka Türkçe ile alakası olmayan bir konuşmadır örneğin Rize/Pazarlı bir arkadaşım var lazcada nasılsın muçore demekmiş şeker şuga bunun gibi yani bir nevi kürtçe gibi düşün ancak bir dilin dil sayılabilmesi için bazı kurlalar olduğuda açık Türkiyede lazca Rize Pazardan başlıyo Hopaya kadar devam ediyo ama pazardan tutda hopaya kadar her ilçenin konuçtuğu lazca farklı örneğin pazarda nasılsın muçore iken atıyorum hopada alombora demek yani kürtçede öyle bir kırşehirlinin konuştuğu kürtçe ile diyarbakırlının tamamen farklı yani bu yazdıklarımdan sonra bunlara dil denirmi denmezmi yorum senin..

0|1
    0|0
    • Bunları bende biliyorum. Ben ağız farklılıkları ayrı bu Türkcede de mevcut bir durum. Ben tamamen ana öğeyi ele alıyorum. Bende bir lazım lazca konusuyorum aklı sıra. Ama ben inanmıyorum. Laz ırkı olabilir fakat dili yok. Yukardada iki tane örnek verdim. Böyle bir sürü vardır eminim. Bu yüzden dil olduğunu düşünmüyorum, sağdan soldan tamamen toplanmış olup dil diyoruz. Mesela türkçede öyle bir durum yok gibi ufak tefek alıntılar var. Fakat lazcada böyle değil işte.

• Bu arada laz ırkı var dili yok dediğim kendi düşüncem. Yoktur bence yazmalıydım. Düzelteyim.

• Lazcanın bir dil olduğunu bende düşünmüyorum. Şive olarak genelde görülür. Bununla ilgili demeçler vardı ama ne kadar net bilmiyorum. Lazca aslında bir dağ yamaçlarında bir yerde süregelen konuşma dili ama o yerleşkeyi şimdi hatirlayamadim...

Bende senin gibi dusunuyorum aslinda net bir sey yok cunku

0|1
    0|1
  • Rumca ve Türkçe karışık bir dil olarak biliyorum. Eğer lazcayı dil olarak saymıyorsan saymaman gereken bir sürü dil var

0|1
    0|0
Yükleniyor...