Dinle ilgili aklımı karıştıran bir şey var bakarmısınız?

müslümanım bu arada bir tek aklımı karıştıran şey bu oldu ,
hz adem ilk insan daha sonra havva ile birleştiklerinde çocukları dünyaya geliyor değil mi sonuçta insanlığın çoğalması adına. ? daha sonra insanın çoğalmasının devam etmesi için kardeşlerinin birbirleriyle ilişki yaşaması gerekiyor ve onlarda evlendikleri zaman onların çocukları birbirleriyle evleniyor derken soy bu şekilde uzayıp gidiyor bu bana biraz saçma geldi , insanın kardeşiyle ilişki yaşaması çok iğrenç ve dünyanın başlangıcının bu şekilde baslaması çok saçma geldi bana doğru şekilde bilgi verirmisin açıklarmısınız ?

0|0
10|20

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeş evlilikleri 19 çift çocuk sonrası yasaklanıyor. Bir yere kadar bu şekilde devam ediyor ancak sonradan bitiyor. Bu yüzden hepimizin Babası Ademdir diyoruz.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 19

• Havva annemiz her defasında bir kız ve bir oğlan olmak üzere ikiz çocuk doğruyordu. Bu çocuk sayısının 40 olduğu, yani 20 çift ikiz çocuk olduğunu çeşitli kaynaklarının haberlerinden anlıyoruz. Bazı kaynaklarda çocuk sayısına 120 diyenler de var, ancak ekseriyetin görüşü 40 olduğu yönünde. Belki bir miktar da fazla olabilir, fakat bu çok da önemli değil. Zira bazı çocuklar sonradan vefat etmiş de olabilir. Buradaki önemli husus çocukların özel bir şekilde yaratılıp, ikiz olmaları. Özel yaratılıştan kasıt şu: kardeş bağları nedeni ile ileride yapılacak özel evliliklerde her hangi bir genetik bozukluk olmasın. Zira çocukların evlilik süreçleri de Hz. Adem'e (as) İlahi Kudret tarafından bildirilmiş. Sırası ile doğan iki çocuklar çaprazlama olarak evlendirilecek. Sanki beraber doğan ikizler kardeş mesabesinde, diğer doğanlar sanki bu özellikten daha uzaklar. Bu günkü araştırmalara göre ikiz kardeş olayı çok gizemli bir olay, sırları daha tam olarak çözülememiş.

İşte insan nesli Hz. Ademden sonra ikinci kuşak olarak böyle bir süreçle başlamış. Yani ikiz doğan çocuklar çaprazlama bir usulle, Emr-i İlahi doğrultusunda, evlendirilmişler. Bunun bir ilahi emir olduğunu Habil ve Kabil olayından anlıyoruz.

Habil ve Kabil ark arkaya doğan ikiz çocukların erkek olanları idi. Bu durumda Habil Kabil'in kız ikizi ile, Kabil de Habil'in ikizi ile evlenmek durumundaydı. İlk İlahi emir bu idi. Ancak Kabil bu fıtri seyre itiraz etti ve kendi ikizi ile evlenmek istedi. Bu durumu babası Hz. Adem'e (as) bildirdiği zaman, Kabil'in isteğini uygun bulmadı babası. Bunun yasak olduğunu, Allah'ın emrinin diğer kız ile, yani Habil'in ikizi ile evlenmesi gerektiğini ona bildirdi. Kabil ise arzu ve isteğinde ısrar edince duruma Kudret-i İlahinin hüküm vermesi yönünde tavsiyelerde bulundu. Bu noktada Habil ve Kabil Allah'a kurban adayacaklar, kimin kurbanı kabul edilirse Allah onun için olumlu bir cevap vermiş olacaktır.

Neticede Habil'in duası kabul olundu, Kabil'in isteği ise reddolundu. Kabil is

3|1
    0|0
    • Neticede Habil'in duası kabul olundu, Kabil'in isteği ise reddolundu. Kabil ise Allah'ın hükmüne isyan ederek kardeşi Habil'i öldürdü. Kendi ikizini de yanına alarak başka bir diyara göç etti.

• İlk insan olabilir ama ilk insanlar onlar değil. İlk insan isveç mi oralarda yaşadığı sanılıyor. Ben öyle biliyorum ya da karıştırabiliyor da olabilirim. Ama benim en çok inandığım şey evrim. Maymunların için de insanların gen modeline çok büyük boyutlarda yaşayan kimi insansı davranışlar sergileyen canlılar var. Onlardan evrimleşmiş olabiliriz. Değişik fikirler var. Mesela kuşların atası dinozorlar zamanında kola dayanır. Aradan geçen zamanla da evrimleşip bugün kü şeklini almıştır. Bunla ilgili birsürü fikirler var dayanakları da var elbette. Ben bu şekle inanıyorum.

1|0
    0|2
  • sanlar hz. âdem ile hz. havva'dan doğarak çoğalmışlardır. havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. hz. âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. habil ile beraber doğan kız çırkın, kabil ile birlikte doğan kız ise güzeldi. bu durumda hz. âdem, habil'in, kabil'le beraber doğan kızla, kabil'in de habil'le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. fakat kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı habil'e vermek istemeyerek kendisi almak istedi.

hz. âdem buna müsaade etmedi ve meseleyi allah'a havale etti. cenab-ı haktan gelen emir üzerine her ikisinin de allah'a birer kurban takdim etmelerini, hangisinin kurbanı kabul edilirse kabil'in bacısının ona ait olacağını söyledi. bunun üzerine kabil bir demet buğday, habil de bir koyunu kurban olarak takdim etti. gökten inen bir ateş habil'in kurbanını aldı, kabil'inki olduğu yerde kaldı. bu durumda habil haklı çıkmış ve kızı almaya hak kazanmıştı fakat kabil iyice çileden çıkmıştı. bu hâdise kur'ân'da şöyle anlatılır:

"onlara âdem'in iki oğluna dair haberi hak ile oku. onlar birer kurban takdim ettiklerinde, birisinin kurbanı kabul olunmuş, diğeri kabul olunmamıştı. kurbanı kabul olunmayan diğerine, "ben seni öldüreceğim" dedi. o da, "allah ancak takva sahiplerinin kurbanını kabul eder" diye cevap verdi.

"habil şöyle devam etti: "eğer sen öldürmek için elini bana uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi kaldıracak değilim. çünkü ben âlemlerin rabbi olan allah'tan korkarım. dilerim ki, sen benim günahımı yüklenesin de, cehennem ateşinin ehlinden olasın. bu da zalimlerin cezasıdır.

0|1
    0|0
    • "sonra nefsi, kardeşini öldürmeyi ona kolay ve hoş gösterdi; o da kardeşini öldürüp hüsrana uğrayanlardan oldu. sonra allah, kardeşinin cesedini nasıl örteceğini göstermek için, ona, yeri eşeleyen bir kargayı gönderdi. kabil, "yazıklar olsun bana!" dedi. "şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtemedim!" artık o yaptığına pişmanlık duyanlardan olmuştu." 1

hz. âdem'in çocuklarının birbirleriyle evlenmelerinin dindeki yerine gelince; hz. âdem'den peygamber efendimize gelinceye kadar bütün peygamberler hak dini tebliğ etmişlerdir. dinin temeli olan îman esasları hep aynı kalmıştır. fakat şeriat dediğimiz, ibadet ve dünyaya ait işlerde hz. âdem'den peygamberimize kadar her devrin icaplarına, insanların ihtiyaçlarına göre bazı hükümler değişerek gelmiştir. cenab-ı hak her devrin insanının yaşayışını ve menfaatini gözeterek her ümmete ayrı bir şeriat göndermiştir. mâide sûresinin 48. âyetinde bu hususta, "sizin her biriniz için biz bir şeriat ve açık bir yol tayin ettik" buyurulur.

• bediüzzaman da bu meseleyi şöyle izah eder: "asırlara göre şeriatlar değişir. belki bir asırda kavimlere göre ayrı ayrı şeriatlar, peygamberler gelebilir ve gelmiştir. hâtemü'l-enbiya'dan (a. s. m.) sonra şeriat-ı kübrası (büyük şeriatı) her asırda, her kavme kâfi geldiğinden muhtelif şeriatlara ihtiyaç kalmamıştır." 2

meselâ, yahudiler ancak havralarda, sinagoglarda, hıristiyanlar sadece kiliselerde ibadet edebilirlerken, biz müslümanlar her yerde namaz kılabiliyoruz. yine sığır ve koyun gibi hayvanların iç yağları hz. musa'nın şeriatında haramken, bizim dinimizde helâldir.

hz. âdem ise ilk insan ve ilk peygamberdir. allah ona da bir din ve bir şeriat göndermiş ve öğretmişti. o da allah'ın kendisine gösterdiği şekilde hareket ediyordu. cenab-ı hak, hz. âdem'in çocuklarının birbirleriyle evlenmesini de bir zaruretten dolayı helâl kılmıştı. çünkü insan neslinin artması gerekiyordu. başka insan da olmadığına göre, bir zaruret olarak kardeşlerin birbirleriyle evlenmesi gerekiyordu.

• . bu âdet bir süre devam etti, fakat insanlar çoğalınca böyle bir evliliğe ihtiyaç ve zaruret kalmadı ve bu tatbikat da kalkmış oldu.

1. mâide sûresi, 27-31
      2. sözler, s. 454

• İnsanlığın anne ve babasının tek bir kişi olmasi adina Hz. Adem ve Hz. Havva tek dişi ve erkek yaratılmıştır. Sonrasında Hz. Havva çapraz ilişkilendirilmek şartı ile hep ikiz doğurmuştur. İlk malum cinayet buna mani olsa da Kabil başka diyata göç ettikten sonra da bu böyle devam etmiştir. Burada amaç tüm insanlığın anne ve babasinin bir olmasi. Hz. Adem çok uzun asırlar görerek yaşadı ve 3 milyar evlat (torun torun torun) sahibi olduktan sonra vefat etti ve insanlara kardeş ilişkisi yasaklandi. Amca ve dayiya kadar izin kaldi. Sonra insanlil iyice çoğaldi ve Hz. Davud devrinde amca ve dayı emrini de Allah kaldırdı. Son olarak ekliyim. Hz. Nuh tufaninda herkesin helak olmasiyla Hz. Nuh as ile birlikye insanlik baştan çoğaldı bu yüzden islam hürmeti hz. Nuh as'ı ikinci babamız olarak kabul etmemizi istiyor. Benim naçizane bilgim bu.

1|0
    0|0
  • İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. Hz. Âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. Habil’le beraber doğan kız çirkin, Kabil’le birlikte doğan kız ise güzeldi. Bu durumda Hz. Âdem, Habil’in, Kabil’le beraber doğan kızla, Kabil’in de Habil’le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. Fakat Kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi. (bk. Taberi, İbn Kesir, Razî, Maide, 5/27. ayetin tefsiri)

Hz. Âdem buna müsaade etmedi ve meseleyi Allah’a havale etti. Cenab-ı Hakk'tan gelen emir üzerine her ikisinin de Allah’a birer kurban takdim etmelerini, hangisinin kurbanı kabul edilirse Kabil’in bacısının ona ait olacağını söyledi. Bunun üzerine Kabil bir demet buğday, Habil de bir koyunu kurban olarak takdim etti. Gökten inen bir ateş Habil’in kurbanını aldı, Kabil’inki olduğu yerde kaldı. Bu durumda Habil haklı çıkmış ve kızı almaya hak kazanmıştı. Fakat Kabil iyice çileden çıkmıştı. Bu hâdise Kur’ân’da şöyle anlatılır:

“Onlara Âdem’in iki oğluna dair haberi hak ile oku. Onlar birer kurban takdim ettiklerinde, birisinin kurbanı kabul olunmuş, diğeri kabul olunmamıştı. Kurbanı kabul olunmayan diğerine, ‘Ben seni öldüreceğim.’ dedi. O da, ‘Allah ancak takva sahiplerinin kurbanını kabul eder.’ diye cevap verdi."

“Habil şöyle devam etti: ‘Eğer sen öldürmek için elini bana uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi kaldıracak değilim. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım. Dilerim ki, sen benim günahımı yüklenesin de, cehennem ateşinin ehlinden olasın. Bu da zalimlerin cezasıdır.' "

“Sonra nefsi, kardeşini öldürmeyi ona kolay ve hoş gösterdi; o da kardeşini öldürüp hüsrana uğrayanlardan oldu. Sonra Allah, kardeşinin cesedini nasıl örteceğini göstermek için, ona, yeri eşeleyen bir kargayı gönderdi. Kabil, ‘Yazıklar olsun bana!’ dedi. ‘Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtemedim!’ Artık o yaptığına pişmanlık duyanlardan olmuştu.” (Mâide, 5/27-31)

0|0
    0|0
  • evt ikiz kardeşler di

0|0
    0|0
  • Evet bu böyle ama şu da var. İnsanlık bir ara son bulucaktı. Büyük tufanda evet... Büyük tufann... Hz Nuh'un zamanı... O sırada da dünyada sadece Hz Nuh'un ailesi kaldı ve insanlık yine kardeş kardeşin ilişkiye girmesi ile yeniden çoğalmaya başladı... Bu olay 2 kez tekrarlandı aslında.

0|0
    0|0
  • Aslında din bilginlerinin bazıları bunun sadece bir iddia olduğunu olayın kesin bilinmediğini, hatta ademden başka insanlar olabileceğini, cennetten kovulup dünyaya inme kısmının mecazi anlamda olabileceğini vs söylüyorlar.. Eğer bir tanrı var ise evrimle yaratmışta olabilir sonuçta evren-dünya milyarlarca yıl yaşında insanoğlu ise 100-200 bin civarı. Ademin bu şekilde türemesi, nuh tufanı, ayın yarılması vs bunlar saçma iddialar

0|0
    0|0
  • Taktir ALLAH ın o zaman öyle olması gerekiyordu öyle oldu. bir doğumda bir erkek bir kız doğuyor ikinci doğumdakilerle evleniyolardı bir zamana kadar sonrada haram kılındı zaten. ama günümüzde söylemeye dilim varmıyo neler neler neler haram olmasına rağmen

0|0
    0|0
  • Said Nursi bu olayı şöyle açıklamıştır. " Bu olay 40 çocuk olarak tayin edilmiştir." 40 çocukdan sonra 1. derece akrabalar ile birliktelik kurmak lanetlenmiştir. İnsanların türümesi için yapılması gereken bir durumdur. Fazla sorgulamaya gerek yok.

0|1
    0|0
  • Şu anki ahlak kurallarına göre yanlıştı ama ozaman soyumuzu devam ettirmek ve büyütmek adına yapılması gereken birşeydi hem ozamanlar daha tam gelişmemiş canlılar olmadığımız ne malum? Yani şuandaki bir çocuk belkide 1000 sene önceki yetişkin bir bireyden daha fazla şey biliyor ve bunu bildiği için beyni daha erken yaşlarda daha fazla çalışmıştır ve çalışan organlar gelişir.

0|0
    0|0
    • tamam dediklerinin bende farkındayım ama baslangıcın bu sekilde baslaması biraz sacma geldi bana , ama inanıyorum tüm kalbimle yinede.

• Kur-an da böyle birşey hakkında bilgi yazıyormu bilmiyorum ama , benim düşüncem ve bilim'in bulduğu kalıntılar doğrultusunda şu yönde; İlk yaratılışda Cro-Magnon olarak yaratıldı Adem ile Havva ve daha sonradan bize yaratılışda yüklenen özellikler ile bizde kendimizi daha fazla geliştirdik ve bu günlere kadar geldik. Tabiki bu gelişmenin ne kadar faydalı olduğu tartışılır.

• teşekkür ederim.

• İlk insan Hz. Adem olabilir ama bu onun yaratılan tek insan olduğunu göstermez. Ayrıca o dönemde Allah ensest ilişkiyi yasaklamamışta olabilir. Allah'ın emrettiği şeyde elbet bir bildiği vardır. Sana bu dönemde iğrenç geliyor olabilir ancak o çağda gayet normal bir şeydi belki kardeşler beraber büyümüyordu.

0|0
    0|0
  • Senin Müslümanlıkla alakan olduğunu sanmıyorum Her Peygamberin mucizesini kabul ediyorsun da Hz Meryemin Allahın izniyle bir eş olmadan çocuk doğurduğuna inanıyorsunda Hz İsanın Allahın izniyle ölüleri diriltdiğine inanıyorsunda Hz Muhammet (s. a. v) Allahın izniyle huzuruna çıktığına inanıyorsunda Hz Adem Peygamberimiz ve Havva Annemizin mucizesi neden senin kafanı karıştırıyor?

0|0
    7|4
    • l*n kız insan gibi soru sormuş biliyosan cevapla bilmiyosan sus. müslümanlıkla alakası yokmuş senin çok var mk imam sanki bana

• Yersin işte 9 tane eksiyi.

• @Narin_Bayan Eksi kimin umrunda sizler Kuran'a Allahın ayetini saçma bulacaksınız iğrenç bulacaksınız bende susacağım
      Andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. Bunları ancak fasıklar inkâr eder.
      (BAKARA suresi 99. ayet)

Allah’ın âyetlerini inkâr edenler, Peygamberleri haksız yere öldürenler, insanlardan adaleti emredenleri öldürenler var ya, onları elem dolu bir azap ile müjdele.
      Onlar, amelleri, dünyada da, ahirette de boşa gitmiş kimselerdir. Onların hiç yardımcıları da yoktur.
      (ÂLİ IMRÂN suresi 21-22. ayetler)

Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.
      (NİSA suresi 140. ayet)

İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlar var ya; işte onlar cehennemliklerdir.
      (MÂİDE suresi 10. ayet)

• Bu soru benimde aklıma takılmıştı bir ara ama şu videoyu izledikten sonra kendi kendime -"ne biçim soru sordum l*n ben " dedim :) Bir izle derim :)
    h t t p s : / / w w w. y o u t u b e. c o m / w a t c h? v = A L 5 G L 9 L g N k k

0|0
    0|0
  • Hep böyle başlar zaten :) Kolay gelsin şimdiden.

0|0
    0|0
    • ne alaka? ben inanıyorum inancımda tam , sadece aklımda soru işareti kaldı mantıklı bir cevap bulamadım diye dinimden vazgeçicek halim yok.

• Tamam bir şey demedik. :) Korkma hemen.

• Olay baya karışık zenciler nereden geldi ozaman 😕

0|0
    0|0
    • hahahha aynen öyle baya baya karışık :D diller zenciler insan ayrımı kültürler daha bir çok şeyler derine inersek çıkmayız o yüzden önemli olan inanç mantık değil :)

• Akışına bırakmak kurcalamamak lazim. 😉

• aynen öyle :)

• özelden yzabilirmisn bana

0|0
    0|0
    • neden?

• gizli kullanıcısın nasıl özelden yazim sana.

• kaldirdim yazabilrsn

• Ama Yaradan öyle emir vermiş zaten bir sonra yasaklamıştır zaten habil ile kabil kardeşlerin kavgasi ve kabilin ölümünün en buyuk

0|0
    0|0
    • En büyük sebebide evlenme yuzundendi Allahin emrine göre ilk dogan erkek cocukla ikinci dogan kiz çocuğu evlenecekdi

• şöyle bir mantık yürüttüm ben aynı şekilde düşünmüştüm bende ne kadar doğru bilemem fakat sonuçta ilk insan deniliyo ama son insan denilmiyo yani adem ile havvadan başkası yaratılmadı denmiyo

0|0
    0|0
    • baslangıcın bu sekilde yartılması tuhaf geldi bana tek aklımı karıştıran bu :) diğer yönden tüm kalbimle inanıyorum tabiki.

Kızlar Ne Diyor 10

• Kesin bir bilgi yok ama söylentiler bu yönde eskiden kardeş kardeşe çoğalma oluyordu o zamanlar neslin devamı gerekliydi, peki şimdi ki dangalaklar kardeşlerine neden sarkıyor yine mi neslin devamı için bir bunu anlamadım gitti eski kafalı diye buna deniliyor sanırım

0|1
    0|0
  • Ama üreme için gerek.

0|0
    0|0
  • Bu konular hakkinda kesin bilgi yoktur o yuzden bilemiyoruz tam olarak

0|0
    0|0
  • dinde mantık aramak saçmadır bence.

zaten mantikla düşünüp yorumladığında farklı bir yol seçmeye başlıyorsun.

0|0
    0|0
    • dinde mantık aramak saçma değildir. öyle ot gibi yaşamak yerine sorgulayıp bazı şeylerin farkında olmak daha iyidir. ben sorguladım diye aklımda soru işareti kaldı diye dinden çıkıcak halim yok. inancım tam benim

• sadece doğru cevabı bulmak istiyorum bu beni deistliğe götürmez. sorgulayıp doğru cevabı bulmam yeterli. deist biri olmama etken olmaz dediğim gibi inancım tam doğru kaynaklardan araştırıp cevabı bulurum sıkıntı yok.

• kolay gelsin öyleyse :)

• Sacmaligi buradan anlamalari gerekiyor ama nafile :)

0|0
    0|0
  • Başka bir yöntemi varsa sen söyle

0|0
    0|0
  • oha evet

0|1
    0|1
  • "İğrenç" diyemem fakat evet, dine göre olan budur sanırım. Ben zaten inanmadığım için hiç kafa yormadım da buna :/

0|1
    0|1
  • Bak şimdi ortalıkta başka insan olmadığı için öyle evlendiler. Allah'ım emriydi bu. Kafa karıştıracak birşey yok. Allah günah yazmamıştır onlara. Onlar zorundaydı çünkü. Ama şimdi Allah yasaklamıştır

0|0
    0|0
  • Kalbinin sesini dinle.

0|0
    0|1
    • müslümanım zaten dinden çıkıcak halim yok sadece aklımı karıştırdı bu :)

Yükleniyor...