Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir.

Arkadaşlar sizinle paylaşmak istedim, diksiyon kursuna gidiyorum. Yaptığımız bir çok yanlış var ki.. Mesela;

Yoğurt diye yazılır, biz telaffuz ederken yohurt ya da yourt deriz oysa; yoort diye okunur.

Aşağı diye yazılır, aşaa diye okunur..

Değil diye yazılır, diil diye okunur.

Bir insana çok "mütevazisin" deriz mütevazi değil, mütevazı olması gerekiyormuş. Mütevazi; birbirine paralel, mütevazı; alçak gönüllü anlamında.

Meşale, biz söylerken me-şa-le deriz, ama meş'ale diye okunur. A'dan önce tırnak var ve a uzatılarak söylenmez.

Görmeyen-Görmiyen diye okunur.

Söyleyerek diye yazılır, söyliyerek diye okunur.

Vs. Vs. uzar gider, sizinde var mı bildiğiniz kelimeler?

0|0
513

En İyi Erkek Görüşü

• verdiğin bilgi için teşekkür ederim satranc – santranc.

okşizen –oksijen

makina-makine

sarımsak -sarmısak

eşofman -eşortman

deprem-debrem

gardrop - gardolap

program – proğram

dinozor - dinazor

herkes –herkez

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 12

• Bazen yazarız ama bağzen şeklinde okuruz.Kama'daki a'larla Kemal'deki a'nın okunuşu farklıdır mesela.Bazı k'ler daha gırtlaktan sesletilirken bazıları daha önden sesletilir.Bu gibi örnekler çoğalır.Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil olsaydı hepsi için ayrı harfler gerekirdi.

0|0
    0|0
  • mehmet memet gibi

2|0
    0|0
  • Bana göre bu aslında vurguyla alakalı bir durum kimse buna gereken özeni göstermiyor oysa ben bir insanla konuştuğumda onun diksiyonuna çok dikkat ederim özellikle kızlar.Ayrıca bende şöyle bir huy daha var kızın güzelliği önemli değil konuşmayı vurguyu çok iyi becerebilen bir kişiyse hemen etkiler beni.

0|0
    0|0
  • Bu saydıkların sadece bi' kaç tanesi... Reel hayatta ve burdaki "hangi kursa gitsem acep" şeklindeki sorulara genelde diksiyon cevabını vemişimdir.

0|0
    0|0
  • merhaba yazarız meraba deriz misal.

1|0
    0|0
  • aşçı-ahçı

lüks-lüx

üçgen - üçken

gine, gene

lanet olsun- nalet olsun

sütyen - südyen

film - filim

şartel- şalter

matematik - matamatik

karakter - karekter

artist - artiz, artis

out-avut

sigorta - sikorta

0|0
    0|0
  • Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum,bize en başta öğretilen konulardan bir tanesidir bu.Ayrıca bu konuştuğumuzun dilin adı Türkçe değil Latin kökenli Türkiye Türkçesidir.Türkçe diye Orhunca veya Köktürkçe'ye denir

0|1
    0|0
    • Valla çok dil çeşidimiz var. Ben konuşurken bu kelimeleri doğru kullanayım diye nasıl kasıyorum kendimi :)

• Kasmana gerek yok bence diksiyon kadar da gereksiz bir şey yok şuan için mesela herkes Türkçe olan ALP ismini çok ince ve kibar şekilde söyler oysa ki ALP gırtlaktan çıkatılarak AĞLP bu ses şekliyle çıkarılır.Ya da konuştuğumuz kelimelerin %99unda kullanılan '' k '' harfi tamemen Orhunca'da yani öz Türkçemiz'de yanlıştır onun yerine gitab-kitap,gağan-kağan vs şeklinde.Yani Türk Dili ve Edebiyatçılarının çoğu karşıdır bu diksiyon durumuna

• Yoğurta yohurt yada yourt demenin ne kaybı var diksiyonla ne alakası var bunun..Yoğurtu diksiyona göre yoort diye telaffuz edersen diksiyonu düzgün insan mı oluyoruz yani geçiniz..

0|0
    0|0
  • senin okunuş dediğine biz ağız diyoruz kısaca İngilizce öğrendiğin gramer günlük hayatta kullanılmadığı gibi

0|0
    0|0
  • vay be bızı kandırmıslar senı ısrarla takıp edecem bılgılerını burada paylas olur mu

0|0
    0|0
  • ben görmeyen söyleyerek diye okuyorum ayrıca yourt al derim

0|0
    0|0
  • Ne haber naber gibi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

Yükleniyor...