İstanbul mu, İzmir mi?

Her yönüyle değerlendirip hangisi derdiniz? İstanbul ve İzmir'in artıları ve eksileri neler?

0|0
20|21

En İyi Erkek Görüşü

• İzmirde iyidir ama üstad söylemiş bize dinlemek düşer..

Canım İstanbul

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;

Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.

İçimde tüten bir şey; hava, renk, eda, iklim;

O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.

Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;

Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.

Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,

Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canım;

Vatanım da vatanım...

İstanbul,

İstanbul...

Tarihin gözleri var, surlarda delik delik;

Servi, endamlı servi, ahirete perdelik...

Bulutta şaha kalkmış Fatih'ten kalma kır at;

Pırlantadan kubbeler, belki bir milyar kırat...

Şahadet parmağıdır göğe doğru minare;

Her nakışta o mana: Öleceğiz ne çare? ..

Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;

Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet...

O manayı bul da bul!

İlle İstanbul'da bul!

İstanbul,

İstanbul...

Boğaz gümüş bir mangal, kaynatır serinliği;

Çamlıca'da, yerdedir göklerin derinliği.

Oynak sular yalının alt katına misafir;

Yeni dünyadan mahzun, resimde eski sefir.

Her akşam camlarında yangın çıkan Üsküdar,

Perili ahşap konak, koca bir şehir kadar...

Bir ses, bilemem tanbur gibi mi, ud gibi mi?

Cumbalı odalarda inletir ' Katibim'i...

Kadını keskin bıçak,

Taze kan gibi sıcak.

İstanbul,

İstanbul...

Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler!

Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler...

Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,

Adada rüzgar, uçan eteklerden sorumlu.

Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından

Hala çığlıklar gelir Topkapı Sarayından.

Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;

Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar...

Gecesi sünbül kokan

Türkçesi bülbül kokan,

İstanbul,

İstanbul...

Necip Fazıl Kısakürek

1|4
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• İstanbul oldum olası beni itmiştir asla yaşamak istemeyeceğim bir şehir o kadar kalabalık karmaşa insan yığını... ya stajımı istanbulda yapmıştm işten eve gelmek 3.5 saat sürer mi ömür yollarda geçer.istanbul gezmek için evet güzel ama yaşamak için mecbur kalmamak için uğraşıyorum.

izmiri çok bilmiyorum birkaç defa gittim ama yorum yapacak bilgim yok açıkcası.ama rahatlıkla söyleyebilrm ki izmirde mi istanbulda mı yaşarsın seç derlerse tereddüt etmem izmir derim

0|0
    0|0
  • Ama illenede karşılaştıracaksın kardeşim derseniz. Karşılaştırayım:

İstanbul, İzmir ikisi de büyük şehir ikisi de göç alıyor fakat İzmir İstanbul kadar karmaşık değil.

İstanbul'un varoşlarında yaşayanlar büyük şehirde yaşadıklarının farkında değil. Ama İzmir'in varoşlarında yaşayanlar bile büyük şehirde yaşamanın nimetlerinden yararlanıyorlar.

İstanbul'da bir yerden bir yere gitmek özellikle toplu taşıma araçlarıyla tam bir felaket. Ama izmir'de çok daha kolay. İstanbul'da belediye otobüsü taşımacılığı sürekli minibüslerle rekabet halinde ama İzmir'de her şey ESHOT'un elinde. İzmir’de 2001–2002 yıllarında saat 24.00’den sonra saat başı belediye otobüs seferleri uygulamasına geçildi. İstanbul’da ise 2004–2005 yıllarında bu uygulama başlatıldı ve bu seferler hala sadece 3–5 ana hatta uygulanıyor.

İzmir’de İstanbul gibi göç aldıkça kozmopolitleşiyor. Ama hala İzmir’in yerlileri (yerlileri dediğime bakmayın birçoğu göçmen) hala İzmir kültürünü taşıyor. İstanbul’da gece belli merkezler hariç sokakta insan bulunmuyor ama İzmir’de gece 12’de bile insanlar dışarılarda ya da balkonlarında (özellikle yazları)

Giyim kuşama gelince eee İzmir’in sıcağı ve nemi malum. Bu kadar sıcakta insanların çok da kapalı giyinmelerini beklemeyin.

Daha yazılacak çok şey var ama yazmaya üşeniyorum arkadaşlar. Zaten hemşolarımda en az benim kadar döktürecektir :D

0|0
    0|0
    • :)) nankörlük yapma simdi... İstanbulumu kötüleme.. :D

• izmirde ulaşım kolay olur tabiki nüfusu az gezecek yer az zaten istanbulun % 20 si kadar bir yer gece hayatı demişsinde gece hayatında izmiri istanbulla sakın kıyaslama avrupadan bile gece hayatı için istanbula akın ediyorlar. ben bu güne kadar istanbuluın her yerini gezdim diyen bir insana rastlamadım çünkü gezemezsin imkansız bitiremezsin geze geze.ama izmiri gezebilirsin... izmirde yaya köprüsü açılışına denk geldim o kadar kalabalıktıki sanki şölen vardı :)))) bu kadar şölene gerek yok

• ama kalabalık yorucu izmir daha sessiz sakin kafa dinlenilecek yer dersen ok ona kabulüm

• ben bilmem beyim bilir

0|2
    0|2
  • İzmir İstanbulumun ancak maketi olabilir...

0|0
    0|0
  • tabikiii trabzon:))))

0|0
    0|0
  • ikisindede bulundum hatta 2-3 ay denecek kadar sure zarfında.. izmir daha guzel ve basit geldii.. ama yaşaamak icin derseniz FETHİYE...

0|1
    0|0
  • Gökyüzünün fütursuzca mavi olduğu her yer benim vatanımdır. Bütün şehirler de birbirine benzer ayrıca. Gökyüzüne bakın farkı anlamak için.

0|0
    0|0
  • izmir,anlatılmaz yaşanır,havası,suyu,rengi farklı bir şehirdir,izmir'e yolunuz muhakkak düşsün,izninizi uzatın ve dönmeyi geciktirin izmir'i yakından tanıma fırsatı yakalayın.bu şehri yaşayın.

0|0
    0|0
    • Çok berbat bir şehir bence.. Denizi olmasa sıfır yani..

• hı!izmirmi berbat şehir,berbat hissettiren şehir değildir,(izmirli kız darbesimi:))

• Kızlarından bir darbe yemedim, ankara kültürümüz var, o kadar cambaz olamazlar.. yapılaşmadır, ulaşımdır çok berbat.. ben düzeni seven biriyim belki de ondandır..

• istanbul ayrı bir dünya. sevgili gibi istanbul bazen kavga etseniz de vaz geçilemeyecek kadar güzel ve özlenilen

0|0
    0|0
  • Ankara

0|0
    0|0
  • izmirde yaşayacaksın istanbula gezmeye geliceksin

0|2
    0|0
  • Bir süre İzmir de yaşadım şimdi İstanbuldayım iyiki burdayım. İzmirli gençleri sevmiyorum yani şöyle diyelim mekan guzel ortam kötü..İzmir hep yaşayacagım şehir olucaktı fakat artık nefret eder hale geldim.İstanbul bambaşka her şeyini seviyorum.

0|0
    0|0
  • bu soru eskiden beri tartışılan bir konudur.her şehrin artısı eksisi var hangisinin yoksa ben orayı seviyorum

0|0
    0|0
  • Istanbul çok kalabalık ve yorucu bi şehir bu yüzden izmiri tercih ederdim

0|0
    0|0
  • istanbul

0|0
    0|0
  • ISTANBUL <3

0|0
    0|0
  • OO yeeeea İSTANBUL <3

0|0
    0|0
  • İstanbul bambaşkadır. İzmirde iyidir ama İstanbul bambaşka

0|0
    0|0
  • howland adası

0|0
    0|0
  • Aklım İstanbul'da kaldı, nanaynay

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• İstanbul yaşama yeri Gezme tozma yeri.Eglence yer

İzmir ise hem yaşam hem calışma yeri.

Aradaki fark da bu zaten.

izmirde yaşar calışırsın. tatilin olur istanbula gelir gezersin. Yoksa istanbulun kalabalıgı insanı boguyor.Dar alanda kısa paslaşmalar yapılıyor. Ha istanbul dediysem öyle her semtini demiyorum. Zaten istanbul dendiginde bogaza yakın yerlerin oldugunu söylemye gerek yok istanbul en kötü bakırköyden başlar karşıda da kadıköyün az da bostancıdan kıyıdan sınırları üsküdarı da alır okadar gerisi yalan

0|0
    0|0
  • İzmir desem, Istanbul'un galatası,taksimi,kadiköyü,beşiktaşı,ortaköyü,emirganı ağlar,

İstanbul desem, izmir'in saat kulesi, mavi köşe karışık sandviççisi,kordonu,küçükparkı,kıbrıs şehitleri ağlar.

İzmirstanbul diyorum :DD 1 çekinik oy

2|1
    0|0
    • çok politiksin ama kimse senden daha iyi özetleyemez di hotdog'cum. Yüreğine sağlık :)))

+6798679875978

• bu sayıları aklımda tutmam lazım mı:DD

• tabiki evettttttttttt :P

• Soru çok acayip :) tabikide İZMİR bazı arkadaşlar eğlence için İstanbul iyidir demiş. Onlar daha eğlenmeyi bile bilmiyorlar. Sonunda hep kavga ya da karakol. İzmirli insanlar kulturludur, zevkle yaşarlar keyif alırlar. Her haliyle İzmir mükemmel. Madem İstanbul güzel şu soruya cevap versin istanbuldaki arkadaşlarımız! ! Çoğu ünlüler evlerini izmirden aldılar. Çeşme'de;, Foça'da urlada Vs. .. her ünlü söyler bunu İzmir başkadır diye. Her İstanbullunun bir ayağı izmirdedir arkadaşlar. İstanbuldan izmire gelen arkadaşlar sadece eglenirken kordondaki rahatlığı görünce ağızları açık kalıyor çok şahit oldum. TAM 35 İZMİR YAŞAYAN ŞEHİR YAŞANACAK ŞEHİR İZMİR BENCE :)

0|0
    0|0
  • İstanbul .

0|0
    0|0
  • Askerliğimizi İzmir'de yaptım, keyif almıştım ama mukayese olacak şey değil. Bu ancak İstanbul mu yoksa sakin yaşam mı diye soru olabilir.

Ama İstanbul olmasa yaşayacağım 2 şehirden biri İzmir. Diğeri Antalya.

0|0
    0|0
    • aynen sakinlik konusunda iyi bir yer hem modern hemde kaliteli yaşanır yani

• maddi istanbul, manevi izmir...

1|0
    0|0
  • kesinlikle Ankara

0|2
    1|3
  • izmirliler etrafına o kadar yabancı gozle bakar ki kendınin İzmirli oldugunu unutursun...

İstanbulda İzmir gibi kalabalık.. Sikilidiginda kafanı toplamak bir yer bulsan bile tıklım tıklım insan doludur.. Kalabalık iki sehir arasında bir tercih yapmak guzel degil..

İzmirin suyuna, havasına ve kızına güven olmaz.. İstanbul kızlarının da farklı oldugunu düşünmüyorum.En iyi ankara bu acıdan.:)

0|0
    0|0
    • ben ankarada askerlik yaptım aferedersin ankara kadar cen.b..t bir şehir görmedim. işleri güçleri uçkurları... cafede barda disco da bile ankara havası çalıyor kızlarına hiçmi hiç güvenme :))) pavyonları meşhur

• Esmer olmaları cezbediyor beni...:))

• Her erkek askerlik yaptığı şehirden nefret eder ama İstanbul da askerlik yapmak nefrete neden olmaz.. Ankara da nerede Ankara havası çalıyor ? Yani ulusa, ssk ya gittiysen bilemem de, cafede, barda, diskoda çalıyor demen ilginç.. Gece hayatı iyidir.. Eskiden daha iyiydi ama yinede iyi yani.. Ankaranın kızları iyidir, sana kötüsü denk gelmiş..

• Ben bunu çözemedim gerçekten İzmire hiç gitmedim ama aşırı bir sevgim var sanki hayalimdeki yaşamam gereken yer orası bana daha çekici gelio.. Bir çekte şu varki İstanbuldanda kopamıyorum.. Trafiği çilesi ne bilim sigara gibi bagımlılık yaptı bize.. Sanki dünyada başka yaşanacak yer yokki..

0|0
    0|0
  • İstanbul'u belli ülkelerle kıyaslamak gerek, şehirle değil.

Mesela Yunanistan mı İstanbul mu denebilir.

0|1
    0|0
  • izmiri görmedim istanbulda yaşiyorum ama izmir diyorum

0|0
    0|0
  • Kessinlikle İSTANBUL

0|0
    0|0
  • heryerde herzaman her sekilde ISTANBUL

0|0
    0|0
  • istanbul

0|0
    0|0
  • İstanbul gibisi yok .. Büyüleyici bir şehir , farklı bir dünya.Hem manevi önemi de bizim için çok önemli ve değerli ..

0|0
    0|0
  • Bu şehir rakıyla yaşar bu şehir cigarayı çeker. İstanbul, büyüklüğünü tartışanlarda akıl aramak akılsızlıktır.

0|0
    0|0
  • hayır BURSA

0|1
    0|0
  • Kısaca Özetleyeyim...:

" İSTANBUL DÜNYANIN MERKEZİDİR"...bilmem anlatabildim mi..?

0|0
    0|0
  • Her daim istanbul.. İstanbul ile aşık atacak bir şehir göremiyorum.. Hele ki izmir ? Çok zor..

0|1
    0|0
  • İzmir.İstanbula çok uzak değil nasılsa.

0|0
    0|0
Yükleniyor...