Enver Paşa'yı nasıl anıyorsunuz?

rahmetle ve saygıyla mı .gerçi ölüye saygı göstermek hele ki ülkemize hizmet etmiş birisine bence gereklidir. fakat aynı zamanda Osmanlı'ya zarar verdiğini de düşünüyorum. önyargım yok fakat olan biteni düşünerek Enver Paşa'yı nasıl anıyorsunuz ? ne düşünüyorsunuz ?

0|0
3|14

En İyi Kız Görüşü

• Bolşevizm'e karşı önemli mücadelelerde bulundu, Türkiye'nin ruslaşmasına engel oldu binevi.. Bence yararı zararından çok.

0|1
    0|2

Kızlar Ne Diyor 2

• onca askerin ölümüne neden olan kişi olarak kalmış aklımda hep

0|0
    0|0
  • enver paşa , birden 1 gün içinde albaylıktan orgeneralliğe ordanda genel kurmay başkanı olmuştur , vatannperverdir ama , düşüncelerini biz bilmiyoruz , eğer 1. dünya sa. kazansatydık bambaşka anılacak ve kahraman olacaktı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• tarih bize onu hain olarak tanıttı ama kendisi kahramandı.Atatürk bile enver paşanın hırsına,güvenine hayrandı.Sarıkamış faciası onun suçu değildi.Almanlar askerlerimize karadeniz üzerinden yaşamsal malzeme ve bit ilacı göndereceklerdi ama ruslar bu gemiyi karadenizde batırdı ve yardım ulaşamadı.ırak cephesinde çöllerde savaşan askerler bitlenmişti,o zor şartlarda ivediyen düşmana karşı koymak için erzuruma sürüldü askerler.soğukta askerlerdeki bitler derinin altına girmek istedi ve askerlerin büyük bölümü bu sebepten şiddetli ateşlenme sonucunda öldü.Soğuktan ölenlerin sayısı ise daha azdır.Şehitlerimize Allah gani gani rahmet eylesin.

0|0
    0|0
  • Objektif bakarsak Enver paşa idealist bir maceraperestti.Çünkü kendisi turan ideolojisini beinmseyen biriydi ve turan devrimini gerçekleştirmeye çalışıyordu.Yanlış hatırlamıyorsam Tacikistan'da ölmüştü ve o bölgede etkisi vardı turan üzerine.Eğer bir devrimci devrimi yaparsa kahraman, yapamazsa hain ilan edilir.

0|0
    0|0
  • Büyük bir liderdi.Amacı sadece Anadoluyu kurtarmak değil bütün Türk devletlerini halklarını birleştirmekti.Sarıkamış olayıyla bir çok kişi sevmez ancak orada şehit düşen askerlerimiz ondan hiç şüphe etmeden şehadete erdiler.Sadece donarak ölenler değil çatışmada ölenlerde var ve hiç biri kaçmamıştır kahramanca şehit olmuştur.Enver Paşa Türk halklarını kurtarmak için Tacikistanda ruslarla girdiği çatışmada şehit olmuştur.

Ne denilebilirki? Kısa bir ömüre koca bir hayat sığdırmış biri.

0|0
    0|0
  • Sarıkamış harekatı'nı da dikkate al kendisini düşünürken.

0|0
    0|0
  • iyi niyetli olabilir belki ama hırsı yüzünden onca askeri harcadı.iğne ucu kadar günahtan hesaba çekileceğimiz ahirette onbinlerce ölü askerin hesabını nasıl verecek

0|0
    0|0
  • mezarında hortlasın p**vnk onca askerin vebali var üzerinde

0|0
    0|0
  • Anmıyoruz abi..

1|0
    0|0
  • Abdülhamit Hanı indirdiler ve onlar yüzünden bugünkü minnacık Türkiye ortaya çıktı.Enver Paşa,Talat Paşa ve Cemal Paşa'yı hemen hemen hiç sevmiyorum.

Sarıkamış faciasından hiç bahsetmedim bile.

0|0
    0|0
  • Osmanlı'yı eski günlerine getirme umuduyla ve Almanya'nın desteğine güvenerek dünya savaşına soktu. 120 bin askerle o ütopik "Turan" rüyası ile Orta Asya'yı fetihe kalkıştı ve Kafkaslar'ı bile aşamadı. 1915 olaylarının lekesi de üzerinde

0|0
    0|0
  • Vatana hizmeti için teşekkürler..Sarıkamış faciasının sorumlusudur..

0|0
    0|0
  • ben andığımda kemikleri sızlıyordur kesin.

0|0
    0|0
  • başarısız bir komutan.

0|0
    0|0
  • olmayacak işlerin peşinden çok koşmuş birisi

0|0
    0|0
  • kendisi devlet idaresinde en önde gelen masondu. inönü tarihi müfradatında (okullardaki tarih müfredatı) bahsedildiği gibi osmanlıyı alman hayranı olduğu için 1.dünya savaşına sokmamıştır.kudüste israil devleti kurulması için osmanlı yı birinci dünya savaşına sokmuştur.malum kudüste israil devleti kurulmasının önündeki tek engel osmanlıydı.zalimler için yaşasın cehennem

0|0
    0|0
Yükleniyor...