Eski mahalle kültürümüze ne oldu bizim?

Mutlaka hemen hemen herkez mahalle kültürü yaşamıştır. Yaşamasa bile görmüştür. Artık herkes sitelerde müstakil evlerde ve mahalle kültürünü kaybetmiş şekilde yaşamlarını sürdürüyor.

Ben çok güzel mutlu bir mahallede büyüdüm. Herkes akraba gibi kardeş gibi sıcak bir ortam vardı. Gece saat üçlere kadar kapı önünde oturup çekirdek yemek sohbet etmek... çok güzel günlerdi.. Mahallenin orjinal insanları olurdu bir tane delisi kesinlikle olurdu bir tane top patlatan amca bir tanede eli su dolu kova ile camda bekleyen teyze... Ama hersey cok güzeldi.. Mahallenin bir tane zengini olur her yeni şeyi onda görürdük.. Ama oda o mahallede yaşardı dıştan zengindi ama her mahalli olayda sıradan biri olurdu bizler gibi.. Borç para lazım oldugunda mahallenin bakkalına esnafına koşardık..Şimdi bankalara kredi almaya.. Hastalanırdık cenazemiz olurdu ev elinde tencere ile komsu dolardı.. Toplu pazara gitme serüveni.. Ucuzluk pazarları.. Annemizin peşinde çanta gibi :) Mahalle maçları olurdu kenetlenirdik.. Mahalle kavgaları olurdu donanırdık.. Ama asla mahallemizden bir kıza yan gözle bakmazdık.. Kimseye laf atmazdık.. Seven varsada adam gibi sevgisini paylaşırdı..Okula işe cıkarken sırayla kaç kişiye selam verirr hal hatır sorardık.. Yüzümüzden anlaşılırdı derdimiz açılır rahatlardık...

Simdi ne zevk alıyorsunuz ? Sitede güvenlik görevlisi sadece sabah akşam bir günaydım gülümsemesi oda mecburiyetinden oldugu için..komşuluk die birşey kalmadı.. Herkes düşman herkes birbirine takmış vaziyette.. Mahallelerde yan komşuna bile güvenemiosn artık..

Sonumuzu hiç düşündünüz mü?

0|0
11|11

En İyi Erkek Görüşü

• evet eskisi gibi o tat kalmadı. Şimdi biz böyle diyoruz büyüklerimiz de ohooo bizim zamanlarımızda çocuklukluğumuzda her yer bağ bahçeydi. Her yerde meyve ağaçları vardı şunu oynardık bunu oynardık bir futbol ayakkabımız bile yoktu balçık içinde kalırdı ayakkabılarımız, ayakkabının altı çıkar ayakkabıcıya götürüp bir daha yaptırırdık gibi gibi gibi . Biz de şimdi bunlardan bahsediyoruz işte apartman aralarında boşluklarda geçirdiğimiz vakitler. Çok değil bir 10 sne sonra bunlar da kalmayacak çünkü artık 7 yaşında 8 yaşında çocuklar bilgisayar uzmanı oluyor internet oyunlarını oynayıp orada konuşuyor arkadaşlarıyla artık kalmadı gibi mahalle zevkleri. Topu vermeyen amcalar, dükkanımın önünde oynamayın vallahi topunuzu keserim diyenler, arabaya gelince top kızanlar. Artık sanal ortamda oynanıyor her şey. Biz yine de biraz şanslı sayılırız ki bunları biraz da olsa bitmesine yakın görebildik.

0|1
    0|0
    • Ben kendimi çok sanslı görüyorum zaten. Biz dısarda büyüdük sosyal olduk simdi bilgisayar başında hersey sanal. Bİlmiorum kardeşim ama eski tat yok gercekten

• evet yok ben de top oynadığım mahalleden biliyorum. Şimdi o arada top oynayan yok. Toprak saha vardı eve yakın oraya gider mahalle maçları yapardık şimdi ise kocaman bir otopark oldu yani eski tat artık kalmadı yine de bir tadım da olsa yaşayabildiğimiz için şanslıyız demektir.

• aynen kardeşim yaa püff valla ne denirki... yazık genc nesile..

Kızlar Ne Diyor 11

• onun için çocuğumu daha 3 yaşın da yuvaya gönedriyorum ya arkadaşı olsun diye yaşıtlarıyla vakit geçirsin diye o bizim bahçeler de ağaçların dallarından meyve kadar çocuklar da sarkardı , kirlenmek güzeldir o zaman kirlenmezdik bile neden se. dut ağaçlarının altında ki sinekleri puf kaplarıyla yakalarken dutlara basıp basıp düşerdik

0|1
    0|0
  • vayy be çocukluğum geldi aklıma :( aynen anlattıklarının hepsi bizim mahallede de vardı.gecenin 3 lerine kadar tüm çocuklar anneler babalar sokaktaydık eve yatmaya girerdik evimizin kapısı sürekli açık olurdu balkon kapısı gibi komşularımızn da öyle... komşumun evine rahatlıkla girerdim kendi evim gibiydi tüm mahallenin evleri.mahalleli herkes birbirni tanırdı ve dediğin gibi erkekler mahallenin kızlarını korurudu.

hiç unutmam bir gün (10-12 sene önce galiba) lisedeyim okul çıkışında peşime bir serseri takıldı takip ediyor beni ben yolu uzata uzata eve gidiyorum eve gitmeden kurtulmam lazım ama nasıl diye düşünüyorum.mahalle sınırlarına geldiğimde (mahallenin belli yerlerinde sürekli toplanan belirli gruplar olurdu) mahallenin erkeklerini gördüm ama normalde sima olarak tanıyoruz tanışmıyoruz onlarla arkamdaki çocuğu farkettiler bir anda etrafım kuşatıldı 2 kişi bana evime kadar eşlik etti diğerleri çocuğu haşlayıp mahalleden kovdular.o kadar özel bir andı ki benim için korunduğumu sahiplenildiğimi hissetmiştm.şimdi ise önce mahallenin erkekleri fırsat kollar yanaşmak için :( hey gidi heyy...

0|0
    0|0
    • zevkle okudum.. gözümde canlandırdım.. bilmiyorum sanslıyız sanırım bu duyguyu yasadık doyasıya

• taşdaş benm bildiğim 2 cenazen oldu

yiter artık galii ölme:D

• :)))) valla nan

• Tam da dediğin gibi bir mahallede büyüdüm, hala da görüştüğümüz komşularımız var. Ancak şimdi karşı komşumu tanımıyorum. Çocuklarım sokakta oynamak nedir bilmiyor. Gerçekten büyük eksiklik benim için.

1|2
    0|0
  • bence abartıyorsunuz. 30 daireli bir apartmanda oturuyorum. çalıştığım için ve pek komşuculuk muhabbetlerini sevmediğim çok muhabbete girmedim ama apartmanda komşuluk potansiyeli gayet sağlam. 70'lerini devirmiş 2 adet kat komşum var ve 2 siyle de aram çok iyi. gece 12'de bile kapılarını çok rahat çalabiliyorum.

ayrıca sitenin önünde top oynayan çocuklar da var...

0|1
    0|0
    • Ozaman şanslı kişisin... Daha merkezi biyerde olsan anlardın demek istedimi.

• Şimdi cocuklarda zeka yok oluo. biliyorsun öğretmensin nişanlım bile bunu sölüo.. artık ögretmene bile saygı kalmadı. Biz cocuklumuzu hayal gücümüzle yaşadık el becerisi ile yaptık oyuncaklarımızı.Simdikiler bilgisayar başında bir oyunla geçiriyor... Aynı sokakta oturdugun bir erkekle dısarda görüştüğünde kaçıyorsun sapıkmıdır bilmiosan biz gördüğümüzde kardeşim nasılsın diyorduk... ahh ah... üstüme gelme bak çemkiririm duıygusallaştım bugun :D:D:D:D

• silent'cım evet haklısn. çocukalr bilgisayarın başında haddinden fazla zaman harcıyorlar. ama bizde öyleyiz. bizde bilgisayarın başından kalkmmıyoruz ki! Böyle örnek oluyoruz çocuklara.

haaa çocukların saygısızlıklarına gelince bu ailenin suçu. aile çocukların her istediğini yapıyorlar... en büyük suçlu aile.

• Sonumuz hüsran...

Mahalledeki çocukların topunu patlatan adam benim babamdı :D

Çok güzeldi eski mahalle kültürü. Şimdi herşey yapmacık...

0|1
    0|0
  • hic yasamadim oyle bir ortamda .. ama yasamak istedim hep. camda sepet salamak istiyooom:)

0|1
    0|0
  • ah ah ne guzel gunlerdı hep dışardaydık kadınlarda dışardaydı herkes samımıydı,bizimde bi tane delisi vardı ,aman dur ağlayacam:(

0|0
    0|0
  • aynen öyle mahalle kültürümüz artık yok eskiden daha güzeldi

0|0
    0|0
  • Kalmadı artık her kes samimiyetsiz ama sen nereye gittin ? Haber vermeden falan :(

0|0
    0|0
  • Sen nereye gittin yahu deliricem .s

0|0
    0|0
  • hiç gerek yok samimiyetsiz samimiyetlerine

0|1
    1|3

Erkekler Ne Diyor 10

• Eski mahhalle kültürünü hala iliklerime kadar yaşar ve yaşatmaya çalışırım. Belediye de bizi koruma altına aldı, ben ve birkaç ihtiyarı tel içine alıp yanımıza güvercin verdiler :DD

0|2
    0|1
  • Eski mahalle kültürü öldü diyenler dönüp bir daha baksın, bugün apaçi dediğimiz tiplerin temeli ezik mahalle kültüründen başka her şeyi reddeden ve kulaktan dolma, kıymeti kendinden menkul aptallıkları çok matah bir şey zanneden denyolara dayanıyor. Bunların her nesli sokak aralarında kendinden sonrakilere rehberlik ediyor. Eğitimi reddeden, bilgiyi ve düşünceyi küçümseyen, kendini ağa zanneden tiplerin asıl çıkış noktası bu bozulan mahalleler.

1|3
    0|0
    • eskiden saygı vardı... mahalleye girerken üst düzeltme ve bilim işte zibidi zibidi gezemezdik

• Ben 10 yıldır o kültürden uzağım..

7 yıldır oturduğum evde karşı komşumun adını bile bilmiyorum:) Bu istanbulda sadece çalışıp para kazanıyor insan daha ötesi yok malesef..

0|1
    0|0
  • Çok güzel anlatmışsın, çocukluğumda dolu dolu yaşadım o ortamı, o yönden kendimi şanslı sayıyorum, ama sanırım artık günümüzde pek kalmadı o bahsettiğin ortam ve komşuluklar. :(

0|1
    0|0
    • Evet ben 25 yaşındayım ve benim yaşıtlarım son nesildi bu ortamı yaşayan.. artık kalmadı bunlar.. Kemal Sunalın bir kaç filmi var gerçekten bunları izlediğim zaman özeniyorum.. Eskiden sefillik vardı ama ne bilim cok daha güzeldi..

• Evet eski mahalle ortamları yok özellikle büyük metropollerde belki köy ve kasabalarda vardır ama genel olarak site tarzı evlerimiz var bende bir sitede oturuyorum ve aynen dediğin gibi sabah günaydın akşam iyi akşamlar oda zordan evine bir hırsız girse yan komşun kimsin sen neden komşumun evini soyuyorsun demez. Ama genel olarak böyle olmasının sebebi herhalde insanlar arası güvenin kalmaması ve hırsızlıklardan dolayı site ve güvenlikli binaları seçmemiz diye düşünüyorum. Yani büyük sebebi bence güvenlik sorunu diye düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • Bence lüks merakı gibi geliyor. İmkanlar cogaldı orta düzeyde biri bile sitede oturabilio artık.. Kalabalıklaştı ama insanlar yobazlaştı artık..

• allah rahmet eylesin öldü gitti iyi bilirdik ama ölenle olmuşa cagre yok

0|1
    0|0
  • Kapitalizmin etkileri hep.

Nerede o eski bayramlar diye hayıflanmak anlamsız. Her şey çok hızlı değişiyor ve bunu durdurmak için yapabileceğimiz bir şey de yok.

0|1
    0|1
    • Biliyorum yapabilceğimiz bişi olsa coktan durdururduk. İçimden gelenleri anlattım

• bu ne güzel bir soru böyle babayiğit

0|1
    0|0
  • Benim küçüklüğümü anlattın sanki.Söylediklerinin birebir aynısını yaşadım, şimdi sitede oturuyorum.Güvenlik görevlisi de var :) Ama bu hayata da alıştım...

0|0
    0|0
  • silentnight da mı gitti.

0|0
    0|0
Yükleniyor...